מס' צפיות - 681
דירוג ממוצע -
פסחה, חג מתיזי המים
מאת: אברי שחם 07/04/13 (14:46)

העולם הנוצרי חגג בשבוע שעבר את חג הפסחא. (בשונה מחגים נוצריים אחרים, לפסחא אין תאריך קבוע ומועדו נקבע על-פי נוסחה מהלוח היוליאני. החג נמשך יומיים, תמיד בימי א' וב'). אין לי עניין במשמעויות הדתיות של החג, הקשורות בתחייתו של ישו, אותי מעניינים בעיקר המנהגים העממיים הקשורים אליו.

בין הסמלים הידועים ביותר של חג הפסחא הן הביצים המקושטות, המעוטרות בשלל צבעים ולעתים הופכות ליצירות אומנות של ממש. סמל עממי אחר הוא הארנב (ובמידה פחותה גם האפרוח והטלא). הפסחא, כמו הפסח שלנו, הוא גם חג האביב, עונת השנה בה הטבע מתחדש וזאת הסיבה שבין סמליה נמצאים בעלי חיים צעירים. בחנויות מוכרים ביצי וארנבי שוקולד, אבל בארצות מסוימות ילדים רבים מקבלים גם ארנבון חי כמתנה לחג. כמה ימים אחר החג, בעל החיים המסכן נמאס על הילד, הופך למטרד בבית וידיהן של החברות לצער בעלי חיים מלאות עבודה, כדי לנסות לאסוף ולהציל את אלפי הארנבונים העזובים.

בארצות מזרח אירופה ארוחת הבוקר המסורתית בחג הפסחא הוא ירך חזיר (שינקען) מבושל, הפרוס בפרוסות עבות, עם חזרת טרייה וביצים קשות. כדברי ידידה:

"ביום זה, הדיאטות למיניהן יכולות ללכת לעזאזל!"  

אחד המנהגים הנפוצים במזרחה של אירופה הוא מנהג ההתזה על הבנות הנערך בבוקרו של היום השני של החג. ההתזה, בדומה להשקיית צמחים, אמורה להעניק להן פוריות. למרות שחג הפסחא אינו חגנו, את מנהג התזה אימצו לעצמם גם היהודים. כאשר הייתי ילד, הצטיידתי לקראת יום זה בבקבוקון עם מנגנון התזה, שהכיל בושם זול כלשהו ולבוש במיטב בגדיי, יצאתי לכל הבתים בהם היו בנות.

כאשר הבת פתחה את הדלת, דקלמתי שיר קצרצר המותאם לחג, כגון:

גנן קטן הנני,

מי וורדים מתיז אנוכי.

מתיז על הבנות,

כמו הגנן על החרציות.

האם מותר להתיז?

אחר קבלת הרשות, הזלפתי עליה מתוכן בבקבוקוני, הנימוס חייב את הילדה לנסות להתחמק תוך צווחות אחדות ואחר ש'הצלחתי במזימתי', הוזמנתי לסאלון והתכבדתי בליקר ביצים, או שוקולד.

מה מוזרים האנשים! בימים רגילים אף אחד מההורים שלנו לא היה מעלה על דעתו להרשות לילדו לשתות משקאות אלכוהוליים, אבל איש לא זקף גבה, כאשר ילדם בן ה-7-8 חזר הביתה חצי שיכור אחר ביקור התזה במספר בתים.

המנהג נפוץ גם אצל המבוגרים, אבל חלקם אינם מסתפקים בהתזת בושם. ידידה הגרה בעיר גדולה, כתבה לי, כי בתה מתקשה להירדם ביום ראשון בלילה, מרוב ציפייה נרגשת ליומו השני של החג. הם גרים בבית דירות, באחת הקומות העליונות וכאשר חבריה מגיעים, הם מזמינים את הנערה באינטרקום לרדת. ברגע שהיא מגיחה מהשער, מתחילה המתקפה. בחבורה המסוימת הזאת, משתמשים בבקבוקי סיפולוקס (בחו"ל הם עדיין קיימים!). הבת הצווחת בקולי קולות מנסה לברוח, הבנים רודפים אחריה וכל השכנים מביטים מהחלונות ונהנים. כשהמתיזים באו על סיפוקם, או הסודה נגמרה, הנערה הרטובה מזמינה אותם לדירתם לארוחה המסורתית, שתיארתיה לעיל.

באזורים כפריים המנהג נשמר בצורתו המקורית. שם משתמשים במים בכמויות ואף בחורף קר, כמו שהיה באירופה השנה, כאשר החג חל בסוף מרץ, ההתנגדות לא עוזרת. ככל שהנערה סופגת כמות מים גדולה יותר, רבה יותר השמחה. נוסף לארוחה והשתייה כדת, עם סיום ההשקיה אמור גם כל אחד מאבירי מסדר ההתזה, לקבל גם ביצה צבעונית.  

בחרתי עבורכם בשלושה סרטוני ווידאו מהונגריה, המייצגים, לדעתי בצורה, מיטבית ביותר מנהג זה:

התזת פסחא 1

התזת פסחא 2

התזת פסחא 3

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר