מס' צפיות - 1456
דירוג ממוצע -
פרופסור גדעון ארן - האפקט החתרני של הט”מ וחשיבותו
מאת: גדעון ארן 13/05/14 (08:48)

מתוך התבוננות בפעולת מתנדבי זקא בזירה למדתי על האפקט החתרני של הט”מ וחשיבותו. הם  מתמודדים עם השלכות פעולת המחבל המתאבד –  ממש כמותו הם כהני מוות, וירטואוזים שליחי קהילתם -  ממלאים תפקיד מקביל, משלים והפוך קוטבית לזה של הטרוריסט. זקא מתמסרת לאיתור חלקיקי הגופות ואיסופם, מיונם וחיבורם. זהו פרויקט של הבדלה, איחוי ושרטוט מחדש של קטגוריות הליבה שנהרסו. המתנדבים החרדים undo את מה שהמחבל המתאבד עולל; הם משקמים את הגבולות שנפרצו – גבולות הגוף והקולקטיב – וממילא משיבים את הסדר החברתי על כנו.

המחבל המתאבד מנסה להגשים במותו בו-זמנית שתי מטרות שאף אחת מהן לא הצליח להשיג בחייו: גם לטבוח בישראלים וגם להידמות להם ולהתערות בתוכם. הפרויקט החתרני שלו מתבטא כשבדרכו לפיגוע הוא - ההיפך ממסתערב - מתחזה, "עובר" כיהודי ונטמע בין ישראלים), והן כשדמים בדמים נוגעים ונמהלים, ו"רסיסי גופו מתפזרים לכל עבר ונדבקים בלבבות של ישראלים, עד שחרדים מתקשים להפריד בין גופותיהם ואבריהם" (ציטוט מצוואת מחבל מתאבד). על משימת ההבדלה בטרם הפיגוע אחראים השב"כ המאתר ומסכל, ומג"ב הלוחם וממשטר. על ההבדלה בעקבות הפיגוע אחראים שמאנים מזוקנים חובשי כיפה באוברולים לבנים ואפודים.

הכותב הוא גדעון ארן הוא פרופ' לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. חוקר ומרצה בנושאי דת, וקיצוניות ובקשר שבין השתיים, בישראל, ביהדות העבר וההווה, ובהקשרים השוואתיים. פרטי קשר: דוא"ל: gid

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר