מס' צפיות - 1543
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "בא" ה'תשע"ט
החודש הזה לכם ראש חודשים
מאת: דוד דרומר 10/01/19 (19:00)

 

אנו נמצאים בתחילתה של מערכת בחירות. המתמודדים והמפלגות מתנצחים זה בזה בהודעות מסוגננות לתקשורת, בראיונות, ובעיקר בפסילת והשמצת יריביהם הפוליטיים.

מהפרשות בהם אנו אוחזים בכלל ומהפרשת שבוע בפרט ניתן לראות וללמוד שמנהיגים, שאמנם אינם יריבים פוליטית, יכולים להתנהג ולפעול בשיתוף פעולה הדדי ומיוחד.

"ויאמר ה' אל משה ואל אהרן בארץ מצרים לאמור, החודש הזה לכם ראש חודשים ראשון הוא לכם לחודשי השנה, דברו אל כל עדת ישראל לאמור בעשור לחודש הזה..." (יב, א - ג).

רש"י בפירושו לפסוק ג' נוגע בנקודה מהותית ביותר לעניין משה ואהרן, בדיבור המתחיל "דברו אל כל עדת" הוא מפרש: "וכי אהרן מדבר, והלא כבר נאמר אתה תדבר? אלא חולקים כבוד זה לזה, ואומרים זה לזה למדני, והדיבור יוצא מבין שניהם כאילו שניהם מדברים".

מסביר לנו רש"י מדוע דיברה התורה בלשון רבים כאן שהרי למדנו שרק משה היה מדבר אל העם בלימוד מצוות. אלא שהאחים והמנהיגים משה ואהרן חלקו כל כך כבוד אחד לשני עד שהיו מבקשים זה מרעהו ללמד את המצווה כפי ששמע והבין אותה מה' וכך נעשה שאפילו שמשה היה הדובר העיקרי היה אהרן מצטרף אליו עד שזה הגיע לרמה שכאילו שניהם דיברו יחד. 

משה ואהרן לפי רש"י, לימדו אותנו עד היכן יכולה להשפיע ולהגיע הערכה וכבוד איש לזולתו. עד כמה לכל מחשבתנו, יחסנו, דיבורנו וגם הקשבתנו זה לזה יש כוח להשפיע על המצב שלנו בין אחרים אלינו.

אם נדע כל אחד מאיתנו, ובטח מנהיגנו הפוליטיים, לנהוג כבוד זה לזה נוכל להגיע לאחדות נפשית בין כולנו.

בחירות מאחדות ונעימות.

 

שבת שלום ומבורך!

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

 http://dosanova.co.il/

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

מערכת בחירות,מתמודדים,מפלגות,מתנצחים,פסילה,השמצה,משה ואהרן,לימוד מצוות, לנהוג כבוד,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר