מס' צפיות - 1708
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת "פינחס" ה'תשע"ח
מי שזכה במאור עיניים מתעורר בבוקר,
מאת: דוד דרומר 05/07/18 (15:18)

 

 

כמעט כל בני האדם זכו בפעולה מסוימת שאין לנו באמת יכולת לקבוע אם היא תיעשה או לא, היא פשוט מתבצעת מעצם החיים שלנו ביום יום, והיא הראיה.

כל מי שזכה במאור עיניים מתעורר בבוקר, פוקח את עיניו ופשוט רואה, הוא אולי רואה טוב יותר או טוב פחות (ואז ירכיב משקפיים), אך כל עוד לא יעצום עיניו הוא פשוט יראה. הוא יראה מה שעיניו רואות. הוא יראה מה ששכלו ירצה ויקבע לו לראות, אבל יראה.

התברכנו בכך.

לא סתם קיימות הרבה ברכות ראיה: על ראיית אנשים מסוימים, על ראית מעשה טבע כמו ים גדול, קשת וברקים, על ראיית אילנות וגם על ראיית מקומות.

מצאו חז"ל שיש עניין לברך כשרואה אדם דברים מסוימים.

בפרשתנו, פרשת פינחס, פונה ה' למשה בפרשייה קצרה של שלושה פסוקים ומצווה עליו לראות: "ויאמר ה' אל משה עלה אל הר העברים הזה וראה את הארץ אשר נתתי לבני ישראל, וראיתי אותה ונאספת אל עמיך..." - אמנם אנו רחוקים מתיאור פטירתו של משה בסוף חומש דברים אך כבר כעת ה' מצווה אותו שיראה את הארץ אליה הוא נאסר להיכנס.

אמנם משה התפלל והתחנן רבות כדי שיוכל להיכנס אך ה' הסכים ונתן למשה אך ורק לראות את הארץ מבחוץ. 

משה ברצונו להיכנס לארץ רצה לקיים מהמצוות התלויות בארץ אך כעת כשמתאפשר לו לראותה בלבד עלינו להבין שמבחינת ה', גם ראיית הארץ מוסיפה למשה קדושה. אמנם זו אינה קדושה כפי שהייתה אם היה זוכה להיכנס אך חלק מקדושת הארץ ניתן לספוג מראייתה.

ובאמת משה בבקשותיו הביע גם את הרצון לראות את הארץ: "אעברה נא ואראה את הארץ הטובה... ההר הטוב הזה והלבנון", ו ה' נענה למשה ביד רחבה שיראה לא רק את ההר הטוב אלא את כל הארץ.

לראיה כוח השפעה גדול על האדם. כאשר אדם רואה משהו הוא מתחבר אליו יותר טוב, הוא חי אותו, לטוב וגם לרע. לא סתם בלעם בשבוע שעבר בפרשת בלק ביקש לראות את ישראל כשמקלל אותם כי עינו הייתה רעה והיא השפיעה עליו, ורצה לראות אותם למרות שיכל לקלל מביתו.

מכאן ראינו שלעין יש מימד מעבר לחוש הראיה הפשוט. ראיית דבר רוחני כגשמי מחדירה ומטמיעה אותו בעיני הרואה עמוק בתוך אישיותו.

שנזכה תמיד לראות דברים טובים ורק בעין טובה!

(ע"פ הרב נבנצאל)

 

שבת שלום ומבורך!

 

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

 http://dosanova.co.il/

 

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

 

הראיה,מאור עיניים,מתעורר,ים גדול,קשת,ברקים,ראיית אילנות,ראיית מקומות, התפלל,התחנן,מטמיעה,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר