מס' צפיות - 71
דירוג ממוצע -
"צו את אהרון ואת בניו",
פרשת השבוע פרשת צו
מאת: דוד דרומר 12/03/14 (16:55)

 

בשבת הקרובה יתחברו שלושה אירועים: פרשת השבוע היא פרשת "צו", פרשת זכור שנקרא כמפטיר ואת ההפטרה שלה, וחג פורים שנחגוג מיד במוצאי שבת וביום ראשון ושני הסמוכים. 

פרשת "צו" פותחת בפרשיה בת שני פרקים שממשיכים את פרשת "ויקרא" ומלמדים אותנו על הקרבת הקורבנות, אלא שבפרשה שלנו פונה התורה דווקא אל הכהנים כפי שכתוב בתחילת הפרשה: "צו את אהרון ואת בניו", וכן בהמשך הפרקים נקרא ציווים שפונים אל הכהנים עצמם ולא אל העם. המיוחד שבפרקים אלה הוא שהזמן הכרונולוגי שלהם הוא בספר שמות בשעה שמשה היה על הר סיני. 

פרקים אלה נאמרו למשה מפי ה' כשהוא היה בראש ההר ושם הצטווה את כל הציווים שיש על הכהנים ובינהם גם הציווים בפרקים הראשונים של פרשתינו, אך בגלל שחומש ויקרא פתח בפרקים המלמדים את דיני הקורבנות ראתה התורה בחשיבות הסדר העינייני על הסדר הכרונולגי וסמכה אותם לפרשת ויקרא, וכך נמצא שתחילת פרשת "צו" ועיסוקה בקורבנות הכהנים משלימה את פרשת "ויקרא" העוסקת בקורבנות העם. 

פרשה זו נאמרה למשה דווקא בהר סיני אשר במדבר ולא באוהל מועד. המדבר היה מקום המעבר של עם ישראל ממצרים אל ארץ ישראל. הוא היה הגשר בין המקום הנמוך בו היו ישראל כשהיו במצרים לעבר העמדה הרוחנית הגבוהה כשיגיעו לארץ ישראל. דווקא במקום זה ראוי שישמעו על הקרבת הקורבנות שהיא שיא העבודה במשכן ובמקדש. 

המדבר היה גם המקום הראשון בו נאבק העם כגוף אחד, וכיישות לאומית מול אויב שמטבעו שונא אותם - המלחמה מול עמלק. 

כאשר נקרא את פרשת זכור נבין שוב שעמלק בחר דווקא במעבר הזה שבין מצרים לארץ ישראל להלחם בישראל ולנסות להשמידו וה' שעזר לישראל במלחמה הביא את העם לארצו על מנת שיישב בה לבטח. 

והנה, מספר שנים לאחר מכן, אחד מצאצאיו של אותו עמלק, המן, ראה לנכון בדיוק מאותה שנאה טבעית שבו לנסות ולהשמיד שוב את ישראל אך ה' שמסובב את עולמו על פי רצונו מושיב בעמדות הנכונות את מרדכי ואסתר שעל ידי מסירת נפשם על עמם מצילים את ישראל מהשמדה. 

אהרון הכהן ואסתר המלכה מסרו את נפשם כדי לשמור ולהציל את נפשם של ישראל: אהרון במאבקו לעכב ולהאט את חטא העגל ואסתר במלחמתה מול החלטותיו של המן. 

מצאנו אם כך שישנו חוט ארוך שמחבר בין המדבר בו נלחמו ישראל על חייהם מול אויב צר וארור ועד שזכו לשמוע דווקא שם את הציוויים הקדושים ביותר שבמקום הקדוש ביותר לעם ישראל, משכן ה'. 

 

שבת שלום ומבורך ופורים שמח!

 

יישר כח! לצחי מכאלי.

 

אתר החוויה היהודית :  www.h-y1.coi.co.il

 

לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס ושמואל פולק שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם.

 

 

 

הכותב הוא מנהל "אורי עוז הפקות"- מיזמים חינוכיים,קשרי קהילה ומשימות לאומיות. חבר בעמותות "רוח טובה" ו"החוויה היהודית",מנהל אתר אינטרנט בשם "תורה" כתובת האתר:www.torah.in/he1

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר