מס' צפיות - 1073
דירוג ממוצע -
הטעות של השפל הכלכלי הגדול
תגובה לכתבתו של מוטי היינריך בפרשן "מה באמת קרה במשבר הכלכלי של 1929 ולמה זה חשוב ב- 2008?"
מאת: גוליק 21/04/08 (07:04)

בכתבה ושמה "מה באמת קרה במשבר הכלכלי של 1929 ולמה זה חשוב ב- 2008?" ניתן היה למצוא תיאור מלא ומגמתי של הפגעים שגרמו למשבר הכלכלי הגדול של 1929, תוך הדגשת הדבר שהמקורות הן ויקיפדיה, שהיא כמובן גורם מאמת. אך עשיתי מחקר קטן ומסתבר, שלא רק שויקיפדיה העברית בערך הזה שגוי לחלוטין, הוא גם אינו תואם את הערך המקביל בשפה האנגלית... מישהו בבירור ראה שניתן להרוויח משהו על חשבון הציבור.

 

אדון מוטי היינריך, המשבר הכלכלי בארה"ב לא התחיל רק כתוצאה מניהול לוקה של הממשל, אלא גם מרשלנות ופרנויה של משקיעים אמריקאים שרצו רווח מהיר וראו אותו מתפוצץ להם בפנים. אנשים מכל המעמדות וכל המקצועות ראו בבורסה צורה של רווח נקי, כזה ללא סיכון, מכיוון שערך המניות תמיד עולה, קצת כמו נדל"ן בשנים האחרונות. שמועות בנוגע לירידות שערים הספיקו בשביל לגרום לבועה המנופחת להתפוצץ.

 

הסיבה שהיה כל כך קשה לצאת מהמשבר היא הפחד הגדול ששרר סביב ההשקעה. ירידת הערך הכספי הריאלי שהושקע הייתה עצומה, והדבר לא אפשר לחברות להשתקם. טעות נוספת היא שהבדלי המעמדות החריפים לא סיפקו למעמד העליון סיבה מספקת להתאמץ ולהקים מפעלים נוספים בתקופת החשש הגדולה, ולכן כמויות הכסף שזרמו מצד העשירים הצטמצמו בצורה דרסטית.

 

בסופו של דבר, לא היו אלה צעדי הממשלה האמריקנית שגרמו לקריסת השוק, אלה האופוריה שהאמריקאים כל כך ידועים בה. ולשאר הקוראים, אנא בדקו היטב את מקורותיו וכתבותיו של מוטי, עדיף עם מקור מהימן. למי שמעוניין בניתוח המלא, באנגלית כמובן: ויקיפדיה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
מה חידשת פה שלא היה במאמר? ל"ת
חנה אייזנמן 29.04.08 (15:53)