מס' צפיות - 1459
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "בחוקותי" ה'תשע"ט
"ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם".
מאת: דוד דרומר 22/05/19 (18:52)

 

 

באמצע חומש שמות, בתחילת פרשת "תרומה", בשעה שהתחילה התורה לעסוק בענייני המקדש והקדושה, כתוב : "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם". רבים הם הפרשנים שמסבירים שהכוונה לשכינה שבתוך בני ישראל, והנה באה פרשתנו, פרשת "בחוקותי", המסיימת את חומש ויקרא, שברובו עסקנו בענייני המקדש והקדושה.בפתיחת הפרשה מבטיח לנו ה' הבטחות חשובות שפותחות בתנאי: "אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם"... וכאן מונה התורה רשימה של הבטחות מה' לעם ישראל ובסיומם התוצאה: "והתהלכתי בתוככם והייתי לכם לאלוקים ואתם תהיו לי לעם". 

בזכות אותה הבטחה של "ושכנתי בתוכם" בא ה' ומקיים אותה בממשות של "והתהלכתי בתוככם" שהקדוש ברוך הוא מתהלך בינינו ובתוכנו כעם הן בדברים הרוחניים ולא פחות מכך גם בדברים הגשמיים ממש כאן על הארץ.

הרב צבי יהודה קוק אומר על זה שהנקודה הזאת, שבאה בסיומו של חומש "ויקרא", היא שיא השיאים, שכאן אומר לנו ה' "והייתי לכם לאלוקים" ומתוך מציאותו וקדושתו נגיע ל"ואתם תהיו לי לעם".

אומר הרב צבי יהודה קוק , שהקדושה הזאת של ישראל באה מלמעלה מהקדוש ברוך הוא, כי הכל זו יצירה אלוקית וכך נוצרנו מתחילת הבריאה, ולכן "אם בחוקותי תלכו..." שכשנשמור על התורה ונדבק בה ובה' אזי נאחז בארץ עד ש"וחרב לא תעבור בארצכם" שה' יתהלך בתוכנו  בדרגה של "ואולך אתכם קוממיות" בה אנו נעמוד זקופים ללא מורא וחשש מאף אחד.

 

 

שבת שלום ומבורך!

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

 http://dosanova.co.il/

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

המקדש,הקדושה,הבטחות,ושכנתי,והתהלכתי בתוככם,יצירה אלוקית,תחילת הבריאה, קוממיות,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר