מס' צפיות - 538
דירוג ממוצע -
בית ברנרדה אלבה / האקדמיה לאומנויות המופע
מאת: איציק גיני 31/01/12 (15:44)

המחזה "בית ברנרדה אלבה" יצירת מופת  שנכתבה בשנת 1936 ע"י המחזאי הספרדי פדריהו גרסיה לורקה,המחזה נחשב  לאחד מהמחזות הגדולים של המאה ה-20.  

 

ההצגה הועלתה במספר רב של הפקות בבתי ספר למשחק ובתיאטראות השונים.  

 

תקופת המחזה שנות השלושים של המאה העשרים, לורקה מבקר במחזה את החברה ומורד בנורמות החברתיות  הוא נרצח ב 1936 ע"י כיתת יורים של פשיסטים, קלגסי הרודן  פרנקו.


בכפר קטן בספרד.מתגוררת ברנרדה אלבה עם חמשת בנותיה, בעברה הייתה נשואה והתאלמנה, ועתה היא התאלמנה גם מבעלה השני.  

 

ברנרדה/ מוחמד בכרי  אם המשפחה בת 60 שומרת על כבוד המשפחה ועל מעמדה הגבוה ביחס לאנשי הכפר הפשוטים והעניים. היא גוזרת על בנותיה שמונה שנות אבלות, בהן לא יצאו מביתה,  ילבשו בגדי אבל.ברנרדה היא אישה קשה, חסרת רגשות, מאופקת אינה חסה אל אף אחת, לא  אמה הקשישה ולא על בנותיה.  

ברנרדה לאחר שהתאלמנה מבעלה השני היא ובנותיה נותרו חסרות כל, נושא הרכילות של אנשי הכפר מטריד אותה, היא חוששת ממה שידברו שכניה ועל כן היא מציגה את הכול רגיל ואינה מוכנה להעלות על דעתה שאחת מהבנות תינשא לגבר ממעמד נמוך.  

 

 מריה חוספה / רעות יונה היא אמה הקשישה של ברנרדה. היא בת ה-80  ומשוגעת היא אינה צלולה בדעתה וכדי להסתיר את ההתנהגות המוזרה של אמה מאנשי הכפר ברנרדה כולאת אותה באורווה.  

 

לה פונסיה/ הדר לוין המשרתת האישית והנאמנה של ברנרדה, היא מועסקת אצלה כ-30 שנה
היא אינה סובלת את היחס של ברנרדה אליה, יש לה כתם מהעבר אמה הייתה זונה וברנרדה העניקה לה בית, היא אוהבת את הבנות ומגנה עליהן, היא ביקורתית כשנדרש ממנה  חשיבתה רציונאלית.  

 

אנגוסטיאס/ קורין סויסה הבת הבכורה בת ה-39, בתה היחידה מבעלה הראשון, היא העשירה מבין האחיות מכיוון שאביה הותיר לה ירושה,,אנוגסטיאס יכולה להרשות לעצמה חתן מכובד, כיאה למעמדה , היא מאורסת לפפה אל רומאנו בחור יפה תואר מהכפר בן 25 שרוצה להינשא לה בגלל הונה הגדול, פפה אל רומאנו בוגד באחותה הצעירה אדלה שגם מאוהבת בו . פירוש השם אנגוסטיאס - צער, יגון ותוגה.  

 

אדלה / טליה בר-שלום הבת הצעירה בת 20 , היפה ונאה מכל האחיות, מתמרדת מפרה את האיסורים של אמה, מעיזה לצאת מפתח הבית מבלי שיבחינו בכך, לובשת את שמלתה הנאה והחגיגית לפגישה עם פפה אל רומאני שהיא מאוהבת בו ומנהלת איתו רומן.. אדלה יוצאת נגד המוסכמות, הכפייה של אמה ולבסוף שמה קץ לחייה.  

 

מגדלנה/ מיטל חורי בתה של ברנרדה בת 30 מייצגת את היופי שבצדיקות, נקראת על שמה של מריה מגדלנה "שליחת השליחים" אהובתו של ישו  שטיפלה בו לאתר צליבתו.   

 

מרטיריו / נעמה אמזלג בתה של ברנרדה בת 24, בחורה חולה,פיסחת,חיגרת  ומכוערת בעברה ניהלה קשר רומנטי עם גבר צעיר בשם אנריקה הומנס,, היא ממתינה לו שיגיע לחלונה כפי שהבטיח לה, היא אינה יודעת שאמה ברנרדה אסרה עליו להיות בקשר עם בתה, בלי ידיעתה, מרטיריו משוכנעת שהוא אינו מגיע מכיוון שאינו אוהב אותה, מרטיריו מאבדת תקווה שיום אחד תזכה לאהבה. פירוש שמה קדוש מעונה.  

 

אמליה/ ניסנה מולוק בתה של ברנרדה בת 27 בחורה טובה ונעימה.  

 

משרתת / רעות חוצ'ה אשה כבת -50 נשואה ואם.  

 

פרודנסיה / לאמא טאטור אחת מהשכנות בכפר, היחידה שבקשרי ידידות עם ברנרדה.  

 

קבצנית / עינת לוין. אחת מנשות הכפר.  

 

בנות הקאסט הן תלמידות האקדמיה לאומנויות המופע ומגלות יכולת מקצועית גבוהה משחקן אמין ומשכנע, ראויה לציון  מיוחד השחקנית המבטיחה הדר לוין המגלמת את המשרתת לה פונסיה, הדר היא  בתחילת דרכה המקצועית והיה נדמה שהושאלה מאחת התיאטראות לגלם את התפקיד בהצגה.

 

מוחמד בכרי גילם את דמות האם באופן מופתי נוכחותו מרשימה וחזקה על הבמה מוחמד בכרי הוא שחקן ענק הן בקומתו והן בכישרונו.. שובו של מוחמד בכרי לבמה לאחר היעדרות ארוכה עוררה את חמתם של פעילי תנועת "אם תרצו" ושרת התרבות הגב' לימור לבנת על ההתבטאויות בעבר נגד חיילי צה"ל וסרטו השנוי  במחלוקת "ג'נין ג'נין" הפגנות התקיימו מחוץ לתיאטרון צוותא במחאה על השתתפותו בהצגה. שותפים בהפקה נציגים נוספים של משפחת בכרי, בעבר פורסם כי בנים מהמשפחה מכפר ביענה  היו מעורבים באירוע טרור, בהפקת בית ברנרדה אלבה משתתפים נציגי התרבות של המשפחה עבודת הבימוי בוצעה ע"י מוניר בכרי וצילומי הוידאו נעשו ע"י זיאד בכרי.  

 

בימוי/ מוניר בכרי ביצע עבודת בימוי טובה ויעילה.  

 

מוסיקה/ עידן טולדנו מוסיקה ספרדית משובחת באיכות טובה, ובסיום ההצגה הקינה על מותה של הבת אדלה.  

 

תפאורה ותלבושות / טלי יצחקי תפאורה אפקטיבית, יפה ומקסימה, התלבושות נאות מאוד.  

 

תאורה/ יעקב סליב עבודה טובה שהייתה נכונה להצגה.  

 

ההצגה בית ברנרדה אלבה מהנה ומומלצת מאוד.  

 

ההפקה הנוכחית של בית ברנרדה אלבה מוקדשת לזכרו של שחקן הקולנוע  והתיאטרון  ג'וליאנו מר. שנרצח ע"י רעולי פנים בג'נין בחודש אפריל 2011 .

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר