מס' צפיות - 122
דירוג ממוצע -
התוכנית לשימור ועידוד הקריאה בישראל
בעזרת נקיטת צעדים אלו נוכל להבטיח שהציבור ימשיך לרכוש ספרים במחירים סבירים, וכן לעודד אנשים מוכשרים למשוך בעט ולכתוב את יצירתם. בישראל יוצאים בכל שנה כ-80 כותרים בקירוב ,אין סיבה מספקת לכך שעכל העסק ייעצר.
מאת: רועי אורן 16/06/12 (02:26)

כל שנה עם התרגש עלינו שבוע הספר מתחיל דיון נרחב על מצבם של הסופרים ואנשי התרבות מחד, של הספרות הישראלית מאידך.

כידוע לכם, בישראל קיימות כיום שתי רשתות  ספרים גדולות אשר חולשות על נתח השוק: "סטימצקי" ו"צומת ספרים".

אם ,בעבר ,היינו מחכים בשקיקה לשבוע הספר כדי לקנות ספרים בזול בדוכנים ,לפגוש סופרים ולהתעמק ביצירה ,כיום אין הדבר נדרש בגלל תכיפות המבצעים בשתי הרשתות (בעיקר ב"צומת ספרים").

לשם כך מנסה בשבועות האחרונים שרת התרבות לימור לבנת לקדם הצעת חוק פרטית של חברי הכנסת ניצן הורוביץ, שלי יחימוביץ', יריב לוין ,וזבולון אורלב המבוססת על "חוק לאנג".

                           מהו חוק לאנג

חוק לאנג הוא חוק אשר מונהג במרבית מדינות אירופה לפיו ספר אשר יוצר לאור חייב להמכר במחירו המקורי במשך 18 חודשים (שנה וחצי) ,ורק אז הוא יוכל להמכר במחירי מבצע.

חשוב לציין כי בישראל המע"מ על ספרים הינו גבוה מאוד (20%) וכן מחירי הספרים נעים בין 120-70 שקלים .

כמוכן, רשת "צומת ספרים" אשר החלה עם מבצעי הכסאח תוך שהיא מדירה מן השולחן ספרים של סופרים המתנגדים לכך נמצאת בבעלות הוצאת הספרים הגדולה ביותר "כנרת זמורה-ביתן" וזה דבר חמור מאוד.

אינני יודע מי קובע את המחירים הגבוהים וכמה מרוויחות רשתות הספרים ,מוציאים לאור, עורכים, מגיהים ,והסופרים עצמם ,אך כדי שחוק לאנג ישיג את מטרתו יש צורך לנקוט במספר צעדים

1: להסדיר בחקיקה את נושא הבעלויות הצולבות.

2:להוריד את המע"מ על ספרים לסביבות 15% .

3: להוריד את מחירי הספר כך שספר ימכר בין 50 ל80 שקלים.

4: לקבוע שתי תקופות מבצעים לקניית ספרים אשר בהם יונהגו פעילות תרבותיות לשיפור ועידוד הקריאה (קרי:שבוע הספר ועוד מועד אשר יוסכם עליו מראש).

בעזרת נקיטת צעדים אלו נוכל להבטיח שהציבור ימשיך לרכוש ספרים במחירים סבירים, וכן לעודד אנשים מוכשרים למשוך בעט ולכתוב את יצירתם.

בישראל יוצאים בכל שנה כ-80 כותרים בקירוב ,אין סיבה מספקת לכך שעכל העסק ייעצר.

 

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר