מס' צפיות - 4711
דירוג ממוצע -
חרדים ואתאיסטים דנים על ההלכה!?
ישראל גוזלי חבר בקבוצה: "זה היה מעולה, מרענן, מרגש, משמח ומתאים, לא צפיתי את זה בצורה טובה כזו כמו שהייתה, אז בואו נוציא את העיניים לאלו שלא היו. ה-פ-ס-ד-ת-ם מאת: דוד דרזי
מאת: קולנוען 29/03/14 (19:09)

חמישי, לכאורה עוד ערב רגיל בבר-קיימא, עוד כנוס של בני אדם, כמה הרצאות ומעט סטנד אפ אבל... ההרגשה באוויר היא של משהו מיוחד, חדשני, מרגש! האם יש משהו שמשותף לבאים? כמובן כולם בני אדם, המינים כמובן מנוגדים, יש נשים יש גברים, אבל גם המצב המנטאלי מנוגד, יש מאמינים ויש שאינם מאמינים... או אם לדייק יש חרדים\דתיים ויש חילונים\אתאיסטים...מכונסים יחדיו באותו חדר, לא מובן מאליו אתאיסטים מקשיבים להרצאה של רב, לא מובן מאליו, חרדים מקשיבים להרצאה של חוקר ספקן, לא מובן מאליו. צוחקים ביחד מחידודי הסטנד אפ? דווקא כן. הומור מחבר בין בני אדם.
הכל התחיל לפני כשנתיים כשחיפשתי ולא מצאתי קבוצה כלבבי בפייסבוק שמנסה לחבר את הקצוות בין מאמינים ללא מאמינים.
המחסור הוליד את הקבוצה שקבלה את השם "חרדים ואתאיסטים דנים על ההלכה" שם ארוך יחסית אבל מסמל את הקצוות (חרדים, דתיים, מאמינים, חילונים\אתאיסטים וכד') "דנים" על ההלכה (אמונה, יהדות, על כל היבטיה, כולל ניסיון לאשש או להפריך בהקשר מדעי, פילוסופי, פסיכולוגי, את אמיתותה ואת נחיצותה בימינו) עם הזמן הצטרפו לקבוצתי עוד ועוד חברים, ביניהם ארכאולוגים, פיזיקאים, פילוסופים, רבנים, חרדים דתיים וגם סתם "ארכאולוגים" שמגיעים עד ל"זהב השחור" מרוב חפירות! להבדיל מקבוצות אתאיסטיות שדי "עוינות" למאמינים ולהבדיל מקבוצות דתיות שאפילו לרמת ה"עוינות" והתגובות העוקצניות, לא מספיקים להגיע כי נחסמים ועפים כמעט מיד לאחר התגובה הראשונה... הקבוצה הנ"ל ייחודית כי היא מחברת את כולם עם חוקי דיון חדים וברורים שנאכפים בקפידה!
אבל עם כל הדיונים המרתקים והחברויות וירטואליות שנרקמו עם הזמן, הייתה תחושה שחסר משהו.
האנשים נוטים לזלזל במי שאינם מכירים במציאות... המאמינים "חושבים" עוד 'עוכר ישראל אנטי דתי מיסיונר...' והפלא ופלא האתאיסטים "חושבים" על המאמין עוד 'עוכר ישראל אנטי ציוני מיסיונר..
כשנראה היה שהצורך הבשיל החלטתי לארגן מפגש שיורכב מהרצאות קצרות שיציגו הן את תפישת העולם האתאיסטית והן את תפישת העולם התאיסטית, הרצאה ניטרלית וגם הומור שיחבר... ללא מיסיונריות פשוט להכיר את הנפשות מאחורי המקלדת.
לעניין ההומור נרתמו בוב זאבי סטנדפיסט מוכר. עופר בן שבת שמגלם את "הרב מצליח" שהנעימו שניהם בהופעה מבדרת ומקרבת לבבות.
גלעד דיאמנט בעל הבלוג "חשיבה חדה" דיבר על המתודה המדעית וספקנות בריאה.
הרב שמואל מורנו ראש בית המדרש דרך עמי (על שם אחיו עמנואל מורנו ז"ל חלל צה"ל היחידי שתמונתו אסורה בפרסום) שוחח על קירוב לבבות.
וליאור הלפרין "תלמיד חכם" לשעבר...שדיבר על מדע ודת..
אבל גולת הכותרת הייתה כמובן המפגש הבלתי אמצעי של בני אדם, שהיה מרתק ומהנה ויצר חיבור שלא יתפוגג במהרה.


ישראל גוזלי חבר בקבוצה:
"זה היה מעולה, מרענן, מרגש, משמח ומתאים, לא צפיתי את זה בצורה טובה כזו כמו שהייתה, אז בואו נוציא את העיניים לאלו שלא היו. ה-פ-ס-ד-ת-ם
הקטע הזה של פתאום לראות את אנשי המקלדת האלמונים ולנסות לזהות כל אחד/ת ולדבר ולצחוק.. ואת האמת.. הרבה יותר קל "להתדיין על ההלכה" כשמדברים פנים אל פנים.
אז מהיום הקבוצה נהייתה הרבה יותר מיוחדת מכל קבוצה אחרת דווקא בגלל המפגש המיוחד הזה. ינשוף קטן לוחש לי באוזן שלכאורה הדיונים יקבלו גישה הרבה יותר נעימה ומבינה מכמו שהם כבר עכשיו, כי זה כיף לדון עם מישהו שמכירים ודיברנו, זה פשוט כיף!
אני מקווה שזהו למעשה רק המפגש הראשון שלנו ושיהיו עוד כאלו בעתיד, וממש תודה למארגנים והיוזמים
זה היה ערב מטורף"

יעקב דה לויה מחברי הקבוצה הדתיים:
"ואוו, תודה רבה בסוף הערב הרגשתי רק אהבה רבה לכל הציבור היקר, דוד דרזי יישר כוח שיחקת אותה עם הכנס ותודה לכל המסייעים והמשתתפים, הרב מוסר שגם מצידו היה מדהים... כן ירבו מפגשי רעות כאלה בישראל"

עוזי שחף חבר וותיק וצלם הבית:
"הייתה חוויה לפגוש בכולכם ללא יוצא מן הכלל...העובדות הן שכאשר הקשרים פחות וירטואליים, זה מתבטא באופן הכתיבה והדבר תורם לשיח הכללי ולכבוד ההדדי בין החברים. למאמינים שהגיעו למפגש, זהו דבר שלא מובן מאליו. בעצם הגעתכם, כמעטים שנמצאים לא פעם תחת מתקפות בצרורות, הוכחתם גדלות רוח וחברות אמיצה ובכך הוספתם את הדבר שהיה באמת הכי חשוב בהקשר למפגש הזה...יצאתם גדולים מהחיים, ושימחתם קבוצה גדולה מאד של חברים, לא רק אותי... ומעכשיו אנחנו חוזרים ל"ריב" כמעט כרגיל."

עמית בוקסר מקשישי הקבוצה שעזר בהפקת האירוע:
"היה באמת ערב מוצלח מאד ומעבר לציפיות של כולם. כולם יצאו עם תחושת החמצה שהזמן לא הספיק ויש עוד הרבה שרוצים להכיר ולדבר... ...אבל לאור ההיענות וההתלהבות בטוחני שיהיו עוד מפגשים."

גיא אל מהחברים הדתיים:
"היה אחלה מפגש, בלתי צפוי ומפתיע בפן החיובי...
אני רק יכול להודות למי שטרח\יזם וגם לכל אלה שטרחו להגיע, מקווה שהווידאו של הערב יעלה בקרוב."

אני מקווה שבמקום להכליל לקטלג להאשים ולצעוק פשוט יותר לדבר, להכיר לדעת את האחר, מקווה שזה יהפוך למסורת שעוד חרדים וחילונים יתחברו כולנו חיים פה במדינה הקטנה סביב אויבים משותפים. 

אז גם אתם מוזמנים להצטרף לקבוצה "חרדים ואתאיסטים דנים על ההלכה" ולהיות חלק מחבורה שבזמן שכולם צועקים ומפגנים הם יושבים, מכירים ומשוחחים (לפעמים קצת כועסים זה עצם טבעם של דיונים כו טעונים) אבל מכירים את האחר בפייס ומחוץ לפייס... מקווה לפגוש אתכם ולשמוע דעתכם.

הכותב הוא פעיל חברתי בתחום הכפייה הדתית סטודנט לפסיכולוגיה ופילוסופיה.

הכותב הוא חובב קולנוע מושבע, חוקר קולנוע וחובב חידושים טכנולוגים. סטודנט לפילוסופיה ופסיכולוגיה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 12 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
קישור למאמר שכתבתי בוואלה יהדות
דוד דרזי 10.04.14 (03:59)
2.
לא תודה
עדו סוקולובסקי 04.06.14 (21:37)
3.
עם "אויבים" דנים!
דוד דרזי 04.06.14 (21:59)
4.
עדו, לדעתי אתה עכשיו ניהלת איתנו דיון
אסף שפר 05.06.14 (22:44)
5.
על הדיונים...
דוד דרזי 17.07.14 (01:48)
6.
אי אפשר לדון
מיכאל שרף 25.10.14 (23:55)
7.
למיכאל שרף (את הקבוצה!)
דוד דרזי 26.10.14 (06:21)
8.
עוד מאמר מקושקש ממר קשקש?!
קרן סופר 05.11.14 (23:10)
9.
ל- 8 קרן סופר
דוד דרזי 06.11.14 (19:24)
10.
לקרן סופר הלא היא אסף סנה
דוד דרזי 06.11.14 (20:19)
11.
בהצלחה! ל"ת
אריק 07.11.14 (15:38)
12.
our LORD
עמית פריאנטה 28.05.15 (22:29)