מס' צפיות - 1697
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "עקב" ה'תשע"ח
כחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה
מאת: דוד דרומר 01/08/18 (14:03)

 

 

האדם הוא בריאה פעילה. אנו קמים בבוקר. הולכים לעבודה, לומדים, יש לנו תחביבים, אנו מגיעים במהלך חיינו להישגים והצלחות, לאורך חיינו יש תוצאות רבות וטובות להרבה מהעשייה שלנו במשך חיינו.

בפרשתנו נוגעת התורה ביחס שלנו לחיי המעשה ובעיקר לתוצאות העשייה ואיך עלינו לראות אותם ביחס אלינו: "פן תאכל ושבעת ובתים טובים תבנה וישבת... ורם לבבך ושכחת את ה' אלוקיך... ואמרת בלבבך כחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה. וזכרת את ה' אלוקיך כי הוא הנותן לך כוח לעשות חיל".

פסוקים אלה יכולים לכאורה לבלבל אותנו. 

על פניו מובן מהפסוקים שההצלחה שלנו תלויה אך ורק בה'. הוא בעל הכוח והוא זה שיצליח במציאות הקיימת. לכאורה מכאן יגיע האדם לעצלות כי יאמר שהכול מאת ה' ועלינו רק לנוח. אין טעם וצורך במאמץ אנושי מצידנו.

אלא, שיש עניין וצורך שיאמר האדם "כחי ועוצם ידי" אלא שאמירה זו צריכה לבוא מתוך ענווה גדולה ולא מתוך גאווה, שאם יהיה האדם בעל גאווה הוא יביא עצמו לידי: "ורם לבבך ושכחת את ה' אלוקיך".

האדם חייב לזכור שה' הוא מקור הכוח ושאר הכישרונות שבו. הכוחות האלוקיים בעולם נטועים בתוך האדם והוא פועל מכוח אותם כוחות שנמצאים בו. 

לאדם יש שכל, ידיים, תבונה הבנה וכל אלה הם מתנת אלוקים אליו כדי שהוא, האדם, ישתמש בהם בעצמו, אך מהבנה והכרה שכל אלה ניתנו לו מאת ה' ועליו להוציא את כוחותיו לפועל.

עלינו כל הזמן להפעיל את הכוחות הפנימיים הטמונים בנו ולא לגרום להם להיות כבויים בנו.

הגאווה מביאה את האדם לשכחת אלוקים אך הענווה תביא אותו להעצמת האלוקים שבנו ובעולם.

 

שבת שלום ומבורך! 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

 http://dosanova.co.il/

 

בריאה פעילה.קמים בבוקר,הולכים לעבודה,לומדים,תחביבים,להישגים,והצלחות,לבלבל, ענווה,גאווה,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר