מס' צפיות - 1064
דירוג ממוצע -
ביקורת הצגה- "אלכסנדר פן, האיש והאגדה"
ערב קליל, מבדר, מבוצע היטב ערוך ובויים נהדר ע"י גיל לוי. מוצג במקומות שונים בארץ.
מאת: elybikoret 29/02/08 (14:05)

גיל לוי ערך ביים ומגיש מופע בשם "אלכסנדר פן-האיש והאגדה". משתתפים במופע גם ורד שוורץ ועופר רגירר בשירה ומשחק וליד הפסנתר איתי אורן. במופע שומעים על חייו הסוערים של המשורר שאהב את חיי ההוללות, הבוהמה התל אביבית את היין והנשים. הכל מובא בתמציתיות,בסדר כרונולוגי ,בצורה מעניינת ומרתקת כאשר יש הקפדה בעריכה ובבימוי להצמיד ולהשמיע בפרוזה ובשיר שירים שכתב פן הקשורים לנאמר על חייו ואירועים שחווה.

 

הוא נולד ב1906 לאב  צאצא של רב ואם ממשפחת אצולה שבדית,גדל אצל סבו וכתב את שירו הראשון במוסקבה בהיותו בן 14.נאסר בגלל פעילות ציונית ושנה לאחר מכן ב1927 עלה לארץ. תולדות  חייו ושיריו מוגשים במופע ברצף בצורה קלילה ומעניינת . ורד ועופר מגישים בחן רב את השירים בהקראה בנפרד או בצמד וכן משמיעים משיריו שהולחנו ע"י מלחינים שונים. בסוף המופע גם שומעים את קולו של אלכסנדר פן בהקלטה בה הוא מקריא שיר שלו במבטא רוסי.

 

פן אהב את החיים וכתב שיר על החיים אותו אנו שומעים.אהב את היין שריכך את אופיו ומושמע שיר השיכור "אני מתנועע כל העולם מתנועע". בעקבות קרב מילולי עם ביאליק כתב שיר לכבודו והוא מוקרא בפתוס. כאמור העריכה של הערב מעולה. חייו משתקפים בשיריו ויש הקפדה להצמיד שיר הקשור לנאמר. הוא מביע את אהבתו לארץ ועודד מבצע את "כינרת כינרת אליך נכספת כל נפש".

 

באמצע שנות ה30 חל מפנה בשירים שכתב ובמקום השירה העדינה והרגשית מופיעה השירה הפוליטית. הוא היה רדוף נשים כי היה יפה עד להדהים ורדף אחריהן גם. היו לו שלוש נשים ויש הטוענים שמשיכתו היתרה לנשים  נבעה מאהבה נכזבת מבחורה בשם מרתה. בתו זרובבלה מאשתו בלה כתבה שיר בלדה על משורר ובו כתבה "הוא יפה יפה עד פחד".

 

בחלק מההופעות מופיעה בהופעת אורח בתו סינילגה מאשתו האחרונה -רחל. במופע שראיתי היא לא הופיעה אך נאמר לי שהיא מספרת סיפורים על חייו בצורה שמרתקת את הקהל זמן ממושך.

 

לראות או לא לראות: ערב קליל, מבדר, מבוצע היטב, ערוך ובויים נהדר.

הכותב הוא הבלוג יעסוק בביקורת שלי ורשמים אישיים שלי של הצגות תיאטרון מופעים אופרה בלט קונצרט וכו הכל קשור למוצג על בימותינו כאמור הכל רשמים אישים בלבד אשמח לקבל רשמים של אחרים

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר