מס' צפיות - 132
דירוג ממוצע -
Flashmob
מאת: אברי שחם 29/03/12 (17:10)

אתמול השתתפתי באירוע יוצא-דופן. בימים אלה אני מבלה חופשה בבודפשט - המכירים אותי, יודעים שאני מנהל פרשת-אהבים עם העיר הזאת - ודרך מקרה קראתי ב-facebook שביום רביעי, ה-28 למרץ, בשעה ארבע אחה"צ, מתארגןflashmob  (ראיתי שהשם העברי המקובל הוא אספסוף, או כנופיית בזק, אבל אני מעדיף לקרוא לתופעה התקהלות פתע) בכיכר deák, צומת חשובה במרכז העיר, אליה מתנקזים שלושת קווי הרכבת התחתית. על המשתתפים להביא עמם ספר.

זאת הייתה הזדמנות שלא רציתי להחמיץ. אני גר ממש קרוב לכיכר הזאת ובידי אחזתי בספר הכיס האנגלי שלקחתי לנסיעה. לו הייתי יודע, כי מאחורי ההתקהלות עומדת התארגנות קצת רצינית יותר מאשר הרצון להפגין בפומבי את אהבתנו לקריאה, הייתי במקום זאת מביא ספר הונגרי. בשעה היעודה - בסמוך ישנה כנסייה קטנה וצלצולה נתנה את האות - התיישבו עשרות רבות של צעירים על המדרכה ועל קיר נמוך קרוב ולכאורה שקעו בקריאה. כעבור כעשר דקות, יד נעלמת נתנה שוב אות ואני עם כולם סגרתי את ספרי וקמתי ללכת, אבל אז קרה דבר מפתיע. אישה זרה ניגשה אליי והעניקה לי ספר במתנה. הודיתי לה, אך כעבור דקה, ניגשה אליי אישה נוספת עם ילד וגם הילד העניק לי מתנת ספר.

התרגשתי, שאלתי את הילד לשמו (marci), נתתי לו כרטיס ביקור ואמרתי לו, כי יעיין בבלוג ההונגרי שלי, אולי אכתוב על האירוע. (במחשבה שנייה, המסכן עלול להיתקל בתכנים שאינם מתאימים לבני גילו. אני מקווה שאימו מפקחת על חומר הקריאה שלו). את מתנתו - ספר ילדים - הענקתי לילדה אחרת, אבל הספר הראשון נשאר ברשותי. שוב דרך מקרה, זה הוא תרגום להונגרית של ספר מדע בדיוני, פרי עטו של סופר ידוע ואהוב עליי, רוג'ר ז'לזני.

בשני הספרים שקיבלתי מצאתי כרוז של גוף שלא ידעתי על קיומו pay it forward experience, שהשלוחה ההונגרית שלו ארגנה את התקהלות הפתע.

בתחילת הכרוז מופיעה תודה, על שהסכמתי לבל שי צנוע זה ונאמר, כי זהו ספר שלדעת זה שהעניק לי אותו, מיוחד מאד. בהמשך מפרט הכרוז את העקרונות של הגוף שעומד מאחורי ההתארגנות הזאת:

הייה פתוח לאפשרויות, כאשר ביכולתך לעזור לאחרים. אולי אתה מכיר מישהו הזקוק לעזרה, אבל גאה מדי, כדי לבקש. באמצעות מעשיך הטובים, אתה יכול לשנות את הדרך בה אנשים מביטים בעולם.

עשה מעשה טוב לאדם זר. זה יכול להיות משהו גדול, אבל גם דבר פעוט, שלא עולה כסף. אל תצפה למשהו בתמורה.

שתף אחרים. כאשר הנוגע בדבר מודה לך ורוצה לגמול לך, תאמר לו, שהיית רוצה שיעביר את המתנה הלאה, שיעשה מעשה חסד עם שלושה אלמונים ויבקשם, שגם הם ייעשו כן עם שלושה אנשים נוספים.

העבר הלאה. שים לב, כאשר מישהו עושה עמך מעשה חסד ועשה גם אתה כמוהו.

בסיום נאמר בכרוז, כי "ישנם כאלה הטוענים שאנו משוגעים, אבל אנו מחשיבים את עצמנו למחדשים. רוחה של תנועת pay it forward מאפשרת לנו לראות את העולם מזווית אחרת".

מה דעתי? חברי התנועה הם אולי תמימים קצת בחושבם שבאמצעות ג'סטה קטנה כזאת הם מסוגלים לחולל שינוי, אבל הרי זהו מהותו של הדור הצעיר: האמונה שבכוחו לשנות את העולם, שהעולם שדור זה ייבנה יהיה טוב יותר, צודק יותר. הלוואי וצעירי דורנו יצליחו במשימה זאת. עולמנו בשל לשינוי ומישהו חייב לשנותו!

סרטון יוטיוב (הונגרי) על האירוע.

דיווח עיתונאי על האירוע. במרכזו סרטון, בו גם אני מופיע לרגעים אחדים.

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר