מס' צפיות - 2469
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת "כי תבוא" ה'תשע"ד
פרשת השבוע כי תבוא
מאת: דוד דרומר 11/09/14 (12:44)

 

 

אחד הדברים החשובים שעלינו להבין בחיינו הוא שאין דבר שהוא מובן מאליו. 

לכל דבר שקיים ומתרחש בעולם יש לו משמעות מיוחדת וחובה עלינו לזכור ולחשוב שבעצם עיסוקנו בדבר, עלינו להודות ולברך על כך.

פרשת השבוע, פרשת "כי תבוא", פותחת בפרשיית הבאת הביכורים לבית המקדש: "לקחת מראשית כל פרי האדמה אשר תביא מארצך אשר ה' אלוקיך נותן לך ושמת בטנא והלכת אל המקום אשר יבחר ה' אלוקיך לשכן שמו שם" - כך פותחת הפרשה את נושא הבאת הביכורים וממשיכה לתאר מה צריך לעשות מביא הביכורים בשעת הגעתו לבית המקדש ומה עליו לומר.

במהלך הטקס האדם (מביא הביכורים) קורא מהספר פסוקים המתארים את עם ישראל עוד משעה שירד יעקב למצרים ועד לרגע זה בו הוא, מביא הביכורים, עומד בבית המקדש עם הפירות החדשים שלו.

כל המעמד החשוב הזה נועד לחזק אצלנו את הידיעה שה' הוא השליט על הארץ והוא הבעלים שלה, אלא שנתן בידנו את ארץ ישראל ואנו גרים בה ומעבדים אותה, ועל ידי הבאת אותם הביכורים תתחזק בנו אותה האמונה בידיעה זו.

עניין אמירת הפסוקים במעמד המיוחד הזה הוא להזכיר ולומר בקול את תודתנו הגדולה לה' על כך שהוציא אותנו ממצרים מעבדות קשה והביאנו אל ארץ ישראל וקיים את ההבטחה. בראשית ט"ו י"ח בַּיּוֹם הַהוּא, כָּרַת יְהוָה אֶת-אַבְרָם--בְּרִית לֵאמֹר:  לְזַרְעֲךָ, נָתַתִּי אֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת, מִנְּהַר מִצְרַיִם, עַד-הַנָּהָר הַגָּדֹל נְהַר-פְּרָת.

לאחר תיאור מעמד הביכורים מצווה התורה אותנו לקיים את מצוות ביעור ווידוי המעשר שכל תכלית הווידוי להכיר בכך שאיננו אדונים על הארץ ואנו רק שותפים בה. מצווה זו באה לידי ביטוי לא רק באמירה בעלמא אלא גם במעשה על ידי כך שניתן חלק לשותפים שלנו - לכוהנים, הלווים והעניים שציווה אותנו ה' לתת להם חלק מהיבול שעל בעל השדה.

אדם שנדרש לחלק רכושו עם עוד שותפים לא מתנהג ביוהרה עם שותפיו ודרכו היא בצניעות ובענווה וזוהי תכלית הווידוי שעל ידי כך מודה האדם שאינו הבעלים הבלעדיים על האדמה הזו.

אם נעמיק את מחשבתנו נבין שהתורה באה ללמדנו עד כמה חשובה הכרת הטוב ואמירת התודה כלפי כל מי שאנו ביחסי גומלין איתו. בראש ובראשונה "הקדוש ברוך הוא" שהנה, כבר בשעת הקימה בבוקר אנו מיד אומרים לו "מודה אני..." על כך שהחזיר אלינו את נשמתנו לאחר השינה בלילה, וכמובן בכל דבר ודבר שאנו עושים בחיינו אנו מברכים ומודים לו על שזכינו לקבל מידיו.

בהמשך,עלינו להכיר טובה ותודה לכל מי שסביבנו: ההורים שלנו, הבן/בת הזוג שלנו, הילדים, המשפחה המורחבת, השכנים, הסביבה הקרובה והרחוקה, חברנו בעבודה,בשכונה וסתם כל מי שאנו באים במגע איתו.

כשנדע ליישם את העובדה שאין דבר שבא סתם כך לעולם ויש כוח שמימי שאחראי על כך נוכל להשפיע שפע של טוב על הכול.

 

שבת שלום ומבורך!

 

תודות : לצחי מיכאלי

 

"חוויית השבוע שלי"          http://2all.co.il/web/Sites13/hy3/

 

 

 

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר