מס' צפיות - 2127
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית - בהעלותך
פרשת השבוע בהעלותך ה'תשע"ד
מאת: דוד דרומר 05/06/14 (11:28)

 

בעוד מספר ימים יבחרו נבחרי העם, חברי הכנסת, את נשיא המדינה הבא. זה כבר כמה חודשים שהמועמדים לנשיאות המדינה מציגים בפני כולנו את מרכולתם ואת האיכות והמיוחדות שהם ודווקא הם יביאו לבית הנשיא, מי שמכונה האזרח מספר אחד במדינה.

ימים לפני הבחירות האלה נקרא בפרשת השבוע, פרשת "בהעלותך" על מנהיג אמיתי ועל "חוסר" הפרסום שלו: משה רבנו.

בפרשה מסופר על תכונותיו המיוחדות של משה קודם כל כאדם. אנו ממש יכולים לבנות את רבדי דמותו של משה על פי הנאמר בפרשה.

התורה מתארת לנו את מעשיו ואת התנהגותו במצבים שונים מהם אנו לומדים את התכונות המיוחדות שלו שעומדות לצידו בשעה שהוא מנהיג את העם.

אחת התכונות החשובות ביותר שהתורה מוצאת לנכון לספר לנו עליה אצל משה היא מידת "הענווה". ייחודו של משה שהוא האיש העניו ביותר מכל אדם.

 משה שומע תלונות מצד בני משפחתו אך הוא שומר על שתיקה ואינו מגיב ולא רק כך אלא אף פונה בתפילה לה' שירפא את מרים אחותו לאחר שנענשה בצרעת  בעקבות לשון הרע שדיברה עליו ממש.

משה רחוק מאוד ממידות הקנאה והכבוד ורק היעד העליון הוא החשוב בעיניו.

אחיו ואחותו, אהרן ומרים, שהגיעו למדרגת נבואה, והמדרשים העלו את דמויותיהם על נס, לא מבינים היטב את נפש אחיהם משה, ואף רואים במעשיו שמץ של גאווה ומפקפקים בעליונות נבואתו על שלהם.

הרב קוק כותב על מידת הענווה: "הענווה והשפלות האמיתית מוסיפה בריאות וכוח, והדמיונית מחליאה ומעציבה, על כן יבחר לו האדם מידת הענווה והשפלות בצורתה הבהירה למען יחזק ויאמץ ו'קווי ה' יחליפו כח'" - ענווה אמיתית מבריאה את נפשו של האדם. היא משחררת אותו ממעמסה שמוטלת עליו ופותחת את האדם לאוויר נקי, לעומת ענוה דמיונית שמחלישה את האדם ועושה אותו מסכן. היא דווקא מדכאת את נפשו. שאדם בוחר במידת הענווה הנכונה הוא מחדש את כוחו ומביא לעצמו כל פעם אופק חדש ורחוק יותר.

כזה היה משה רבינו. כאדם, כמנהיג. הוא לא התעסק בעצמי שלו. הוא לא חשב כלל וכלל על דמותו שלו אלא על האחרים. נקווה ונייחל שמנהיגנו בהווה ובעתיד יראו במשה כמורה דרך לדמותו של מנהיג.

 

 

שבת שלום ומבורך!

 

תודות : לצחי מיכאלי

 

אתר ה"חוויה היהודית"  www.h-y1.coi.co.il

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס ושמואל פולק שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

ולע"נ צביקה ודוד הרשקוביץ

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר