מס' צפיות - 625
דירוג ממוצע -
על תחזית הצמיחה בישראל. למה לקשקש?
עד כמה נתוני המשק והכלכלה הנוכחיים בישראל, בארה"ב ובשאר חלקי העולם המובילים את הכלכלה הגלובלית, יכולים לתת כלים לשערוך הצמיחה בישראל במהלך 2008?
מאת: טור אורח 12/03/08 (15:55)

מאת: ורדה גולן

 

בנק ישראל הוציא תחזית צמיחה בגובה 4.4% לשנת 2008 ו''סיטי'' טוענים ל-4.6%. מי באמת יכול לשערך צפי צמיחה בישראל בשנת 2008? האם אפשר לשערך את גודל נגזרת הנזק לכלכלה בישראל ולצמיחה כאן לאור ההאטה בארה"ב, בעיקר לאור העובדה שמבנה האשראי אצלנו שונה מחד אולם גיבוי המימון בקרב החברות מערב גם אג"ח אמריקאי הנתון לאירועי הסאב פריים?

 

האם באמת ניתן לדעת האם תפרוץ כאן מלחמה (או במקום אחר בעולם), ואולי לא? ואולי נסתפק "רק" באינתיפאדה (כבר הוכח שאינתיפאדה פוגעת בכלכלה אפילו יותר ממלחמה, כי היא לא ניתוח אלא גידול ממאיר), מה יהיה עומקה ומהם הנזקים שיגזרו ממנה? והבנקים? היכן תפקידם של הבנקים בשערוך הצמיחה? מישהו זוכר אותם?

 

ואני יכולה לכתוב כאן עוד 20 שאלות, שונות ומגוונות, שאין עליהן מענה כלל, ובוודאי שלא מדויק. אז מהיכן שואבים הגופים הכלכליים המובילים צפי לצמיחה השנה, וגם, מתווכחים על הפרש של 0.2%?

 

הייתי טוענת לפוזיציה אבל זה לא יהיה רציני מאחר שהשפעת הודעותיהם לא מובהקת וישירה, ואני גם לא מדברת על משהו ממוקד שניתן לבדיקה. אין לי הסבר לצפי שמפרסמים כולם בימים אלה, ואגדיל לומר, בדחילו ורחימו, שאני גם לא מסכימה עם הצפי הזה.

 

כבר הכברתי בשנה האחרונה בנוגע לפער ההשפעה המוגבלת של משבר הסאב על ישראל וכלכלתה, אבל אין להתעלם ממצב הבנקים, הנדל"ן ולאחרונה גם מצב הביטחון בחזיתות השונות. לכל מדינה יש עקב אכילס משלה, ואצלנו, העקב בועט חזק בלב הקונצנזוס, הביטחון האישי, הרצון לקנות, לחגוג, לטייל ולצמוח.

 

אין לי שום כוונה לייחס רצינות יתרה להורדת הריבית האחרונה של הנגיד, הורדה שכבר השמצתי קשות ושלא היה לה מקום. הורדה זו גם אינה רלוונטית לצמיחה או להחלטה על גידול השקעות במשק, מאחר שמטרתה הייתה להקטין את פערי הריבית בין ישראל לארה"ב, פערים שיתוקנו בעוד ימים ספורים.

 

כלכלת ישראל או נגיד בנק ישראל לא יכולים לבצע שינוי בשערי מטבע קשים כמו הדולר (מתרככים יש לומר), ובוודאי שלא על מאזני סחר או שערים צולבים. המקסימום שניתן לבצע הוא אחיזת עיניים לתיקון נקודתי של שער הדולר מול השקל, להשתקת היצואנים.

 

מישהו לקח בחשבון מלחמה? את סין? את הגוש האירופי? את יפן? לא נראה לי.

 

על מה מסתמך המשפט הבא, אינני יודעת ואני רק מקווה שמישהו בסיטי כן יודע. אני אפילו מקווה כי הוא צודק: "בנוסף, אנחנו מצפים כי הכלכלה הישראלית תוכיח כי ביכולתה להפגין אמידות מול ההאטה העולמית מעבר למה שבנק ישראל צופה כרגע". (מתוך "גלובס").

 

פחות או יותר אומר כי כמו שלא הסכמתי לפני שנה עם הטענות שהמשבר בארה"ב זמני, קצר ימים, נקודתי ומוגבל וכי ארה"ב לא תגלוש להאטה או מיתון (ובהשוואה לכותרות נוכחיות על קטסטרופה), וכמו שנלחמתי על דעתי שהדולר יגיע ל-3.5 (פספסתי באיזה רבע אחוז...) והוא עוד יירד משם אגב, כך אשאר בדעתי כי הצמיחה בישראל בשנת 2008 תרד אל מתחת ל-4%. בוודאי שאני מקווה כי אתבדה.

 

למאמרים נוספים: אתר סקופ

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר