מס' צפיות - 1902
דירוג ממוצע -
נקודה שבועית פרשת אמור
בין כסה לעשור
מאת: דוד דרומר 30/04/14 (13:21)

 

הימים שבין ראש השנה ליום כיפור נקראים "בין כסה לעשור", הימים בהם אנו מצויים כעת הם ימי הזיכרון. השבוע ציינו את יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ובתחילת שבוע הבא נציין את יום הזיכרון לחללי צה"ל, לכוחות הביטחון ולנפגעי פעולות האיבה, ולאחריו נחגוג את יום העצמאות. 

פרשת השבוע שנקרא השבת, פרשת "אמור" מחברת לנו מספר ימים ותקופות בגלגל השנה: מצד אחד חגי חודש תשרי בהם ראש השנה, יום כיפור וחג הסוכות, ומצד שני חגי פסח ושבועות וגם את התקופה בה אנו נמצאים כעת, ימי ספירת העומר. 

אם נעיין היטב בפסוקים העוסקים ביום הכיפורים נוכל להבחין שבדומה למה שקראנו על היום הקדוש בפרשת "אחרי מות", התורה בעיקר מתארת לנו את הצד החיצוני והרשמי של היום הזה. אם בפרשת "אחרי מות" סיפרה לנו התורה בעיקר על עבודתו של הכהן, בפרשה שלנו פונה התורה בעיקר אל העם ולכן מודגש התאריך של היום, ואת כל החומרות באיסורי היום הזה מתחילתו ועד סופו. 

הדבר היחיד שאותו התורה לא מזכירה כלל בשתי הפרשות הוא עניין התשובה. ללא התשובה לא יזכה האדם בכפרה אך את כל דיני הכפרה אנו זוכים דווקא ללמוד דרך התורה שבעל פה. 

בימי ר' עקיבא כשתלמידיו לא נהגו כבוד זה בזה וגברו המחלוקות פרצה מגפה שבה נמחק דור שלם של תלמידים. 24000 מתלמידיו של ר' עקיבא מתו וקומה שלימה וגדולה של בניין התורה בעם ישראל פשוט נמחקה מההיסטוריה. אותם תלמידים של ר' עקיבא שהיו עתידים להמשיך את תורתו ואת אשר לימד אותם לדורות שלאחריהם כבר לא היו כדי לעשות זאת. 

העולם הרוחני של עם ישראל באותה התקופה היה צריך לבנות את עצמו מחדש. הימים הקשים האלו התרחשו בימי ספירת העומר עליהם נקרא בפרשת השבוע. אלו ימים בהם אנו עולים בקדושה מיום ליום מחג הפסח ועד ליום מתן תורה הוא חג השבועות. 

נקודת הזמן הזאת של מפגש ימי הזיכרון של עם ישראל בדור האחרון בימי השואה ומלחמות ישראל אל מול הזיכרון של אובדן תלמידיו של ר' עקיבא בימים אלה מזכירה לנו את הצורך לדבוק בשורשים ובמקורות שלנו כעם, החל מציון מועדי השנה שנקרא בפרשה ועד שינון ולימוד התורה שבכתב והתורה שבעל פה על מנת להמשיך ולשמור על אבני יסודות עם ישראל לנצח נצחים. 

אם נזכה לעשות כך זה יהיה ניצחון גדול שלנו כעם על כל אויבנו בכל הדורות שרצו לחסל אותנו הן כיהודים פיזית והן כיהדות הדת.

 

שבת שלום ומבורך!

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס ושמואל פולק שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

אתר החוויה היהודית : www.h-y1.coi.co.il

 

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר