מס' צפיות - 660
דירוג ממוצע -
סקירת מט"ח שבועית – יום ראשון 16/3/2008
הדולר המשיך את מגמת ההיחלשות מול רוב המטבעות המרכזיים. במיוחד ראויים לציון הין היפני עם הירידה מתחת לרמת 100 ין לדולר, והפרנק השוויצרי - לראשונה בהיסטוריה ירד מתחת לרמת השוויון 1 פרנק לדולר. מול הדולר הקנדי והאוסטרלי לא נרשם שינוי משמעותי.
מאת: טור אורח 17/03/08 (01:46)

מאת : דניאל פלג

 

הדולר האמריקאי - מחפשים את האור בקצה המנהרה.

 

הדולר המשיך את מגמת ההיחלשות מול רוב המטבעות המרכזיים. במיוחד ראויים לציון הין היפני עם הירידה מתחת לרמת 100 ין לדולר, והפרנק השוויצרי - לראשונה בהיסטוריה ירד מתחת לרמת השוויון 1 פרנק לדולר. מול הדולר הקנדי והאוסטרלי לא נרשם שינוי משמעותי. בהתאם לכך, גם השבוע המשיך מדד הדולר במסעו דרומה ושוב קבע שפל היסטורי חדש, הפעם 71.64 נקודות.  

 

בסוף השבוע נפוצו שמועות על קשיים בבנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב, בר סטרנס. השמועות הריצו את לקוחות הבנק למשוך את כספם והבנק נקלע למשבר נזילות חמור. הדבר הוביל לפאניקה בשוק המניות ולצניחה של 50% במניית בר סטרנס במהלך יום המסחר. החשש כרגע הוא מאפקט דומינו של קריסת גופים פיננסים גדולים ברחבי העולם. הפדרל ריזרב הודיע כי הוא מוכן לנקוט בכל צעד שיידרש, ואישר בכך את הציפיות להורדת ריבית נוספת של 0.75% (כפי שמתמחרים כרגע החוזים העתידיים) ואולי אף אחוז שלם.

 

ביום שלישי הקרוב בשעה 20:15 שעון ישראל תתפרסם החלטת הריבית בארצות הברית. השוק ממתין בכיליון עיניים להודעה. מהלך של הורדת ריבית על רקע האישור לקיומו של מיתון בארה"ב, אינו מבשר טובות לדולר. עם זאת, ההודעה על הורדת הריבית עשויה דווקא לגרום לתגובה של "מכור את החדשות" (לאחר שקנית את השמועות). כלומר, סיום המהלך החד האחרון של היחלשות הדולר, ותחילתו של תיקון - התחזקות הדולר מול כל המטבעות.

 

יורו - שיאים חדשים.

 

גוש היורו ממשיך להפגין תמונת מצב חזקה, עם נתוני תעסוקה טובים ותחזית לעליה באינפלציה מעבר ליעדים של הבנק המרכזי האירופי. בהתאם לכך, נגיד הבנק האירופי טרישה מדגיש שוב ושוב את המלחמה באינפלציה, והיורו בתגובה ממשיך להתחזק. גם השבוע נקבע שיא של כל הזמנים בשער היורו מול הדולר. ביום שישי האחרון נגע הצמד EUR/USD בשער השיא 1.5680 דולר ליורו. נשמע יקר? הנה אנקדוטה קטנה: וורן באפט אמר לפני שנתיים כי הוא בקלות רואה את היורו ב-1.8000 ...

 

השבוע לוח הפרסומים הכלכליים באירופה ריק כמעט לחלוטין, פרט לנתוני תעשייה ושירותים ביום חמישי.

 

פאונד - חוסר החלטיות.

 

בשבועות האחרונים עלה הפאונד על מסלול התחזקות מול הדולר, החל מרמת התמיכה החשובה 1.9400 דולר לפאונד ודרך הרמה ה"פסיכולוגית" של 2 דולר לפאונד. בשבוע האחרון אמנם הגיע הפאונד קרוב ל-2.0400 אולם חזר אחורה ולבסוף סגר את השבוע ללא שינוי ניכר. בגרף השבועי נראה נר השבוע כסביבון עם זנבות ארוכים, המרמז על חוסר החלטיות באשר לעתידו של מהלך העליות. בתמונה משמאל: גרף שבועי מעודכן של הצמד GBP/USD שנה אחורה. 

 

השבוע מצפה השוק לשני פרסומים חשובים מאד בנוגע לפאונד: ביום שלישי (11:30) יתפרסמו נתוני האינפלציה, וביום רביעי (11:30) פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי האנגלי. הפרוטוקול מאפשר הצצה לתהליך קבלת ההחלטות של הבנק המרכזי, ועשוי לספק רמזים באשר לאפשרות להורדת ריבית נוספת בפאונד. אם יתברר כי מיעוט זעום תמך בהורדת ריבית, ואם ימשיכו להתפרסם בבריטניה נתונים חיוביים וצפי לעליית האינפלציה, הרי שתימנע הורדת הריבית הצפויה בפאונד, ונראה אותו ממשיך במגמת ההתחזקות.  

 

הין היפני - המשך הפריצה מטה.

 

לאחר שהצמד דולר-ין (USD/JPY) פרץ כלפי מטה את טווח המסחר הצר שבו היה לכוד, המשיך המסע דרומה גם השבוע. הצמד סגר את השבוע בשפל של 3 שנים, 99.00 ין לדולר, וזאת על רקע צניחת המניות בוול סטריט והחששות מהעמקת משבר האשראי הגלובלי. המצב הבעייתי משתקף גם בצמדי הין האחרים כגון היורו והפאונד. הצמד GBP/JPY סיים את השבוע בצניחה מרשימה של כ-350 פיפס, אל שפל של השנתיים האחרונות, 200.06 ין לפאונד.

במהלך שבוע המסחר הקרוב לוח ההודעות ביפן ריק, פרט לנתונים על סקטור השרותים, ביום שני לפנות בוקר. בלילה שבין רביעי לחמישי השוק היפני בחופש.

 

לוח הודעות כלכליות לשבוע הקרוב.

 

אלו האירועים הראויים לתשומת לב מיוחדת במהלך השבוע, או הצפויים להביא לתנודתיות בשוק:

 

שני

1:50 יפן - פעילות סקטור השרותים.

10:15 שוויץ - מכירות קמעונאיות.

14:30 קנדה - משלוחי יצרנים.

14:30 ארה"ב - חשבון שוטף, מדד האמפייר סטייט לפעילות יצרנית בניו יורק.

15:00 ארה"ב - דוח השקעות זרות בארה"ב (TIC Report).

15:15 ארה"ב - ייצור תעשייתי, מדד ניצולת הייצור.

 

שלישי

2:30 אוסטרליה - פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי האוסטרלי.

11:30 בריטניה - מדד המחירים לצרכן (אינפלציה).

13:00 קנדה - מדד המחירים לצרכן.

14:30 ארה"ב - מדד המחירים ליצרן, אישורי בניה, התחלות בניה.

20:15 ארה"ב - הודעת הריבית.

 

רביעי

11:30 בריטניה - פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק המרכזי האנגלי, נתוני תעסוקה ואבטלה.

13:00 בריטניה - הזמנות מפעלים.

 

חמישי

יפן - יום חופש.

10:30 אירופה - נתוני יצור ושירותים בגרמניה.

11:00 אירופה - נתוני יצור ושירותים בגוש היורו.

11:30 בריטניה - מכירות קמעונאיות, כמות הכסף.

14:30 ארה"ב - נתון שבועי על תביעות אבטלה.

16:00 ארה"ב - מדד היצרנים בפילדלפיה.

 

שישי

יום חופש (Good Friday). הבנקים בארה"ב וביפן יהיו פתוחים אולם צפוי מסחר דליל.

 

לוח הודעות מלא (באנגלית) אפשר למצוא בקישור זה.

 

שבוע מסחר מוצלח!

 

דניאל

 

פורסם בבלוג של דניאל פלג

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר