מס' צפיות - 1910
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת "צו" ה'תשע"ח
חינוכם והכשרתם של כוהני ה'
מאת: דוד דרומר 21/03/18 (20:29)

 

 

 

פרשת השבוע שלנו נוגעת בנושא חשוב ביותר: חינוך!

ה' מצווה את משה לקדש את אהרן ובניו ולחנך אותם לכהונתם ולאחר משיחתם לכוהנים אהרן וארבעת בניו מתמנים להיות כוהני ה' שיעבדו במשכן. 

חינוכם והכשרתם של כוהני ה' אלה, שהם המורים והמחנכים של עם ישראל, מהווה אבן היסוד והבסיס לכלל תחום החינוך בעולם, ועם ישראל כידוע עתיד להיות "אור לגויים" מחנך ומורה דרך לכלל העמים.

בתחום החינוך קיימים שני סוגים: חינוך עצמי וחינוך הזולת.

בחינוך הזולת, בנו או תלמידו התוצאה הסופית של החינוך לא תלויה בדעת המחנך. בסופו של דבר הכול יהיה תלוי במקבל החינוך ולפי בחירתו. אם ירצה יקבל את החינוך ואם לא ירצה לא יקבל אך הכול תלוי בו.

אפשר לומר שרק תלמיד אחד ויחיד מתחנך אצל האדם בכל שעות היממה ובמשך כל שנות חייו והוא הוא עצמו.

ראוי לו לאדם להשקיע את עיקר מאמציו בחינוך עצמו. אמנם כך צריך להיות אך בפועל ליבנו לא כל כך פנוי לחנך את נפשנו. חינוך הבן או הזולת מעסיקים אותנו יותר מאשר את עצמנו, מפני שחינוך הזולת נראה לנו יותר דחוף ונצרך, ובנוסף לכך האדם אומר לעצמו "אני כבר אסתדר, אך מה יהיה עם הבן?"

לא רק זה אלא שלדעתנו יותר קל להטיף לזולת מאשר לעצמנו. אנו נוטים לחשוב שאנו צריכים לשנות את האחר לפני שמשנים ועובדים על המידות שלנו אנו.

אם אדם רוצה להצליח בחינוך הזולת באמת ובתמים הוא חייב להקדים ולעסוק בחינוך עצמו. ראוי לו לאדם לעצב את דמותו שלו ומתוך כך לחנך את בניו ואת הזולת. 

חינוך עצמי מוקדם יבטיח הצלחה גדולה בחינוך הזולת.

ידוע הרי לכל שדוגמא אישית היא אבן יסוד בחינוך, וכאשר ילדנו ותלמידנו רואים את התנהגותנו במצבים שונים ובאורחות חיינו הם לומדים מכך רבות

בעוד שבוע נשב כולנו בליל הסדר, לילה שכולו מן החינוך. לילה בו אנו מעבירים מאב לבן את סיפור עמנו מרגע לידתו כעם במצרים. שנזכה להיות מחנכים ראויים לעצמנו ולזולתנו. 

(ע"פ הרב נבנצאל)

 

שבת שלום ומבורך!

 

 

 

החוויה היהודית

http://h-y1.coi.co.il/

 http://dosanova.co.il/

 

 

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק, מאיר גרינברג, יצחק שניצר ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

 

 

חינוך,לקדש,אהרן ובניו,לחנך,המורים,המחנכים,אור לגויים,חינוך עצמי,חינוך הזולת,

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר