מס' צפיות - 8889
דירוג ממוצע -
על מה צריך לחשוב כשקונים דירה חדשה?
מאת: Go 25/08/14 (15:39)

מציאות הנדל"ן המוכרת לנו מהשנים האחרונות מחדדת שוב את השאלה על מה צריך לחשוב כשקונים דירות חדשות. בשנים האחרונות אנו עדים לסיפורים חוזרים ונשנים על זוגות צעירים ומשפחות שהשקיעו את כל הונם ברכישת דירה חדשה אך לבסוף גילו שנפלו קורבן למעשה מרמה או שבניית דירתם הופסקה עקב פשיטת רגל של הקבלן.


לכל אורך תהליך הרכישה אנו למדים על מושגים, היטלים ומיסים שלא היינו מודעים לקיומם. מצב זה גורם במקרים רבים לעיכובים בתהליך הבנייה ומאלץ אותנו בעקיפין לשלם סכומי כסף גדולים ללא היכולת לקבוע האם הם נגבו מאתנו בצדק או שמה יכולנו לחסוך חלק מהם. במטרה ולהתמצא בבירוקרטיה המלווה את תהליך רכישת הדירה מפורטים מטה מספר מושגים שיהפכו את חייכם לקלים יותר.


שיעור מס הרכישה


שיעור מס הרכישה נקבע על ידי מנהל מס רכוש אחת לחמש שנים אך הוא יכול לעדכנו אחת לשנה בהתאמה לשינויים בערך הקרקע. שיעור מס הרכישה הוא מדורג והוא נקבע בהתאמה לשוויה של הדירה במעמד המכירה. תקנות מיסוי מקרקעין, התשל"ה 1974, קובעות מי זכאי לפטורים ולהקלות במס הרכישה. לחישוב סכום המס ניתן להשתמש במחשבון מס רכישה אותו מציע אתר רשות המיסים בישראל.


מדד תשומות הבנייה


מדד המפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדי חודש ומודד את סך השינויים שחלו בהוצאה הדרושה לקניית סל מוצרים ושירותים המשמשים בתהליך בניית הבית. מדד זה אומד את שינויי המחירים בענף הבנייה ומשמש בדרך כלל כבסיס להצמדת חוזי הבנייה. במילים פשוטות יותר תפקידו למדוד כמה עולה בישראל תהליך בניית דירות חדשות. מתחילת השנה הנוכחית עלה מדד תשומות הבניה ב- 0.2%  וב – 12 החודשים האחרונים ביותר מ – 0.7% (על פי נתוני בנק לאומי לחודש יולי 2014).


רישיונות והיתרים


תחילתו של תהליך רכישת דירה הוא בהצגת הרישיונות וההיתרים לביצוע הבנייה, אלו המקלים ראש בנושא זה יופתעו לבסוף לגלות שפרויקט חלומותיהם טרם קיבל היתר וכל עוד מצב זה נמשך עתידו לוט בערפל.


תחת הכותרת רישיונות והיתרים עליכם לדרוש ולראות את המסמכים הבאים: תיאור מקרקעין, תיאור החלקה, חוזי הפיתוח והחכירה והיתר הבנייה. חשוב לוודא שהיתר הבנייה תואם את התוכניות שהוגשו לכם ולוודא שאכן הוא כולל את כל הפרויקט בשלמותו. לדוגמא, במידה ורכשתם דירת גן וודאו ששטח הגינה העתידי תואם לרישומים.


במסגרת רכישת הדירה החדשה מומלץ לבדוק נתונים כגון בנייה עתידית באזור, צפי סלילת כבישים, הנחת תשתיות ופיתוח סביבתי, לכל הגורמים המוזכרים השפעה מכרעת על מחיר הדירה.


מועד מסירה ומצב הדירה


טרם קבלת המפתח לדירה ומעט לפני שחלומכם מתגשם נדרש לבדוק האם הדירה אותה רכשתם במיטב כספכם אכן עומדת בתנאי הרכישה עליהם חתמתם, בדיקת מצב הדירה נעשית בהתאמה לפרוטוקול מסירה עליו נדרשים לחתום גם רוכש הדירה וגם הקבלן המבצע. נקודות שכיחות אותן מומלץ לבדוק הן חיבור הבית לרשתות הביוב, החשמל והמים, קיימות ונוחות דרכי הגישה לבניין וכל סעיף נוסף המוזכר בשטר המכר של הדירה. שימוש בפרוטוקול מסירה אינו נדרש על פי חוק אך הוא משרת את כל הצדדים בתהליכי מכירה או קנייה של דירות חדשות.


חשוב מאוד לבדוק ביסודיות כל פינה בדירה, על פי חוק ניתן לדווח לקבלן על ליקויים בדירה עד שנה מרגע מסירתה גם אם האחרונים לא צוינו בפרוטוקול המכירה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר