מס' צפיות - 2431
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת שופטים ה'תשע"ד
פרשת השבוע
מאת: דוד דרומר 27/08/14 (16:42)

מידי שבת אנו מתפללים את התפילה לשלום המדינה: "ושלח אורך ואמיתך לראשיה שריה ויועציה ותקנם בעצה טובה מלפניך" - כחלק מהתפילה אנו מברכים את ראשי המדינה שיזכו לברכה ומחשבה טובה בהנהיגם את המדינה בכל המהלכים הביטחוניים, מדיניים וחברתיים שלהם כראשי האומה.

פרשת השבוע שלנו, פרשת "שופטים", נוגעת ממש בנקודות אלה של ראשי המדינה.

בתחילה הפרשה דנה בכל ענייני השופטים והמשפט שצריך להתבסס על ערכי הצדק. בשלב השני מגיעה התורה אל ההנהגה האמיתית שעתידה להיות כשיגיעו ישראל אל ארץ הקודש: "כי תבוא אל הארץ אשר ה' אלוקיך נותן לך וירשתה וישבת בה ואמרת אשימה עלי מלך ככל הגויים אשר סביבותיי, שום תשים עליך מלך אשר יבחר ה' אלוקיך בו מקרב אחיך תשים עליך מלך לא תוכל לתת עליך איש נכרי אשר לא אחיך הוא" - התורה לקחה בחשבון שכאשר יכנסו לארץ תפחת בעיניי הציבור הנהגת ה' כפי שהייתה בזמן ההליכה במדבר, ולכן עתידה האמונה שלהם בה' לרדת עם הזמן, וכאשר יבואו אויבים על ישראל ולא יהיה מנהיג לעם יבקש העם להמליך עליהם מלך.

מצב זה אכן קרה כשבאו ישראל לשמואל הנביא וביקשו ממנו שימליך עליהם מלך ו ה' כעס עליהם כי הוא ראה בכך הוכחה שהם מאסו בו, כי שאמר ה' לשמואל: "כי לא אותך מאסו כי אותי מאסו מלמלוך עליהם", והכעס הזה של ה' בא על שהקדימו העם לבקש מלך בטרם הגיעה השעה לכך,ובנוסף שביקשו זאת על ידי תרעומת,שהעליבו את שמואל שהנהיגם באותה העת.

לפיכך קבעה התורה תנאים למלכותו של המלך שאם יקיימם תעמוד מלכותו. תנאים בגדר "לא תעשה": איסור ריבוי סוסים- מכיוון שהסוסים עושים מלחמה יבוא המלך ויישען עליהם וימעיט ביטחונו בה', כפי שכתוב: "שקר הסוס לתשועה וברוב חיילו לא ימלט הנה עין ה' אל יראיו למייחלים לחסדו".

תנאי נוסף -שלא ילך אחר דברים שנפשו מחמדת עליהם ויביאו אותו למקומות אחרים כגון: ריבוי נשים שתאוותו אליהן תסיט את מחשבתו מההנהגה, וכן נטייה לכסף רב.

תנאים בגדר "עשה"-  לימוד ודבקות בתורה ובה'. התורה תנחה את המלך בדרך הנכונה להגיע ליראת ה'. התורה תביא את המלך לשכל טוב בהנהגתו וברכה במעשיו.

על ידי מעשים אלה המלך לא יתנשא במלכותו וירגיל את עצמו בקיום מצוות.

בהמשך הפרשה מסבירה למלך שעליו להתייעץ ולהקשיב לראשי הכהונה והנבואה שבעם שנבחרו על ידי ה' ורוח אלוקים עימהם להורות תורה לישראל ולעומתם על המלך להתרחק מקוסמים ובעלי כישוף שמצויים בעמי הגויים ועל ישראל להתרחק ולהימנע מללמוד ממעשיהם.

שנזכה להחזיר את מלכות בית דוד ותשוב כאמונת כל ישראל ותעלה לרצון לפני ה' יתברך.

 

שבת שלום ומבורך!

 

תודות: לצחי מיכאלי

 

חוויית השבוע שלי              http://2all.co.il/web/Sites13/hy3/

 

 

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר