מס' צפיות - 574
דירוג ממוצע -
פישר יציל את העולם ואת הדולר
כן, יש לי הצעה שלא ניתן לסרב לה, למר פישר היקר, כיצד יציל את הדולר, את כבודו של ברננקי, את היצואנים הכבויים ובו זמנית יבטיח לעצמו מקום בהיכל הכלכלה העולמית, שם, לצד ברננקי.
מאת: טור אורח 18/03/08 (11:53)

מאת: ורדה גולן

 

ושוב צונח לו הדולר, ככה, מתוך עיקשות להישאר על רצפת חדרי המסחר ובין הבלטות. מי ינצח במרוץ מול הדולר? פישר? ברננקי? הסינים?

 

פישר אמר אתמול כי לא יקנה הרבה דולרים כי אין לו רצון להגיע ליתרות בגובה של יתרות הסינים. בדרן האיש. כאילו שיש לו אפשרות כזו. הוא צריך טריליון וחצי דולרים עבור זה. עכשיו תתרגמו זאת לשקלים, ונראה אתכם אומרים את זה בנשימה אחת.

 

שלא יהיו ספקות רבותי. ברננקי יוזכר בספרי ההיסטוריה של הכלכלה המודרנית בכל אוניברסיטה המכבדת את עצמה. הוא יירש שם כמוביל מדיניות הרסנית והיסטריה המונית, ואני רק מקווה שהוא לא יירשם כמוביל המפולת הכלכלית הגדולה אי פעם, כי אנחנו כמעט שם.

 

כל העולם מייחל עכשיו להתאוששות בשער הדולר, ואף אחד לא מצליח לאושש אותו. ברננקי האומלל עומד חסר אונים מול המשבר המערער גם את מעמד המטבע שלו וגם את מעמדו כאיש מוביל כלכלה עולמית וקובע מדיניות מובילה.

 

ניתוח פשוט מראה כי כל אחד מושך לכיוון אחר ושאלת הכוח ניתנה למי שנותרו למעשה ללא יכולת תגובה, הציבור הרחב, צרכני כל העולם, המאבדים מידי דקה מיליארדי דולרים/יורו/שטרלינג מערך נכסים, העומדים והנזילים.

 

במבט מהיר אפשר להבחין שברננקי לא מתעסק עם המטבע שלו והוא חושב ראשית וקודם לכל, על מצב האשראי במשק האמריקאי, שנחנק מיום ליום. הוא מצידו, מדפיס כסף, מוריד ריבית, ומשחרר כל מעצור קיים, והעיקר שלא יזכרו לו שהוא חנק את הצריכה והבזבזנות הידועים לשמצה בארה"ב. ברננקי מדכא את הדולר ביחס לכל מטבע אחר בעולם, וללא נקיפות מצפון.

 

הגיע מצד האינטרס שלו טרישה וחברו לו כל שאר האירופאים, והודיעו חגיגית כי לא יגעו בריבית, ומצידם, שייחנק המשק אבל הם לא יתנו לאינפלציה לדהור ולפגוע להם בצמיחה. סליחה, במיתון. מצידם הדולר יכול להמשיך ליפול אלא אם האמריקאים יעשו משהו על חשבונם, וכך הדולר נחלש עוד יותר והמטבעות באירופה ממשיכים להתחזק.

 

במזרח בכלל מגחכים לאור המצב כאשר בדרך הם אפילו שוקלים להעלות את הריבית. מצידם, המטבע האמריקאי יושב במרתפים צוננים וממתין לשעת כושר להפיל את יוהרת העולם המערבי, ואל לנו לצחוק עליהם או לזלזל בהם, מאחר שהררי הדולרים שהם מחזיקים עלולים למוטט את שער המטבע ולערער את יציבות העולם באופן מיידי וחסר תקנה.
 
ואז הגיע פישר. איזה פחד. מול כל הכוחות בעולם שדוחפים את הדולר למטה, מול יתרות ענק בסין, כלכלה קורסת בארה"ב ואינפלציה גואה באירופה, מחירי סחורות בשמים ודיכאון בקרב משקיעי העולם, הגיע הגדול מכולם, וקנה דולרים. כמה רעש הוא עשה מזה. קנה "בחשאי", הסתגר, הדליף, הודיע, ואז הפגיז אותנו במסיבת עיתונאים בצורת ברווז. צולע. מה הנחה את צעדיו?
 
ספקולנטים ו"התנהגות העדר"

 

נו באמת. זוהי התנהלות לא רצינית כאשר על הפרק נושאים שברומה של כל כלכלת העולם. לצאת ולטעון שהוא קנה דולרים כדי למגר ספקולנטים או למזער את נזקיהם? הרי בעבור המשקיעים או סוחרי המט"ח, היצואנים והיבואנים, ואפילו "עמך" פשוטים, התערבות במסחר מצד הבנק המרכזי מהווה הודעה בפני עצמה ובוודאי שאין ליחס רצינות לטענה כי הפעולה נועדה למנוע ספקולציות במטבע.
 
אולם עכשיו, אחרי שעיכלתי את צעדו המבריק הגעתי למסקנה שהוא פשוט התבלבל. הרי אם הדולר האמריקאי קורס בגלל שברננקי מוריד עוד ועוד את הריבית מחד, ומדפיס המון ירוקת, מאותו חד, אזיי למה שפישר לא יעתיק ממנו גם את השטות הזו? שידפיס שקלים ויקנה דולרים, ויוריד מהר את הריבית, בבת אחת, ואז תראו איך השקל נחלש, הדולר ממריא, הייצוא גדל למימדי פחד, האבטלה צונחת והמחירים מאמירים עד שכיכר לחם עולה כמו מטיל זהב. לפחות.
 
היתרון הגדול ביותר שתשיג המדינה שלנו במהלך כזה יהיה כאשר פישר ייחשב למי שהציל את הדולר, וייכנס לספרי ההיסטוריה כמי שהציל את כבודו האבוד של השטר הירוק, וכולם יעלו לירושלים לראות את הפלא הגדול. אלא שאז פישר כבר יחזור למקום ממנו בא, הלא היא אמריקה הגדולה. ארץ הדולר.

 

תמונה: ויקיפדיה

 

למאמרים נוספים: אתר סקופ

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר