מס' צפיות - 1893
דירוג ממוצע -
וחגותם אותו חג לה'
פרשת תזריע ה'תשע"ד
מאת: דוד דרומר 27/03/14 (14:52)

השבת נזכה לחבר בין שתי פרשות: פרשת תזריע ופרשת החודש. 

פרשת החודש נקראת בשבת האחרונה שלפני ראש חודש ניסן. הפרשה עוסקת בהכרזה שניסן הוא החודש הראשון וכל ענייני קידוש החודש והיא באה להודיע לנו על ראש החודש הראשון בשנה, הוא ראש חודש ניסן, אנו מצווים לחיות את חיינו על פי לוח השנה העברי ולחדש מידי חודש את הזמנים על פי ראיית הלבנה. ובנוסף לכך מפרטת הפרשה על ענייני קורבן פסח מצרים ופסח לדורות. 

קורבן פסח מצרים הוא אותו קורבן שהצטוו בני ישראל להקריב כל איש בביתו במצרים בטרם יצאו למסע הגדול ביציאתם ממצרים לעומת פסח לדורות שאותו מצווים ישראל לאכול אך ורק במקדש. 

דבר נוסף שמבדיל בין קורבן פסח מצרים לקורבן פסח לדורות הוא שהחיפזון במהלך הקורבן היה רק בפסח מצרים. ישראל היו מחוייבים להיות מוכנים בכל רגע ליציאה לדרך מה שאין הדבר כך בפסח לדורות שכל מציאותו של פסח זה הוא לזיכרון לאותה יציאת מצרים ואנו כבר לא נמצאים במצב של חיפזון, כפי שכתבה התורה בפרשת החודש: "והיה היום הזה לכם לזיכרון וחגותם אותו חג לה' לדורותיכם חוקת עולם תחגהו", ועל הגאולה העתידה בנבואה נאמר "כי לא בחיפזון תצאו", ומפה למדו חז"ל שפסח לדורות אינו נאכל בחיפזון ותקנו אותו לאכול בהסבה ולשתות ארבע כוסות ולטבול פעמיים באותה הסעודה, ואלה הם סימנים הפוכים למהירות וחיפזון. 

באותו הלילה של קורבן פסח וביום שלמחרת שיצאו ישראל ממצרים כפי שמתואר בפרשת החודש ובפרקים הסמוכים אליה נולד למעשה עם ישראל מחדש. הוא יוצא ממצרים לאחר הכנות רבות, הוא התכונן נפשית ורוחנית על ידי קורבן הפסח ומריחת הדם על המשקופים, הוא התכונן פיזית על ידי הכנת מאכלים וצידה לדרך וכעת כשעם יוצא ממצרים לאחר שנים רבות של עול תחת שילטון מצרי קשה הם עומדים ותלויים תחת עצמם, בהנהגה פרטית משלהם בלי מחוייבות למלך השולט בהם. קורבן פסח הוא תחילת הלידה של עם ישראל. 

פרשת תזריע אותה נקרא השבת פותחת בהלכות היולדת. תהליך הלידה הוא אחד האירועים המשמחים ביותר בחייו של האדם- נולד דור חדש. זוהי גם המצווה הראשונה שכתובה בתורה, וזהו למעשה תוצאה של חיבור קדוש וטהור בין האיש והאישה. 

המשותף לתחילת פרשת תזריע ופרשת החודש בולט מאוד לעין: בשניהם אנו קוראים על לידה. באחד על לידה של תינוק חדש לעולם, ובשני על תחילת תהליך הלידה של השנה העברית בחודש הראשון ולאחריה יריית הפתיחה של לידת עם ישראל על ידי קורבן פסח. 

 

שבת שלום ומבורך!

 

אתר החוויה היהודית :  www.h-y1.coi.co.il

 

 

לע"נ סבי, ישראל ארנפלד, שהשבוע יחול יום פטירתו

ולע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס ושמואל פולק שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר