מס' צפיות - 2040
דירוג ממוצע -
י"ג מידות הרחמים / מאת: רפאל בדש
י"ג מידות הרחמים מהוות את עיקר עניינם של תפילות הסליחות בחודש אלול ובעשרת ימי תשובה סודם של י"ג מידות אלה והעומד מאחוריהם מוסבר בכתובים שלפנינו
מאת: רפאל בדש 12/09/17 (22:58)

 

אמר רבי יוחנן: אלמלא מקרא כתוב אי אפשר לאומרו, מלמד שנתעטף הקדוש ברוך הוא כשליח צבור, והראה לו למשה סדר תפלה. אמר לו: כל זמן שישראל חוטאין - יעשו לפני כסדר הזה, ואני מוחל להם. ה' ה' - אני הוא קודם שיחטא האדם, ואני הוא לאחר שיחטא האדם ויעשה תשובה. אל רחום וחנון, אמר רב יהודה: ברית כרותה לשלש עשרה מדות שאינן חוזרות ריקם, שנאמר הנה אנכי כרת ברית.

                                                                                                              (מסכת ראש השנה דף יז: )

סוד כוחם של י"ג מידות הרחמים " שאינם חוזרים ריקם " בסדר תפילה ובקשת רחמים לימד הקב"ה את משה רבינו כאשר הוא עלה על הר סיני לרצות את ד' לאחר שבירת הלוחות הראשונות, כפי שהם כתובים בספר שמות:

" ... ד' ויעבר ד' על פניו ויקרא ד' ד' אל רחום וחנון ארך אפים ורב חסד ואמת נצר חסד לאלפים נשא עון ופשע וחטאה ונקה לא ינקה וג"ו "

                                                                                                                       ( שמות לד ה' - ז')

                                      

יש לשאול וכי מה יש באמירת י"ג מידות של רחמים אלה של ד' בכדי שנזכה אנו בהם ?                                              ויש להוסיף את קושייתו של המהר"ם אלשיך למה הכוונה " ברית כרותה על השפתיים " וכי לא היו כאלה שאמור את י"ג מידות הרחמים ולא נענו ?

להבנת התשובות לשאלות אלו נקדם סיפור שיסייע לנו בראיית הדברים וייתן לנו משכלות נוספות בחיינו,

מספרים על אדם אחד שהתפלל לקב"ה שיתגלה אליו ויגלה לו את תפקידו ותכלית קיימו בעולם.

יום בהיר אחד תפילתו נענית. אלוקים מתגלה אליו ואומר לו: "בוא ואגלה לך מה תפקידך בעולם. אתה רואה את ההר שמול הבית שלך? עליך לצאת בכל בוקר מהבית ולדחוף את ההר ".

שמח האיש מאוד, סוף סוף הוא יודע מה הייעוד שלו בחיים.

למחרת בבוקר השכים האיש קום אכל ארוחת בוקר דשנה לקח עמו צידה גלון מים גדול וארוחת צהרים מזינה חבוש כובע רחב שולים לראשו יוצא מביתו לכיוון ההר המיועד להזזה להתחיל לממש את תכלית קיום חייו.

כשהגיע לתחתית ההר הפשיל את שרווליו פשט את ידיו והתחיל לדחוף את ההר במרץ.

כך היה עושה מידי יום ביומו מצאת החמה עד שקיעתה הכל במטרה להגשים את תכלית חייו.

לאחר מספר חודשים הביט ידידנו על ההר בניסיון לבחון את קצב מימושו את תכלית חייו ,מה רבה הייתה אכזבתו כשגילה שלא הצליח להזיז את ההר אפילו לא בסנטימטר אחד.

אחרי חודשיים נוספים של ניסיון ובהבנתו שהוא לא מצליח להזיז את ההר נשבר מיודעינו והתחיל להתחנן לקב"ה שיתגלה אליו שוב.

והקב"ה ברחמיו נגלה אליו ושאל : " מה קרה, למה נשברת? "

ענה לו האיש בבכי: " השתדלתי כל כך לקיים את רצונך, אבל לא הצלחתי במשימה, ההר לא זז כלל, אני לא מצליח לקיים את תפקידי ".

אומר לו הקב"ה: " שים לב, לא בקשתי שתזיז את ההר, אני רציתי שתדחוף אותו. ועכשיו הבט עליך כיצד התפתחת אתה איזה השרירים שנהיו לך בזכות מאמצך, הבט בראי וראה את הצבע שקיבלת בפנים בזכות זה… זו הייתה המטרה ".

                                                                                   (מעובד מתוך "ממתק לשבת " - הרב נחמיה וילהלם )

בדומה לסיפורנו גם פעולת י"ג מידות הרחמים פועל בשונה מהאופן מהניתן להבין בהבנה הראשונית

בתשובתו לשאלתו בפתח הדברים משיב המהר"ם אלשיך " ברית כרותה על השפתיים" שיש לשים לב לדברי רבי יוחנן שהקב"ה לא אומר " יאמרו לפני כסדר " הזה אלא " יעשו לפני כסדר הזה "

וכוונת הדברים שלא די באמירת הדברים בעלמא שכן יתכן שאז לא יענו ברחמים מהשמים,   אלא שבעת שאנו מזכירים י"ג מידות הרחמים כלפי שמיא אנו צריך למצאם ולקיימם בעצמנו – באישיותנו, מה הוא " רחום אף אתה היה רחום, מה הוא חנון אף הייה חנון וג"ו " וכך בכל יתר המידות. ורק על ידי כך שנקיימם בעצמנו כלפי סביבתנו וזולתנו הם יפעלו וישפיעו באותם המידות ובאותם העוצמת של רחמים משמיא כלפינו.                                                                                                         זאת בדומה לחבר שבסיפורנו שככול שהוא דחף יותר חזק את ההר הוא ציפה שהתגובה הרצויה תהיה חיצונית לו ולבסוף הוא גילה שהרצון האלוקי שתוצאות מעשיו התגלו בו עצמו.

לכן בימים גדולים אלה במקביל לתשובתנו מהמעשים ומהמידות הלא טובות שעשינו או היו בנו, חשוב ביותר לדן את כל האדם לכף זכות ולהצטייד במידת של עין טובה, רחמים אריכות אפיים ויתר המידות הרחמים שכן בהקניית מידות אלו באישיותנו מלמטה אנו קונים שכך ידונו אותנו מלמעלה שכן " במידה שאדם מודד מודדים לו "

.

שנה טובה ומבורכת, כתיבה וחתימה טובה לכל בית ישראל,

 

                                                                                                                          רפאל בדש                                                                                                                                        יועץ משפחה ונישואין

הכותב הוא יעוץ משפחה ונישואין ומגשר מוסמך

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר