מס' צפיות - 222
דירוג ממוצע -
ביקורת: מצחיקונת - המחזמר שגילה את ברברה סטרייסנד, לראשונה בישראל - עונג צרוף
חוויה מוזיקלית ועונג צרוף של שירה, תנועה ומפגן מרהיב של כישרונות מעולים. הבמאי שוקי וגנר הצליח להעלות מחזמר איכותי , שופע קצב ולהטט עם להקת השחקנים הצעירה של בית צבי , המוכיחה כי הם מקצוענים ופרפורמרים נהדרים.
מאת: חיים נוי 17/10/12 (15:35)

ביקורת:   מצחיקונת - המחזמר שגילה את ברברה סטרייסנד, לראשונה בישראל - עונג צרוף של שירה, מחול ומוזיקה - בית צבי ברמת גן

מאת חיים נוי

המחזמר הנודע מצחיקונת שהביא תהילת עולם  לברברה סטרייסנד, המועלה בבכורה ישראלית בבית צבי בתיאטרון רמת גן, הוא חוויה מוזיקלית ועונג צרוף של שירה, תנועה ומפגן מרהיב של כישרונות מעולים. הבמאי שוקי וגנר הצליח להעלות מחזמר איכותי , שופע קצב ולהטט עם להקת השחקנים הצעירה של בית צבי , המוכיחה כי הם מקצוענים ופרפורמרים נהדרים.

המחזמר הנודע הועלה לראשונה בארה"ב ובו כיכבה ברברה סטרייסנד שלוהקה לאחר מכן לסרט הקולנוע ובו זכתה באוסקר על משחקה. השיר people מהמחזמר בביצוע סטרייסנד היה לאחד הלהיטים המושמעים בעולם.

העלילה עוסקת בסיפור חייה של פאני ברייס, שחקנית יהודיה מברוקלין, שפילסה דרכה לצמרת עולם הבידור בניו יורק בתקופה שלאחר מלחמת העולם. בתיאטרון היא כובשת את לב הקהל וגם את ליבו של ניק ארנסטיין, מהמר מוכר המחזר אחריה.כשפאני מוזמנת להצטרף לסיבוב ההופעות של המפיק האגדי פלורנס זיגפילד היא הופכת לכוכבת.כאשר אהובה, ארנסטיין, נאלץ לעזוב את הארץ היא מחליטה ללכת אחריו ופורשת מן המופע וכשהם חוזרים מסיבוב הימורים בחו"ל, השניים מתחתנים ומביאים לעולם בת.פאני חוזרת לבמה וארנסטיין חוזר להמר.פאני משיבה לעצמה את תהילת העבר שלה בעוד ארנסטיין חוזר ומסתבך בחובות ואף מורשע במעילה.  הסיום די צפוי, אך זאת כדאי לצפות בתיאטרון.

פאני ברייס   נולדה כפאני בוראך, למשפחה יהודית שהיגרה לארה"ב מהונגריה. היא מתה בהוליווד משבץ מוחין, בגיל 59.

המחזה נכתב בידי איזובל לנארט ואת הפזמונים כתב בוב מריל. המלחין הנודע ג'ול סטיין (שטיין במקור) כתב את המוזיקה . סטיין, ממוצא יהודי,שמת בהיותו בן 89, נחשב לילד פלא ועוד בתקופת ילדותו הלחין מוזיקה ושירים .הוא הלחין יותר מ- 1500 שירים, רובם לסרטים ולמחזות זמר. אחד משיריו הנודעים "יהלומים הם ידידיה הטובים ביותר של האישה" זכה לביצוע מפורסם של מרלין מונרו. הוא גם הלחין את השיר הנודע "3 מטבעות במזרקה", מחזות זמר ושירים לזמרים נודעים.

במקור יועד התפקיד הראשי במחזמר למרי מרטין, אך בהפקה התנגדו לכך בנימוק שאין היא יהודיה. לאחר דחיות רבות, הועלה המחזמר מחוץ לברודווי להצגות הרצה וברברה סטרייסנד לוהקה לתפקיד הראשי. במהלך הצגות ההרצה, קוצר המחזמר בחצי שעה וגם קוצצו ממנו 5 שירים. הבכורה הרשמית הייתה במארס 1964 בברודווי והוא הועלה 1348 פעמים. סטרייסנד הוחלפה במהלך ההופעות על ידי לייני קאזאן ומאוחר יותר על ידי מימי היינס.  המחזמר היה מועמד ברוב הקטגוריות של פרס הטוני, אך הובס על ידי המחזמר הלו דולי שגרף את הפרסים. רק כאשר הופק המחזמר לסרט קולנוע בשנת 1968 קיבלה ברברה את האוסקר על התפקיד. בין לבין הועלה המחזמר בארה"ב, אך הפקה מחוף לחוף ב-1996, נקטעה תוך כדי הסיור שבו גילמה דבי גיבסון את התפקיד הראשי. לפני 10 שנים הייתה גם הפקת קונצרט של המחזמר בניו יורק ובביצוע שורת זמרות ידועות. בינואר ובאפריל תיכננו להפיק את המחזמר בלוס אנג'לס ובברודווי, אך ההפקה בוטלה בנימוק של בעיות תקציב.

