מס' צפיות - 2119
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית "בחוקותי"
פרשת השבוע בחוקותי
מאת: דוד דרומר 14/05/14 (13:51)

 

 

 

כח הרצון וההתמדה של האדם הוא אחד הדברים המיוחדים שיש באופיו. זוהי תכונה שקשה מאוד ליישום אבל אם האדם יידע להביא את כח הרצון שלו לידי מימוש הוא יוכל להצליח בכל דבר שירצה.

לא סתם נאמר שאין דבר העומד בפני הרצון. זהו כלי שניתן לנו ובעזרתו יכול האדם להגיע למדרגות עליונות.

הרב קוק בספרו "מידות הראיה" כותב על הרצון: "צריך שיתגדל הרצון בכלל בכוחו השלם ואחר כך מפתחים אותו בקודש ודרך החינוך הרגיל צריך להיות בן לגדולים בין לקטנים הגדלת הרצון והגברתו וצחצוח טהרתו ותעופת האידאליות של כאחת" - בגלל שכוח הרצון של האדם הוא הכוח המרכזי באישיות שלו, אנחנו צריכים לעבוד עליו מצד עצמו. מוטלת עלינו המלאכה לחזק את הרצון לכל מטרה שהיא, כמובן שחיובית ולא שלילית, ולפתח אותה לכל תחום בחיים. אחרי שמידת הרצון תתפתח היא תכוון אותנו בעיקר לדברים שבקדושה. בפיתוח המידה החשובה הזאת אין הבדל בין אנשים גדולים לקטנים, וכולם צריכים לעבוד עליה כל הזמן בשני מישורים: עוצמת הרצון ויכולתה, וכיוון הרצון אל הדברים הגבוהים והטהורים.

כעת נוכל לפנות אל המילים הראשונות שפותחות את פרשתנו, פרשת "בחוקותי": "אם בחוקותי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם" - פונה ה' אל עם ישראל ומתנה להם תנאי חשוב מאוד: אם תתנהגו על פי החוקים שלי ותקיימו אותם תזכו לדברים רבים בעבור זה. ומיד לאחר מכן מפרטת התורה בדיוק מה תהיה התמורה לכך.

ידוע וגלוי שיש לאדם את חופש הבחירה. הוא יכול לבחור כך ויכול לבחור אחרת. ה' רוצה אותו תמיד איתו וייתן לו שפע גדול שיבוא בהרבה תחומים אך אם לא ינהג כראוי יהפכו כל הברכות האלו לקללות. ה' מסיים בסופו של דבר שתמיד הוא יזכור גם את הברית שחתם עם אבותיהם שיצאו ממצרים ולעולם לא יזנח אותם.

בתנאי זה שה' מציב בפני כל אחד ואחד מעם ישראל אנו נחשפים לאחריות הכבדה שמוטלת עלינו. כל ישראל ערבים זה לזה. אין פה הזכרת עונשים אישיים אלא אך ורק אחריות כללית של כל העם. אולם עם שלם מורכב מפרטים רבים ומגוונים.

למרות חופש הבחירה עלינו דווקא לדבוק בכח הרצון הקיים בתוכנו. עלינו להוציא אותו אל הפועל על מנת שירים אותנו למדרגות גבוהות של עשייה ומתוך כך גם למדרגות של קדושה.

                                      

 

שבת שלום ומבורך!

 

תודות : לצחי מיכאלי

 

 אתר החוויה היהודית :   www.h-y1.coi.co.il

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס ושמואל פולק שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר