מס' צפיות - 9149
דירוג ממוצע -
דייויד בואי- ילדות וחיים אישיים
סקירת חייו האישיים של דייויד בואי מילדותו, דרך משפחתו קשת היום שנאלצה למסור שתיים מאחיותיו לאימוץ, ועד מותו.
מאת: עדית- יועצת ארגונית 16/01/16 (20:37)

דייויד בואי נולד כדייויד רוברט ג'ונס ב -8 בינואר ב- 1947 למשפחה קשת יום בבריקסטון, אנגליה. אמו, פגי (מרגרט מרי לבית ברנס) עבדה כמלצרית, ואביו , ג'ון (הייווד סטנטון ג'ונס, יליד יורקשייר) עבד כמקדם מכירות של  "ברנרדו" (ארגון הצדקה הגדול ביותר בבריטניה. פועל למען ילדים בסיכון). ביתם היה ממוקם על התפר של דרום לונדון, בריקסטון וסטוקוול (1).

לבואי היו שלושה חצי-אחים: אח ושתי אחיות. אחיו טרנס היה בן 10 כשבואי נולד. הוא בנו של אמו של בואי מיחסיה עם ברמן במלון בו עבדה כאומנת לילדי בעלי המלון. הבן אומץ, גדל עם בואי והשפיע על טעמו המוסיקלי (התאבד בגיל 48,ב- 16/1/85 כשבואי בן 38). אחיותיו לא גדלו עמו אלא אומצו בלידתן על ידי משפחות אחרות: אנט, שהיתה בת 6 כשבואי נולד, היא בתו הראשונה של אביו מרומן עם אחות, שעבדה אצל ד"ר ברנרדו, יחד עם אביו של בואי. אנט גודלה על ידי אשתו של ד"ר ברנרדו כאילו היא בתה. כשגדלה, אנט התחתנה עם מצרי, התאסלמה, ושינתה את שמה לאימאן (!). מאיירה אן, אחותו השלישית, שהיתה בת 4 כשבואי נולד, נשלחה למשפחת אומנה בלידתה, ואומצה על ידיהם בהיותה בת 9 חודשים (6).

כבר בגן הילדים אותר בואי כילד מחונן במיוחד. בהיותו בן 6, המשפחה עברה לפרבר לונדוני בשם ברומלי, שם החל ללמוד בביה"ס "ברנט אש". בביה"ס נחשבה היכולת המוסיקלית שלו מעל הממוצע. בגיל 9, כשרקד בפתיחת שיעורי התנועה והמוסיקה, הוגדר ריקודו כבולט ביכולת הדמיון שלו : המורים הגדירו את ריקודו כאמנותי מאד, ואת האיזון שלו כ"מדהים עבור ילד".  

באותה שנה, אביו הביא הביתה תקליטים של  "פרנקי לימון", "פלאטרס", "פאטס דומינו" ו"ריצ'רד הקטן". בואי סיפר שכששמע את "טוטי פרוטי" הוא הרגיש כאילו הוא שומע את אלהים. כשראה את בן דודו קם ורוקד כמו שלא ראה אותו מעולם (לשירו של אלביס פרסלי), הרגיש בואי את כוחה של המוסיקה, לדבריו. מיד אחר כך החל להשיג תקליטים, ועד סוף השנה כבר הצטרף לסשנים של "סקיפל" (בלוז, ג'אז באמצעות כלי נגינה ביתיים) עם חבריו, כשהוא מנגן על כלי נגינה מיוחדים כמו יוקליילה וTea chest bass . בהמשך התחיל לנגן פסנתר. הופעות להקתו נחשבו מהפנטות ממש.

בסוף כיתה ו' בואי נכשל בבחינות הפסיכוטכניות לחטיבות הביניים, והגיע לבית הספר המקצועי של אזור מגוריו (ברומלי). שם למד אמנות, מוסיקה, עיצוב, וגם סדר דפוס. למרות היותו בית ספר מקצועי, עודדו שם את הילדים המוכשרים ללמוד אמנות ומוזיקה, ושם הוא התוודע לפטר פרמפטון. ב- 1962, בגיל 15, בעקבות ריב על נערה, חברו וראש להקתם, ג'ורג' אנדרווד, פגע קשות בעינו השמאלית, כשהכה אותו בעודו עונד טבעת מתכת. הרופאים חששו שבואי יתעוור בעינו זו. אחרי סדרת ניתוחים שכללה ארבעה חודשי אשפוז, הבינו שאי אפשר לשקם לחלוטין את העין, והוא שוחרר עם ליקוי בתפיסת עומק ואישון מורחב לצמיתות (1). לאחר סיום הטיפול איבדה העין את היכולת לזהות גוונים שונים, והצבע החום הוא השולט בראייתה. על אף שצבע העין נותר כחול, האישון המורחב מטעה וגורם לחשוב כי צבעהּ כהה יותר. כך או כך, עיניו בעלות הצבעים השונים והאישונים הלא-שווים הפכו לסמלו המסחרי הידוע ביותר של בואי (2). להקתם התפרקה בעקבות זאת, אך ג'ורג' ובואי המשיכו לעבוד יחד ולהיות חברים (1).

בואי הקים את להקתו הראשונה בגיל 15, ובגיל 16 עזב את התיכון. אמו מיד סידרה לו עבודה כחשמלאי, והוא עבד וניגן. בסביבות גיל 18 הוא החליט לשנות את שמו, מאחר ושמו "דייוי ג'ונס" (1) יצר בלבול עם חבר להקת המאנקיס שנשא את אותו השם. בשל כך בחר כשם במה בבואי, על שם הגיבור מקרב אלמו, ג'יימס בואי "וסכין הבואי המפורסמת שלו". מתקופה זו ואילך נודע דייוויד רוברט ג'ונס כדייוויד בואי (2).

בגיל 22 הכיר בואי את אנג'לה ברנט, דרך חבר משותף. אנג'לה היתה בת 19 (3). שנה לאחר מכן, בואי נישא לאנג'לה ברנט (אנג'י בואי) בברומלי ב-19/3/70, בהיותו בן 23 (1). אנג'לה, דוגמנית ושחקנית אמריקאית-קפריסאית, היתה אז בת 20. הוא כתב לה שירים והיא ליוותה אותו בהופעותיו (3). שנה וחודשיים אחרי החתונה, בברומלי, אנג'י ילדה בן שנקרא זואי בואי (דנקן זואי הייווד ג'ונס), היום במאי מוכשר בן 44. הבן העדיף להיקרא בשם ג'ואי, אך בגיל 18 שינה את שמו לדנקן ג'ונס (חזר לשם משפחתו המקורי של אביו), כדי להצליח מקצועית בזכות עצמו. לאחר 9 שנות נישואין, כשדנקן בן 8, בואי ואנג'לה נפרדים. שנה לאחר מכן הם מתגרשים בשווייץ (3), כשאנג'י יולדת את בתה מהקשר שלה עם זמר הפאנק דרו בלאד. בואי קיבל את המשמורת על בנו, והילד היה מבקר את אמו בחופשות בתי הספר (4). נראה שחוסר הקונפורמיזם של האב בנושא החינוך השתנה בעקבות פרידתו מאנג'לה. ג'ונס בן השמונה נשלח לפנימייה שוייצרית (9), (בלוזאן. שהה שם בכיתות א' ו-ב' (4)) שם הוחלט להחליף שמו לג'ואי, כדי שלא להתבלט. במהלך ילדותו התגורר גם בניו יורק, יפן ואוסטרליה ולמרות שאביו היה להוט שבנו ילך בעקבותיו, ג'ונס מודה כי לא היתה לו סבלנות ללמוד לנגן. (9). ג'ונס סיפר כי בילדותו אביו דאג לכך שיקרא לפחות שעתיים לפני השינה והפנה אותו לסופרים כמו ג'ורג' אורוול. כבר כשהיה בן שמונה או תשע, ובהמשך כמתבגר שסבל מבדידות, הוא נמשך למציאויות החלופיות שהוצגו בספריהם של פיליפ ק' דיק וג'יי-ג'י באלארד. "ממילא חינכו אותי בצורה מאוד מוזרה", הוא אמר. כשהיה ילד, יצר אתו בואי אנימציות סטופ-מושן תוצרת בית ולקח אותו לאתרי הצילום של סרטיו. (8).  בנעוריו חלם הבן להיות מתאגרף מקצועי ובואי היה מתגאה בכוחו הפיזי של בנו. הוא סיים BA  בפילוסופיה, למד לדוקטורט, ועזב כדי ללמוד לתואר בקולנוע, אותו סיים כבמאי. ביום הולדת 50 לבואי, בנו דנקן היה בין הצלמים במסיבה הגדולה והמסוקרת (4).

12 שנה אחרי גירושיו מאנג'י, בואי נישא שוב, ב-24/2/92. הפעם לדוגמנית האמריקאית ממוצא סומאלי, אימאן, בחתונה פרטית בעיר לוזאן בשוייץ. בואי היה בן 45 (1) ואימאן בת 37. אימאן מוסלמית ודוברת 5 שפות. אביה היה דיפלומט וכיהן כשגריר סומאליה בסעודיה (5).  8 שנים אחר כך, בשנת 2000 אימאן ילדה להם את בתם, היום בת 15 (1). בעת לידתה בואי היה בן 53, אימאן בת  45 ובנו של בואי היה בן 29 (!). בני הזוג התגוררו בניו יורק ובלונדון בעיקר (1).

ב-2003 בהיותו בן 56, בואי סירב לתואר אבירות.

ב-2004 בגיל 57, בואי עבר ניתוח לב דחוף, לאחר שנתגלה אצלו עורק סתום. הוא החלים ולקח הפסקה מהחיים הציבוריים. בגיל 66 חזר (7).

ב-10 בינואר 2016, בהיותו בן 69, יומיים לאחר צאת האלבום "Blackstar", נפטר בואי בביתו לאחר מאבק ממושך של כ-18 חודשים במחלת סרטן הכבד (2).

 

 

 

 

עדית ג'אנה- יועצת ארגונית

 1. ייעוץ להתמודדות עם אלימות סמויה (מניפולטיבית) בעבודה ובבית הספר.
 2. "אהבה מתעתעת"- התמודדות עם הפכפכות בזוגיות- http://www.2all.co.il/Web/Sites8/tantalisinglover/

 

 

מקורות:

 1. דייויד בואי- ערך בוויקיפדיה באנגלית- https://en.wikipedia.org/wiki/David_Bowie#Early_life
 2. דייויד בואי- ערך בוויקיפדיה בעברית- https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%99%D7%99%D7%95%D7%95%D7%99%D7%93_%D7%91%D7%95%D7%90%D7%99
 3. אנג'לה בואי- ערך בוויקיפדיה באנגלית- https://en.wikipedia.org/wiki/Angela_Bowie
 4. דנקן ג'ונס- ערך בוויקיפדיה באנגלית-  https://en.wikipedia.org/wiki/Duncan_Jones
 5. אימאן- ערך בוויקיפדיה באנגלית- https://en.wikipedia.org/wiki/Iman_(model)
 6. דייויד בואי- שאלות שכיחות- http://www.bowiewonderworld.com/faq.htm#p09
 7. דייויד בואי- ביוגרפיה- http://davidbowienews.com/biography/
 8. "הבן שנפל לכוכב אחר"- דייב איצקוף/ניו יורק טיימס- עכבר העיר- http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,1023,209,37450,.aspx
 9. "הלו, ספייס בוי"- ynet- אילת יגיל ודרור עמיר פורסם:  22.06.09- http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3734759,00.html

 

 

הכותבת היא עדית ג'אנה- יועצת ארגונית בעלת 2 M.A. בתחומי מדעי ההתנהגות. מייעצת למתמודדים עם בריונות נפשית בעבודה ובבית הספר, וכן תומכת במתמודדים עם בן/בת זוג מתעתעים רגשית. 050-7220126.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
brizb ל"ת
brizb 11.03.16 (05:35)