מס' צפיות - 5600
דירוג ממוצע -
טלפונים חכמים
ההבדלים בין מותג המיוצר בסין לבין טלפון סיני ?
מאת: יניב ס 17/09/16 (12:54)

מאמר מאת: יניב סמילנסקי

נושא : טלפונים חכמים – טכנולוגיה .

טכנולוגיה פירושה לפי ויקיפדיה : היא תחום העוסק בחיפוש פתרונות מעשיים כמענה לרצונות וצרכים אנושיים, תוך ניצול חידושי המדע. טכנולוגיה קשורה הרבה פעמים לייצור כלים.

מהוא בעצם טלפון חכם ? טלפון חכם משלב בתוכו מספר לא קטן של סוגי טכנולוגיות שונים כגון : מצלמה משוכללת ,יכולת איתור לווין, טלפון, מעבד מרכזי, מעבד גרפי ועוד. טלפון חכם כיום דומה למחשב שולחני או מחשב נייד המפותח בצורתו הטכנולוגית ננו טכנולוגיה, כמו כן ניתן להתקין אפליקציות שונות בדומה מאוד למחשב שולחני ביתי.

במאמר זה אני יציג לכם את כל סוגי הטכנולוגיות הקיימות היום בתוך המכשיר הסלולארי החכם, בנוסף אני יציג בפניכם איך בסופו של דבר אתם תבחרו את הטלפון החכם הבא שלכם.

חשוב מאוד לציין שהיום הטלפון החכם שלנו הוא חלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו  שמורים בתוכו רגעים וזיכרונות משמעותיים מחיינו. הסמארטפון שלנו הינו חלק בלתי נפרד כיום מחיינו.

כל סמארטפון מכיל בתוכו מערכת הפעלה כיום במחשב נייד ושולחני ישנם מערכות הפעלה שרובנו מכירים כגון ווינדוס חלונות של חברת מיקרוסופט, IOS  של חברת אפל , לינוקס ועוד. לתחום הסמארטפונים כיום יש מערכות הפעלה ייעודיות כגון אנדרואיד של GOOGLE  ו IOS של אפל שהם שני מערכות הפעלה המובילות כיום בשוק ישנם חברות נוספות כגון מיקרוסופט אך אינם נכנסות לשוק הגדולות בנושא זה . למה בעצם אני מציג לכם עובדה זו? תפקידה של מערכת ההפעלה הוא חלק בלתי נפרד מהטלפון החכם שלנו בלעדיי מערכת זו לא ניתן להפעיל את המכשיר ולהשתמש ולנצל את כל הטכנולוגיות שהסמארטפון מכיל בתוכו.  כל חברה יצרנית מתכננת בקפידה את המכשיר כך שמערכת ההפעלה יודעת להפעיל לפי תפריט קיים טכנולוגיות שונות . בדומה מאוד למחשב הביתי שלנו שגם בו מותקנת מערכת הפעלה כגון חלונות של מיקרוסופט. מערכת ההפעלה הינו ממשק ויזואלי כך שבני אדם אנחנו יהיה לנו קל לתפעל לראות וליהנות הטכנולוגיות שמערכת ההפעלה יודעת לתרגם לנו משפה בינארית לשפה שאנחנו מכירים ויזואלית גרפית.

עכשיו שאנחנו יודעים מעט מאוד על איך שהסמארטפון שלנו מציג לנו ממשק ויזואלי גרפי אפשר להתקדם לכל שאר הטכנולוגיות שמערכת ההפעלה יכולה להציג לנו וכמובן להפעיל אותם כך שאנחנו נהנה מהמכשיר שלנו . דבר ראשון כל מכשיר סלולארי חכם מכיל בתוכו לוח אם שבעצם "לוח אם" הינו מבוסס על ערכת שבבים שאחראית על גישור בין מרכיביו השונים המרכיבים בסופו של דבר את סמארטפון, בנוסף לערכת השבבים לוח האם מכיל רכיבי אלקטרוניקה שיודעים לווסת את הזרם החשמלי אל ובין השבבים וכמובן את התקשורת ביניהם. למה זה בעצם מעניין אותנו מהוא לוח אם של המכשיר ? ואם שאלתם כבר את עצמכם זה מצוין אני יענה כעת :  כל טלפון חכם המוצע בשוק למכירה מכיל מפרט עם היכולות ביצוע שלו וכך גם נקבע המחיר כגון : רזולוציה, קול, צילום וכד'. בעצם כל המפרט הזה הינו בעצם הקובע את המכיר הסמארטפון שלנו, לאחר שהבנו למה לוח אם זה חשוב אני ממשיך את המאמר – לוח אם מכיל בתוכו שבבים שמנוצלים ע"י המערכת ההפעלה ובכך להציג לנו את חווית המשתמש . תכונות השבבים הם : שבבי זיכרון המעידים על יכולות ביצוע וזמני תגובה,שבבי תצוגה המציגים לנו ויזואלית את כל הגרפיקה על צג של הסמארטפון, שבבי קול היודעים לפענח ולהשמיע סאונד מהמכשיר הסלולארי החכם שלנו וכמו כן ישנם שבבים היודעים לחבר בין כל היציאות של המכשיר כגון : אוזניות, טעינת המכשיר וכו'.

עכשיו לסיכום ביניים אנו יודעים מעט על המכשיר הסלולארי החכם שלנו ועל איך הוא עובד בעזרתה של מערכת ההפעלה המותקנת עליו שיודעת להפעיל את השבבים על לוח האם שלנו ולהמחיש לנו ולהציג לנו את המוצר הסופי.

עכשיו מה קובע את המחיר ? כמובן כמו בכל שוק אם מדובר ברכב או שמה מדובר בטלוויזיה חכמה (אגב שאני כותב טלוויזיה חכמה אני מניח שיש לכם כבר מושג קטן כלשהו בנושא מה יש בתוכה) נכנס למחיר סוגי הלוחות אם הרבים, השבבים על הלוח אם : מעבד הקול, מעבד גרפי, סוג המצלמה, סוג המסך נגיעה, גודל המסך, איכות המוצר מותג או שאינו מותג.

כל הפרטים האלו מאוד חשובים וכיום כל החברות המשווקות את המוצר מציגות את התכונות החכמות של המכשיר ומהי ערכת השבבים הנמצאת על לוח האם של המכשיר החכם שלנו, רובם של היצרניות הגדולות כלל אפל וסמסונג  LG נקסוס (יש עוד רבים )שהינם מותגים מובילים בתחום מיוצרים במזרח : סין , סינגפור, קוריאה וכו'. למה שם ? כנראה שזה הכי זול וכמובן אחרי כל כך הרבה שנים וניסיון ארצות המזרח רכשו לעצמם הרבה מידע ומכך להגיע ולייצר טלפונים חכמים ברמה הכי גבוהה וסטנדרטים גבוהים. יש בשוק הרבה טלפונים סינים ברמה גבוהה ואפילו מתעלה על אפל הגדולה וגם מותגים נוספים. טלפונים סינים מיוצרים באותם המפעלים של חברות המותג הגדולות , וכמובן שיש גם את עניין השיווק והפרסום המשפיע על הבחירה שלנו על וכאן נכנס לתפקידו תחום נוסף שיווק ופרסום מאמר זה יפורסם גם הוא.

כיום בארץ עשרות אלפי בני אדם מייבאים באופן איש מכשיר סלולארי מהאתרים הגדולים בעולם כגון amazon.com,ebay.com,chinese-phone.com,aliexpress.com ישנם אתרים נוספים הצגתי בפניכם את המובילים .

מה למדנו עד עכשיו :  מהוא מכשיר סלולארי, מרכיביו הטכנולוגים, מערכת הפעלה, כיצד הוא עובד וכו' עכשיו לאחר כל המידע הזה נשאלת השאלה איזה מכשיר סלולארי חכם אנו נקנה ?

אני רוצה לשאול אתכם שאלה – אם הייתי נותן לכם אפשרות להתעלם מהשם של המכשיר דמיינו לכם לרגע שכל המכשירים הסלולארים הם ללא שם ונבחרים ע"י רמת הביצוע שלהם ועלפי מערכת השבבים שיש למכשיר ? מה הייתם עונים ? ...

כנראה שהייתם מגבים אולי כמוני: מחיר המכשיר מול רמת הביצועים. לדוגמא אני יביא לפניכם כעט 2 מכשירים סלולאריים חכמים השוואה אחד מול השני הראשון יהיה מותג השני מכשיר מיוצר בסין.

השוואה זו תפתח לכם את קו המחשבה לגבי עתיד הסלולארי ואולי לחלקכם יהיה מדריך קניה של הטלפון החכם הבא שלכם. הראשון מבין שני המכשירים הינו iPhone 6 מן הסתם רובנו מכירים את המותג המוביל ועל מערכת השיווק המשומנת מסביב למכשיר הדגל של חברת אפל העולה בסביבות 800$ ומצד שני אני אציג לכם מכשיר סיני של חברה סינית לא גדולה במיוחד חברת אלפון יצרנית מכשיר P9000  העולה 260$ הבדל כספי בין שני המכשירים הינו 500$ המון כסף. ובכן את ההשוואה אני יציג לכם מה אתם מקבלים תמורת הכסף שלכם מעניין ראו את הטבלה שאני הכנתי במיוחד בשבילכם. רצוי לומר שינם אתרים רבים המציגים את אותם הפרטים שאני הולך להציג לכם כאן במאמר זה ונותנים אינדיקציה ברורה מה אתם מקבלים תמורת כספכם. לפני שאני מציג את הטבלה ברצוני לשאול שאלה נוספת : האם אתם הייתם משלמים על אותו אייפון 6 של חברת אפל בארץ אחרת על אותו מכשיר מחיר פי 3 כלומר 2400$ ?  אני מניח שהתשובה היא לא , למה שאני אשלם על אותו מכשיר פי 3 כסף נכון ?  ואם הייתי רואה שהמכשיר שעולה כל כך הרבה כסף הייה מכיל נתונים טכנולוגים ומפרט עשיר פי 3 מאייפון 6 הייתם שוקלים את הקנייה ?

ועוד נושא לפני שאני מציג את הטבלה : קניית מכשיר סלולארי כרוכה במחשבה מה אני מקבל תמורת הכסף, וכמה אני משלם על הסמל שעל המכשיר? מה שיש בתוך מכשיר האייפון או הסמסונג יש את אותם כלים טכנולוגיים, הבדלי הביצועיים הם milliseconds  כלומר הבדלים של מיליונית שנייה, שאני לא בטוח כל כך אם אפליקציה כל שהיא שנפתחת בשנייה אחת או כמעט ממש בשנייה אחת תעלה לי 500$ דולר יותר בגלל הסמל שעל המכשיר, הרי אורך חיים של מכשיר סלולארי זהה על כל החברות ועל כל המכשירים. הרי זה תלוי בנו איך אנחנו שומרים על המכשיר הסלולארי.

הנה לכם הטבלה המציגה את ההבדלים על המכשירים שהצגתי קודם לכן :

ציון כללי

8.8

9.8

תכונה

iPhone 6

P9000

עיצוב

 

ציון : 9.8

 

ציון : 8

 

מידות

67.0 mm
138.1
 mm
6.9
 mm

73.8 mm
148.4
 mm
8.5
 mm

משקל

129 גרם

145 גרם

גודל מסגרת ( הקטן מנצח )

0.35 מילימטר

0.25 מילימטר

משטח שמיש ( הגדול מנצח)

65%

75%

חומר מעטפת

אלומיניום

מתכת

גודל מסך

4.7 אינצ

5.5 אינצ

סוג במסך

Lcd ips

Lcd ips

רזולוציה

750 x 1334

1080 x 1920

פיקסלים

326

441

זיכרון

1GB

4GB

תמיכה בזיכרון חיצוני

אין

יש

מעבד מרכזי

2 ליבות

8 ליבות

מהירות מעבד

2GHz

2GHz

מעבד גרפי

יש

יש

מצלמה

8MP

13MP

תמיכה ברשתות

2G+3G+4G

2G+3G+4G

GPS

יש

יש

מחיר

800$

250$

 

 

 

כפי שאנו רואים בטבלה המכשיר של חברת אלפון הרבה יוצר מתקדם מהמכשיר אייפון של אפל הגדולה, אנו יכולים עכשיו להבחין שכל הפרמטרים שמשפיעים על ביצועי המכשיר כגון זיכרון של המכשיר המשפיע חד משמעית על ביצועי מהירות המכשיר בהפעלת מספר אפליקציות בו זמנית, רזולוציה, מספר פיקסלים ( איכות כללית בצפייה על הצג ), גודל הצג , משטח השמיש בסופו של דבר משפיע על חוויות המשתמש, מצלמה כמה שיותר מגה פיקסל טוב יותר והתמונה מצטלמת באיכות גבוהה יותר, כמות הליבות 2 ליבות באייפון מול 8 ליבות באלפון וישנם עוד פרמטרים נוספים, הצגתי את המובילים שמשפיעים על ביצועי המכשיר וחווית המשתמש – אין ספק הסינים ניצחו כאן ואל תשכחו את המחיר מנצח ! .

כלומר בסופו של דבר אנחנו צריכים להבין מה אנחנו קונים מה יש במכשיר הסלולארי בסמארטפון שעולה לנו 800$ ולפעמים גם 1000$ . תמיד עדיף להתייעץ עם אדם שמבין ובקיא בנושא ואפשר גם לגשת לאתרי השוואת טלפונים שיעשו לכם את העבודה טוב מאוד.

אני מקווה מאוד שעזרתי לכם והצלחתי להעביר לכם את המסר – לא צריך לרוץ כמו עדר יש הרבה אפשרויות בשוק לא חייב מיד לרוץ לקנות מותג מוכר אפשר לקנות מותג גם שהוא פחות מוכר אך ביצועים שלו טובים פי כמה וכמה המותגים שאנו רואים בשלטי חוצות כשאנחנו נוסעים בחזרה לבית מהעבודה בסופו של דבר אנחנו בסך הכול מתקשרים לילדינו ומבצעים שיחה פשוטה מאוד ממכשיר חכם מאוד.

 

  

הכותב הוא yaniv smilansky

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר