מס' צפיות - 2729
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת "חיי שרה"
פרשת השבוע שלי
מאת: דוד דרומר 12/11/14 (15:26)

בשבוע שעבר בפרשיית עקידת יצחק נאמרה לאברהם הבטחה: "כי ברך אברכך והרבה ארבה את זרעך ככוכבי השמים וכחול אשר על שפת הים ויירש זרעך את שער אויביו".

בתחילת פרשת השבוע שלנו, פרשת "חיי שרה", באה הברכה הזאת לידי מימוש. אברהם אבינו רוכש את מערת המכפלה מעפרון החיתי לאחוזת קבר כדי לקבור בה את שרה אישתו ובהמשך הדורות יצחק בנו ויעקב נכדו יממשו גם הם את זכותם כיורשים למערה זו ויקברו בה הם ונשותיהם.

התורה מצאה מקום להרחיב בפנינו את כל ענייני המשא ומתן של אברהם מול עפרון בקניית מערת המכפלה. על כך שאל המלבי"ם בפירושו מדוע האריך הכתוב כל כך בנושא זה? מה ניתן ללמוד ממנו?

ישנן מספר תשובות לדבר:

האחת היא שדרך סיפור זה אנו לומדים על ענוותנותו של אברהם אבינו שמציג את עצמו "גר ותושב אנכי עימכם".

סיבה נוספת היא לאור פירוש אבן עזרא שעל ידי פרשייה זו אנו רואים את מעלתה של ארץ ישראל הן לחיים והן למתים משאר ארצות העולם ובנוסף  אנו נחשפים לקיום דבר ה' לאברהם להיות לו לנחלה.

מעבר לכך, בפרשת "לך לך" נאמר לאברהם על ידי ה' "ואגדלה שמך" והנה במהלך המשא ומתן על המערה אומר עפרון לאברהם "אדוני נשיא אלוקים אתה בתוכנו".

סמיכות פרשיית מותה של שרה ללידתה של רבקה בסוף הפרשה הקודמת מלמד אותנו על הקשר בין שתיהן בכך שרבקה בנתה וביססה את מעשיה ומידותיה לפי דמותה של שרה.לא בכדי סמוכה מיד פרשיית מציאת רבקה ככלה ליצחק שהתנחם אחרי אימו ועל כך אמרו חז"ל: "עד שלא השקיע שימשה של שרה, הזריח שימשה של רבקה,שבתחילה 'ובתואל ילד את רבקה' ולבסוף 'ויהיו חיי שרה'".

סיבה אחרת לאריכות הדברים בעניין קניית המערה בחברון היא כדי לרמוז לכיבוש ארץ כנען. חברון היא העיר היחידה בהר שבכנען שהכתוב בפרשת המרגלים מזכיר את שמה במפורש וכן את זמן ייסודה ואת היושבים בה, ולאחר מכן בספר יהושע חזר הכתוב ותאר את כיבוש העיר על ידי כלב.

יוצא מכאן שהכתוב האריך בתיאור מותה וקבורתה של שרה אימנו, שהייתה הראשונה מבין האימהות והאבות שהובאה לקבורה, כדי להביא אלינו את כל הסיבות החשובות האלה להבנת המשך יסוד עם ישראל וארץ ישראל והחיבור בינם!

 

שבת שלום ומבורך!

 

תודות : צחי מכאלי

 

"חוויית השבוע שלי"

 

http://2all.co.il/web/Sites13/hy3/

 

 

 

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר