מס' צפיות - 2504
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת "צו" "שבת הגדול" ה'תשע"ה
פרשת השבוע שלי
מאת: דוד דרומר 23/03/15 (13:32)

 

 

הרבה מאוד מפרשיות התורה מורכבות מזוגות זוגות של פרשות. צמדי פרשות. כך היו: "תרומה - תצווה", "ויקהל - פקודי", וכך הם גם "ויקרא - צו".

הרב צבי יהודה קוק בדרשותיו חזר על כך ששתי פרשות אלו הן זוג פרשיות של עבודת האדם- עבודת הקורבנות.

הרב צבי יהודה אומר שגם הקטורת היא קרבן, הרי יש שני מזבחות, מזבח הקורבנות ומזבח הקטורת וחז"ל אומרים שהקטורת היא היותר קדושה וחמורה מכל הקורבנות.

ספר "ויקרא" שהוא ספר הקורבנות הוא השלמת ענייני המקדש של סוף חומש "שמות". הוא המשך טבעי והגיוני.

פרשות "ויקרא - צו" הן זוג של השלמה ושכלול. הן פרשות שמתחילות לברר את עבודת המקדש ממש מבפנים אחרי שהמשכן נבנה בפרשות המסיימות את חומש "שמות".

חלקה הראשון של פרשת "צו" הוא השלמת עניין הקורבנות וממנה מגיעים לחלק השני שעוסק בחנוכת הבית ובהכנות האנשים המיוחדים לעבודה: "ופתח אהל מועד תשבו יומם ולילה שבעת ימים, ושמרתם את משמרת ה'...כי כן צוויתי" - שבעת הימים האלו הם הכנה לחנוכת המשכן שתהיה ביום השמיני אבל עלינו לזכור שלאורך הימים האלו מתחיל העניין החשוב שלך "ושכנתי בתוכם" שפתח את עניין המשכן בפרשת "תרומה".

השבת הקרובה נקראת גם "שבת הגדול". כך מכונה השבת שלפני חג הפסח. כשם שפרשת צו היא שבעה ימים לפני חנוכת המשכן, כך גם השבת נהיה שבוע שלם לפני חג הפסח, וביום השמיני, שבת הבאה, נחגוג כולנו את חג הפסח.

מדוע נקראת שבת זו שבת הגדול?

אחד ההסברים הוא שהשבת האחרונה של ישראל במצרים הייתה בעשירי בניסן, חמישה ימים לפני הגאולה ובה הם נצטוו במצווה הראשונה והיא נהגה רק לשעה ולא לדורות: "בעשור לחודש הזה...ויקחו להם איש שה לבית אבות שה לבית" - מצווה להכין את השה לפסח ארבעה ימים לפני שחיטתו. בני ישראל לקחו את השה וקשרו אותו לכרעי המיטה והמצרים שאלו אותם לפשר הדבר, וענו להם ישראל שזה לצורך קורבן פסח ונעשה נס גדול והיו המצרים בעלי שיניים קהות של ששוחטים את אלוהיהם ולא יכלו להגיד להם דבר. ועוד שהמצרים ידעו שישראל שומרים את השבת ולא מתעסקים בבעלי חיים בשבת וכששאלו את ישראל על הדבר נוצרה סכנה לישראל והשבת שמרה עליהם. על הניסים הגדולים האלה בשבת היא נקראת "שבת הגדול".

הסבר נוסף לשם זה של השבת הוא בהקשר להפטרה של השבת שלפני פסח בה קוראים מהנביא מלאכי ובה יש את בשורת הגאולה הראשונה שהייתה בשבת האחרונה טרם יציאתם ממצרים.

פרשת צו היא הקדמת לחנוכת המשכן, שבת הגדול היא הקדמה לחג הפסח.

חג הפסח הוא הקדמה לחג השבועות.

עם ישראל עומד כרגע כשבוע לפני תחילת חתונתו שתיפתח ביציאה ממצרים בחג הפסח ותסתיים בפגישה עם הכלה בחג השבועות בקבלת התורה.

 

שבת שלום ומבורך!

 

 

תודות : לצחי מיכאלי

 

חוויית השבוע שלי

 

www.h-y.xwx.co.il

 

 

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

 

 תרומה,תצווה,ויקהל,פקודי,ויקרא,צו,הרב צבי יהודה,השלמה,שבת הגדול,שה לבית,יציאה ממצרים,חג הפסח,חג השבועות,

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר