מס' צפיות - 5406
דירוג ממוצע -
יוסי אמודאי - לשכור או לקנות, מה משתלם יותר?
מאת: יוסי אמודאי 02/04/14 (11:21)

זוגות רבים אשר עומדים לפני מעבר דירה מתחבטים בשאלה האם לחפש בית למכירה או נכס המיועד להשכרה. לשתי האפשרויות יש יתרונות וחסרונות בולטים בהם ניתן להבחין והתשובה בדרך כלל תלויה בלא מעט גורמים. תקציב, בטחון כלכלי ועתיד בטוח הם רק חלק מהגורמים המשפיעים על ההחלטה הקשה.

זוגות רבים אשר עומדים לפני מעבר דירה מתחבטים בשאלה האם לחפש בית למכירה או נכס המיועד להשכרה. לשתי האפשרויות יש יתרונות וחסרונות בולטים בהם ניתן להבחין והתשובה בדרך כלל תלויה בלא מעט גורמים. תקציב, בטחון כלכלי ועתיד בטוח הם רק חלק מהגורמים המשפיעים על ההחלטה הקשה.


יתרונות של קניית נכס

השקעה עתידית – אנשים רבים שואפים להיות בעלי נכסים שאותם בעתיד יוכלו להעביר לילדים, לנכדים וכן הלאה. כיוון שקיים ביקוש רב לדירות ובתים כיום, רכישת נכס היא משתלמת ביורש שכן גם אם מיקום הנכס הוא לא מאוד אטרקטיבי קיימת סבירות מאוד גבוהה שערך הנכס יעלה במשך השנים. בנוסף, כאשר רוכשים נכס אפשר גם לשפץ אותו ולעצב אותו כך שיתאים לטעם האישי, דבר שלא ניתן לעשות כאשר שוכרים דירה או שזקוקים לאישור בעל הדירה לבצע כל שינוי.
השפעה פסיכולוגית – אנשים רבים מעוניינים לקנות דירה שתהיה רק שלהם אך במציאות שבה אנו חיים הדבר לא תמיד מתאפשר. רכישת דירה מאפשרת לאותו זוג ליצור מרחב אינטימי ופרטי שהוא רק שלהם בו הם יכולים ליהנות מזמן איכות יחד.
עתיד בטוח – כאשר זוגות שוכרים דירה, החוזה בדרך כלל הוא לשנה. סעיף זמן השכרת הדירה גורם לאנשים רבים להרגיש שהם חיים בחוסר בטחון בנוגע ליום הבא כיוון שבכל רגע נתון יכול בעל הבית להחליט שבתום החוזה, הוא מוכר את הבית או מחליף דיירים ואין דבר שאותו זוג יכול לעשות. אנשים לרוב שוכרים דירה שנמצאת במיקום קרוב למקום עבודתם והצורך לחפש דירה חדשה להשכרה יכול להיות מעמסה די כבדה. כאשר רוכשים בית, אף אדם לא יכול לערער על עתיד השהות באותו בית.

יתרונות להשכרת נכס

הוצאה כבדה – רוב האנשים המעוניינים לרכוש נכס נדל"ן כלשהו לא יכולים לעשות זאת כיוון שהמחירים כיום הם מאוד גבוהים. קבלת משכנתא היא לא כה פשוטה כיוון שדורשת סכום כסף ראשוני די גבוה שיגיע מצד בני הזוג, וכמו כן מדובר בריבית שרק עולה ועלולה ליצור חובות. רכישת נכס היא לא פעולה שנעשית מהיום למחר והיא דורשת לא מעט מחקר בתחום וסבלנות שלהרבה אנשים אין.
איכות חיים גבוהה – בני הזוג אינם כבולים אל הבית והם יכולים פשוט להחליט לעזוב את הדירה בתום חוזה השכירות. כיום ניתן למצוא דירות להשכרה מפוארות בשכר דירה יחסית סביר שכל זוג צעיר לא היה מצליח לקנות במידה ואותו נכס היה מוצע למכירה. אין צורך בגיוס כספים או חתימה על משכנתא כאשר שוכרים דירה.

לשכור או לקנות?

אין ספק שישנם יתרונות לשתי האפשרויות אך חשוב מאוד להגיע להחלטה על פי סיטואציית החיים הספציפית של כל זוג. במידה ויש ברשות הזוג הון כלשהו אותו הוא יכול להשקיע בדירה, יכול להיות שאפשרות הקנייה היא טובה יותר. במידה ולא, ניתן לשכור דירה ובמשך הזמן לחסוך כמה שיותר ורק לאחר כמה שנים לרכוש את הנכס.

הכותב הוא יוסי אמודאי - מנכ"ל חברת "דוק השקעות 1988" המעניקה שירותים עסקיים ומגוון רחב של פתרונות פיננסיים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר