מס' צפיות - 2043
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית - נשא
פרשת השבוע נשא ה'תשע"ד
מאת: דוד דרומר 29/05/14 (17:29)

 

חומש במדבר הוא חומש שכל כולו עם ישראל.

לאורך כל החומש עוסקים כל הזמן בענייניו של העם. באירועים שעובדים עליו באופן כללי כחברה ולמעשה אנו מלווים אותו בדרכו לארץ ישראל.

בפרשת השבוע, פרשת "נשא", אנו נפגשים עם נציגי העם- נשיאי שבטי ישראל. נשיאי השבטים נקראים כל אחד להקריב קורבן בחנוכת מזבח העולה שבמשכן. זהו אירוע חגיגי שכל העם ובעיקר הנשיאים עתידים להשתתף בו.

המיוחד בקורבנות הנשיאים בחנוכת המזבח הוא שכולם מקריבים בדיוק את אותו הקורבן. אין שום הבדל בין קורבן אחד למשנהו.

למרות זאת, ראתה התורה צורך לפרט לנו כל קורבן וקורבן על כל פרטיו במקום לכתוב למשל רק את קורבן הנשיא הראשון ואת הפירוט שלו ולהוסיף "וכן יעשו שאר הנשיאים", מדוע אם כך בחרה התורה בפירוט הגדול והארוך של כל הנשיאים?

נראה על פניו שכלל הנשיאים החליטו ביחד שיהיה שוויון בקורבן כדי שלא תיפול ביניהם קנאה וגאווה ועל מנת שלא יבואו לכדי ריב. אם היתה נעשית הכללה על כל הנשיאים לעומת הנשיא הראשון בו היה הפירוט כפי ששאלנו, היה יכול להיווצר מצב של פחיתות כבוד עבור האחרים.

מצב זה שאנו קוראים על כל אחד ואחד מהנשיאים מלמד אותנו שכל אחד מהם היה שווה לחברו ומתוך כך עלינו ללמוד שכל אחד בישראל שווה לחברו, ולכולנו יש חשיבות גדולה עבור בניין העם והחברה. לכל אחד מאיתנו תפקיד משלו אבל כולנו, בלי יוצא מן הכלל, מהווים חלקים שווים במושג החשוב שנקרא: "עם ישראל".

בשייכות "לעם ישראל" אין מישהו שנחשב לגבוה יותר או נמוך, עשיר או עני, אין חכם וטיפש, כולם שווים.

כהוכחה אפשר להיזכר בתרומת מחצית השקל שהתבקשו בני ישראל כולם לתרום עבור אדני המשכן שהיו הבסיס עליו עמדו קרשי המשכן וכך לכל אחד מישראל היה חלק ביסוד המשכן. תרומה צנועה שכזו יכול "לשלם" כל אחד במטבע אחיד שכך לא נדע איזה מטבע הגיע מאיזה אדם, והנה שוב בולט בפנינו ערך השוויון של כלום בעם. 

הנשיאים שמייצגים את העם נבחרו על מנת לחדש ולהתחיל את עבודת הקורבנות בחנוכת המזבח וכל זה נעשה בשוויון מוחלט בין כולם.

בשבוע הבא נחגוג כולנו ונציין את חג השבועות, חג מתן תורה, שבמעמד זה התקיים המאמר: "כעם אחד בלב אחד" בו התגלתה האחדות השלימה בעם ישראל. נאמץ כולנו את החשיבות הגדולה באחדות העם ונביא כל אחד בארבע אמותיו לאחדות ישראל השלימה!

 

 

שבת שלום ומבורך!

 

תודות : לצחי מכאלי

 

חוויית השבוע שלי : http://2all.co.il/web/Sites13/hy3/

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס ושמואל פולק שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר