מס' צפיות - 246
דירוג ממוצע -
מדוע משרד האוצר תומך בחברת החשמל? - יוסי אמודאי
מאת: יוסי אמודאי 24/02/14 (08:13)

החוב הגדול של חברת החשמל מדיר שינה מעיניהם של רבים באגף שוק ההון. בכלכליסט פורסם על מצב איגרות החוב והמחיר בהם נסגרה המכירה.

יוסי אמודאי

הנפקת אג"ח של חברת החשמל נסגרה במחיר נמוך ב למעלה מ – 3% מהמחיר בשוק עקב מידע אשר קיבלו גופים מוסדיים מאגף שוק ההון שהשקה בנייר בתמורה לריבית נמוכה לא תתקבל בעין יפה ותגרור דרישה להסברים.

משרד האוצר מנסה להפגין כלפי חוץ כי הכול כרגיל בכל הנוגע לבעייתיות הכרוכה בחברת החשמל, החשב הכללי במשרד אף הביע תמיכה בחברה והבהיר כי יעשה כל שביכולתו לפתור את הגירעון התזרימי. לעומתם אגף שוק ההון בתוך אותו משרד האוצר לא שקט באותה המידה.

הנפקת איגרות החוב של חברת החשמל נמכרו בשער אשר נמוך ב3.2% ממחיר האיגרות בשוק. הרקע לכך תלוי בעמדת אגף שוק ההון ורמת הסיכון של האיגרות שהונפקו. הנפקת איגרות החוב עומד על היקף של מיליארד שקל.

כל הסיפור סובב סביב הרחבת שתי סדרות של אגרות חוב סחירות 24 ו 25 במסגרת הנפקה פרטית לגופים מוסדיים. גופים אשר רצו להשתתף בהנפקה ביררו אל מול אגף שוק ההון האם ההשקעה בהנפקה הנוכחית תיחשב כהשקעה חסרת סיכון .

המדינה ערבה לחוב של חברת החשמל, אך למרות זאת באגף שוק ההון סירבו לתת אישור להשקעה חסרת סיכון ואף הבהירו כי ההחלטה תתקבל על ידי הגופים המוסדיים בעצמם, אך הוסיפו כי אם הם יחליטו כי מדובר באג"ח ללא סיכון וידרשו ריבית נמוכה ייתכן ויפנו אליהם בנימוקים לקבלת החלטה שכזו.

חלק מהמשקיעים קיבלו את תשובות אגף שוק ההון והחליטו לקחת חלק בהנפקה ואחרים דרשו כי ההנפקה תבוצע במחיר נמוך יותר, נתון שמשקף פרמיית סיכון גבוהה יותר לאג"ח. בסופו של התהליך נסגרה ההנפקה במחיר נמוך יותר. חובה לציין כי במידה והייתה מצליחה החברה לגייס ללא כל הנחה, הייתה מרוויחה עוד 15 מיליון שקל.

הכותב הוא יוסי אמודאי - מנכ"ל חברת "דוק השקעות 1988" המעניקה שירותים עסקיים ומגוון רחב של פתרונות פיננסיים.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר