מס' צפיות - 1944
דירוג ממוצע -
השינויים החברתיים שעל מדינת ישראל להתמודד עמם
זה לא מפתיע שמדינת-ישראל לא ערוכה לשינויים החברתיים הנפוצים בעולם ,אך הגיע הזמן לעשות סדר בנדון. דבר זה יבוא לידי ביטוי כאשר מדינת-ישראל תיתן לאנשים הצעירים לבטא את עצמם ,ולא תכפה עליהם בגרות מוקדמת שלרוב לא-רק שהיא לא מיטיבה עם הבחור הצעיר,אלא היא גורמת לנזקים בלתי-הפיכים.
מאת: רועי אורן 31/01/18 (02:03)

אחד הטענות שהעלו בני-הזוג אלמוג בספרם על דור ה-Y הייתה שהם לא ממהרים להתפתח ודוחים את השלבים המאוחרים של חייהם כגון: יציאה מהבית של ההורים, ומעבר לבית חדש, נישואין, מציאת מקום עבודה ,וכ"ו.

מחקרים חדשים שנערכו בנושא מראים שאם בעבר גיל ההתבגרות התחיל בגילאי 13-12 ,והסתיים בגיל 19 היום מתחיל גיל ההתבגרות בגיל 9 ומסתיים בגיל 25.

                             פירוט אחד המחקרים

מחקר שנערך בעיר מלבורן שבאוסטרליה ופורסם לאחרונה בכתב-העת היוקרתי "לנצט" מראה שלמרות שגיל ההתבגרות מתחיל בגיל 10,ומסתיים בגיל 19 קיים צורך לשנות הגדרות אלו בשל שינויים שחלו בחברה העולמית.

                                   פירוט השינויים

בעבר הייתה קיימת שרשרת מזון לפיה בכל שלב הילד מקבל סוכן חיברות אחר: בשלבי חייו הראשונים אלו זוג ההורים, כאשר הוא הולך למעון בגיל שלוש ,הגננת הופכת להיות סוכנת החיברות , בגיל שש שהוא הולך לכיתה א' המורה היא סוכנת החיברות, בגיל 18 שהוא הולך לצבא מפקדיו הם סוכני החיברות, בהמשך חייו הוא נתקל במרצים באוניברסיטה ,בת-הזוג שלו, חברים ,והבוס בעבודה.

היום בניגוד לעבר,הורים וחוקרים חברתיים מודעים יותר לעובדה שהילד צריך להסתגל לעולם החדש אותו הוא לא הכיר עד-כה (כאשר גם הנישואים מהווים שלב ביניים בתוך ההתנסות הזו).

כך, למשל, הנתונים מראים שבטווח הגילאים :29-22 אנשים צעירים נוטים להחליף חוגים באוניברסיטה,בנות-זוג, ומקצוע מאחר שהם לא מצליחים לקבוע את הקריטריונים הנכונים לקבלת החלטות קשות.

                      המצב כיום בישראל

נכון להיום,מדינת-ישראל לא השכילהנ להבין את השינויים החברתיים שהתרחשו ברוב מדינות העולם.

זוהי הסיבה לכך שהיא לא התאימה את עצמה לשינויים אלו.

כלומר, אם ברוב מדינות העולם המגמה היא שהשלבים החברתיים נעשים בשלב מאוחר יותר,במדינת-ישראל מאלצים את הנער והנערה להתבגר כמה שיותר מהר.

כך, למשל, נער ונערה יכולים ללמוד נהיגה ,ולפתוח חשבון בנק כבר בגיל 16 ,בעוד ברוב מדינות העולם זה נעשה בגיל 21.

זוהי הסיבה לכך שפוליסת הביטוח לנהגים צעירים יקרה יותר מאשר לאדם מתבגר.

נשאלת השאלה: האם מדובר בצעד חיובי, או לחילופין במהלך נמהר מאוד?

הנתונים מראים שכאשר אונות המוח לא בשלות מספיק,הנער יטה ליטול סיכונים מרובים (דבר שיכול להעיד על אומץ מצד אחד, אבל גם על טפשות מצד שני).

בנוסף, הלכידות החברתית מתחזקת בעת שהמוח לא מפותח מספיק,היות ויש לו רצון להציל את חבריו ממצב אותו הוא מפרש כמסוכן.

הדבר הזה משפיע על החברה בשני אופנים שונים:

1:בעבר תקופת השירות הצבאי הפכה להיות השלב הראשוני בהתבגרות של האיש הצעיר אשר לרוב שכר או קנה דירה ,ונאלץ להתמודד עם הקשיים שהחיים מזמנים לו בגיל יחסית צעיר.

2: העידן הטכנולוגי מוביל לכך שילדים נחשפים לתכנים מיניים ,אלימים אשר לרוב אינם תואמים את גילם הרך והצעיר (דבר אשר מוביל לנזקים פסיכולוגיים לא מעטים).

ניתן לראות ששתי התופעות הללו מובילות לכך שבגיל צעיר מאוד אנחנו מפסיקים להיות ילדים,והופכים להיות אנשים מבוגרים (פחות בהתפתחות הפיזית,יותר בהתפתחות המנטלית).

דבר זה מוביל לתופעה חדשה אשר לא נחקרה עדיין המכונה בשם :"תופעת הגברים המתיילדים".

                            תופעת "הגברים המתיילדים"

בשל העובדה שבישראל ילדים צריכים להתבגר בגיל מוקדם,לא נותר להם זמן ליצור ולשחק ולהשתולל כמו ילדים.

זה מוביל לכך שלקראת גיל 40 כאשר אנו עובדים בעבודה קבועה,מגדלים משפחה יש לנו רצון לתת לנפש החופשית זמן להתפרק ולשכוח מצרות העולם הגדול.

ילדים כיום מביטים במסכים ומחפשים פופולאריות בגיל צעיר (דבר שמוביל לכך שהם כבר לא מדברים האחד עם השני),ורק בגיל מבוגר קיים רצון לחזור לאותם דברים שהאדם פספס כאשר היה ילד .

הגיע הזמן שמדינת-ישראל תיתן לאנשים הצעירים לבטא את עצמם ,ולא תכפה עליהם בגרות מוקדמת שלרוב לא-רק שהיא לא מיטיבה עם הבחור הצעיר,אלא היא גורמת לנזקים בלתי-הפיכים.

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 3 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
ASP Assignment Help
ASP Assignment Help 03.03.18 (07:38)
2.
Assignment Writting Service
Assignment Writting Service 03.03.18 (07:39)
3.
https://www.pythonassignments.xyz/
Case Study Solutions 05.03.18 (12:47)