ככל הידוע, לא הופק המחזמר בביצוע מסחרי לאורך השנים וההפקה בבית צבי בישראל היא בעצם בכורה ישראלית, המוצגת לראשונה.

דניאל אפרת אחראי לתרגום הקולח והמושלם ובין היתר הצליח לתרגם בצורה נהדרת את השירים ובראש ובראשונה את פיפל שכאן הוא נקרא נפש (נפש מחפשת נפש). אמיר לקנר אחראי לניהול המוזיקלי המוצלח. אלדר גרוסמן העמיד כוריאוגרפיה נהדרת בסיוע עומר זמרי. התנועה במחזמר היא חוויה מושלמת.

מאיה פלג אחראית לתפאורה המצוינת ודולב ציגל לתאורה המקצועית והמשובחת. לירון מינקין אחראית לתלבושות המקסימות, התקופתיות, המרהיבות והמעולות. דוקי עצמון אחראית להדרכה הקולית ודניאל שוורצמן לניהול המקהלה. רועי כהן, פסנתר וניצוח ועימו הנגנים איתמר וגנר,הלל סאלם, ניר ברנר ומתי גלעד, אחראים לביצוע נפלא במיוחד.

מי שכובשת את הבמה ומגלמת בהצלחה רבה את דמותה של פאני ברייס היא לורין מוסרי. לורין היא בעלת קול חם ועמוק. היא נמצאת רוב הזמן על הבמה. משחקה הוא מצוין והביצוע הקולי שלה הוא מופלא ומדויק. לורין היא פרפורמרית ובעלת קסם , רבגונית ובעלת פוטנציאל נהדר. כל המחזמר בעצם עומד על דמותה ומשחקה המשובחים והיא עומדת במשימה הקשה באורח מעורר הערצה.

ניק ארנסטין, בעלה המהמר, מגולם בידי אביתר אברהם המצוין. אביתר הוא בעל כישרון מעולה, הביצועים הקוליים שלו הם נפלאים.

ראויה לציון מיוחד על ביצוע משחק וזמרה - חן בר, המגלמת את אימה של פאני. לחן יכולת קולית מדהימה והביצועים שלה - כלילי השלמות.

גלעד סמק מגלם בהצלחה רבה את דמותו של המפיק האגדי פלורנץ זיגפילד. משחקו הוא משובח ונהדר.

יש לציין גם לשבח את אורי זעירא המגיש בצורה מושלמת ומעוררת הערצה את דמותו האפיזודית של המפיק-במאי טום קיני. אורי הוא פרפורמר מדהים ושחקן מצוין.

משחק משובח במיוחד מגישים שירה ויסבלט, דור מנואל,ישראל גולדרט, נטלי ליסר, טלי ברוניצקי,מאור גרינר,הילית דייטש, נטלי סמי-פאדני, אביה חדידה, טליה רווה, יסמין ניזרי,מיכל כהן,ספיר ילינביץ,מורן לארי, סער שגיב,עומר קרן , גל כהן, אביב קורן.  נואית קדם מגלמת לסירוגין את דמותה של פאני ברייס עם קאסט שני של שחקנים ובהם שיראל אשרוב,מאיה פלם,נקטר גפן,דנה ידלין,גילי שחר,אדוה עדרי.

לדעתי, ראוי היה למקם את התזמורת ביציע של הבמה (כמו במחזמר שיקאגו) או בצידי הבמה. המיקום שלה בתוך מה שמכונה "הבמה המתפרצת" , בין הקהל לבמה הראשית, פוגם בצפייה. כך יוצא שאפילו מן השורות הראשונות קשה לצפות בדמויות. מי שצופה בצדדים עלול לבהות בנגן הקונטרבס המסתיר את המתרחש.

שוקי וגנר הצליח להעלות מחזמר משובח, בעל איכות מוזיקלית וויזואלית מרהיבים. השחקנים הנהדרים מגלמים את התפקידים באורח מושלם ומענג ביותר.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל ipa, עורך ראשי לשעבר  סוכנות הידיעות הישראלית עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 

צילום - יוסי צבקר

 

 

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, לשעבר עורך ראשי של סוכנות עתים, העורך הראשי של סוכנות הידיעות הבינלאומית IPA,חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מומחה למיוזיקלס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר