מס' צפיות - 2842
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת השבוע "וישב"
פרשת השבוע
מאת: דוד דרומר 10/12/14 (19:08)

אנו פותחים השבת בסדרה של פרשות המרכיבות סיפור אחד ארוך המהווה את אחד מסימני הדרך של עם ישראל עוד בטרם הפך לעם.

ליעקב אבינו משפחה גדולה. הוא זכה ב"ה לילדים רבים  אך מסתבר שלא תמיד שררו  בבית יחסי אהבה ושלום בין האחים. עיקר הבעיות היו, כפי שמתואר בתחילת פרשתנו, בין  יוסף, לאחיו הגדולים.

אנו מכירים היטב את הסיפור  ואת השתלשלות העניינים במשך הפרשה שלנו והפרשות הבאות ולא תמיד אנו שמים ליבנו לגורמים המרכזיים בסיפור.

למעשה לכל חלקי המשפחה יש נתח באירועים שקרו וכולם חטאו בחטא ולכן ה' הסתיר את פניו מהם והוא כלל לא מופיע בחלק הפותח של הסיפור הגדול-  שנאת האחים ליוסף ומכירתו לשיירת הישמעאלים היורדת למצרים.

יוסף עצמו חוטא גם כן בהתנשאותו כלפי אחיו ובייחוד דואג להביא "את דיבתם רעה" אל אביהם. הוא עצמו נצרף (נענש) בייסורי גוף ונפש בשעה שהושלך אל הבור, אך דווקא במעשה זה מצטרפים שאר האחים אל החטא ואף מודים בו כשאומרים: "אבל אשמים אנחנו על אחינו אשר ראינו צרת נפשו בהתחננו אלינו ולא שמענו, על כן באה אלינו הצרה הזאת".

דווקא יוסף מתנסה בשני ניסיונות: הראשון, שלא רצה למעול באמון אדונו במצרים ולעשות לאשתו את "הרעה הגדולה הזאת וחטאתי לאלוקים", והניסיון השני הוא שלא הוציא את דיבת אשת אדניו ולא סיפר את מעשיה לאף אחד, כפי שאמר בכלא לשרים שישבו איתו: "וגם פה לא עשיתי מאומה כי שמו אותי בבור".

הגורם המרכזי השני הסיפור הוא יהודה שנמנה עם ראש הדוברים והעושים. בעצתו יצאה אל הפועל מכירתו של יוסף

ולאור זאת ראה יהודה לנכון ,בהמשך השתלשלות הסיפור, לקחת את האחריות על בנימין ולא להשאירו לבד במצרים: "מה נאמר לאדוני מה נדבר ומה נצטדק האלוקים מצא את עוון עבדיך".

הגורם השלישי באירועים הוא ראובן שהיה גם כן בין הדוברים העיקריים בתחילת המקרה. הוא  הבכור מבין האחים וניסה הכול כדי להציל את יוסף, בכורה של רחל אחות אמו. הצעתו של ראובן להשליך את יוסף לאחד הבורות הייתה כדי להציל את יוסף: "למען הציל אותו מידם להשיבו אל אביו",וכששב אל הבור ולא ראהו קרע קריעת אבל ובכה: "הילד איננו ואני אנה אני בא". כעבור כ"ב השנים מאותו היום, כשהאחים כולם נתפסו במצרים על ידי יוסף עצמו, אמר להם ראובן:"הלא אמרתי אליכם לאמור אל תחטאו בילד ולא שמעתם וגם דמו הנה נדרש".

בווידוי כל אחד מהגורמים הללו- האחים כולם, יוסף, יהודה וראובן באשמה שלהם עצמם, כל אחד בחלקו שלו עולה התמונה הברורה שלכולם יש חלק בדבר. הייסורים שבאים עליהם בדין הם באים.

וכמו שלכולם היה חלק בדברים הקשים האלו כך לכולם יבוא החלק שלהם כשבטי ישראל לזכות בברכת אביהם יעקב לפני שעת מיתתו.

 

שבת שלום ומבורך!

 

תודות : צחי מכאלי

 

חוויית השבוע שלי

 

http://2all.co.il/web/Sites13/hy3/

 

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר