מס' צפיות - 2783
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת "וישלח"
פרשת השבוע וישלח
מאת: דוד דרומר 03/12/14 (20:05)

בפרשות האחרונות אנו קוראים רבות אודותיו של יעקב. 

כידוע רבקה, אימו של יעקב, היא דמות מאוד פעילה בחייו  ואף הייתה הגורם לכך שיעקב הוא זה שיקבל את הברכה מאביו יצחק במקום עשיו אחיו. הקשר והחיבור בין רבקה ליעקב היה קשר מיוחד וחזק.

דווקא לאור כל זאת היינו מצפים שכאשר תמות רבקה ידאג יעקב למסע קבורה הולם ולמנהגי אבלות אחרי אימו, אך למרות כל זה כלל לא מוזכרת בתורה פטירתה של רבקה ובעקבות זאת גם לא מוזכרת קבורתה.

אולם, לעומת חוסר אזכור מותה של רבקה אנו קוראים על מות אישה אחת שמאוד קשורה אליה: "ותמת דבורה מינקת רבקה ותיקבר מתחת לבית אל תחת האלון ויקרא שמו אלון בכות" - כאשר עשה יעקב את דרכו מאזור שכם אל בית-אל מתה דבורה שהייתה מינקת רבקה.

הרבה פרשנים מתעסקים בפסוק המיוחד הזה ובעיקר בדמותה היוצאת דופן של דבורה שמוזכרת פה בשמה לראשונה ומנסים לברר מי היא אותה דבורה המינקת.

הפירוש הראשון הוא שהיא המינקת שהתלוותה לרבקה בשעה שיצאה מבית אביה בחרן כדי להינשא ליצחק. דבורה הייתה מהנשים הקרובות לרבקה והיא סייעה לה בגידול התאומים ואותה מינתה רבקה להיות אחראית על נכסיה כפי שהיה אליעזר אצל אברהם אבינו.

פירוש נוסף הוא של רש"י שמסביר שכאשר שמעה רבקה על נישואי יעקב ללאה ורחל, שלחה אליו  את דבורה כדי שתקרא לו לשוב לביתו, ובדרך חזרה ליד בית-אל, בעת בריחתו מלבן חמיו, מתה דבורה.

פירוש אחר בכלל אומר שמדובר על שתי נשים נפרדות שהרי לא ייתכן שהמינקת המקורית של רבקה (שצריכה להיות מבוגרת מאוד) עדיין בחיים.

פירוש אחר יכול להצביע על מצב אחר: הפיוס בין יעקב לעשיו מגיע לאוזניה של רבקה והיא מבקשת לזרז את חזרתו של יעקב לביתם. בדרכו חזרה מתעכב יעקב בשני עברי הירדן, בסוכות אשר בצד המזרחי ובבית- אל אשר בצד המערבי כי שם הצטווה לשבת. בפרק הזמן הזה נפטרה רבקה אימו ונקברה במערת המכפלה, בלעדיו למרות האהבה היתרה בינם, ודבורה ,שהייתה זקנה מאוד, יצאה לקראתו כדי לבשר לו את הבשורה המרה וכשסיימה את שליחותה נפטרה גם היא.

דווקא דבורה מינקת רבקה זכתה למה שרבקה אימו של יעקב לא זכתה ממנו, הוא טיפל בקבורתה ובכה עליה בכי גדול . היה זה בכי כפול: על מות אימו ועל מות מיניקתה.

יעקב מלמד אותנו במעשה זה-שהוא עצמו קובר אותה ומתאבל עליה, את מידת הכרת הטוב ומצביע על מידת החסד הגדולה שיש לו, מידה שעברה אליו מאימו רבקה שהתה גומלת חסדים גדולה.

 

שבת שלום ומבורך!

 

 

תודות : צחי מכאלי

"

חוויית השבוע שלי"

 

http://2all.co.il/web/Sites13/hy3/

 

 

 

 

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם ולרפואת כל חולי עם ישראל.

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר