מס' צפיות - 111
דירוג ממוצע -
שאלה של הגינות
אין ספק שהתוכניות של ערוץ 10 טובות מזה של ערוץ 2 . נשאלת השאלה :מדוע הצופים נוהרים לערוץ זה
מאת: רועי אורן 11/11/11 (11:53)

ערוץ 10 בקשיים כלכליים שעלולים להביא לסגירתו - עד כאן הכל טוב ויפה ואין חדש תחת השמש. אך כעת, משקבעה הועדה הכלכלית של הכנסת שלא לדחות את חובות הערוץ הנאמדים בכ-60 מיליון ש"ח בעוד שנה, כשהערוץ גם מחוייב להעביר את חדשות 10 לירושלים, במהלך שיעלה לו בעוד כמה משרות והקפאת הפקות חדשות ובזמן שהפסדיו בשנת 2011 נאמדים בכ-80 מיליון ש"ח, יתכן שהערוץ יאלץ סוף סוף להכנע לחוד הלהב המרחף מעל ראשו מזה עשר שנים, החל מיום הקמתו המקולל.

בעבר יצאו העובדים להפגין למען הערוץ למול משכן הכנסת (בגן הורדים) ולקריית הממשלה.

אך בימים שהמצב קשה וסקטורים שלמים נאבקים על זכות קיומם בחברה , קשה לדרוש מהכנסת לדחות את תשלום החובות של הערות בשנה נוספת.

מה גם שיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת כרמל שאמה-הכהן הציע לערוץ לפרוס את חובותיו אך נענה בשלילה.

במשך שנים נהנה ערוץ 10 מרגולציה מפלה לטובתו בשל התחרות הקשה עם ערוץ 2, מעין אפליה מתקנת עבור הציבור, שמגיע לו ערוץ מסחרי נוסף. אך לאחר עשר שנות מאבק ורייטינג נמוך, האם אותה אפלייה מתקנת עודה תקפה וראויה להימשך? גם אם נניח שלערוץ 10 זכות ריאלית להתקיים, בשל הצורך המתבקש בגיוון ובתחרות לטובת הקהל, בגלל אוזלת ידו של ערוץ 1 להצדיק את קיומו והאכזבה הכללית ממנו או פשוט בגלל מאות המשפחות המתפרנסות מקיומו של הערוץ, אם הקהל מסתפק בערוץ 2 בתור שומר מסך, הרי זו בעיה של הקהל.

 העובדה שכל זכייניות הטלויזיה מפסידות בשנים האחרונות סכומי עתק רק מוסיפה משקל שלילי לשאלה אם נחוץ לנו ערוץ מסחרי נוסף בישראל. התחרות בין הערוצים, לאחר הצלחה נדירה של ערוץ 10 בדמות העונה הראשונה של "הישרדות", הביאה להשקעה מאסיבית וחסרת פרופורציות בתוכניות ריאליטי אדירות מימדים, שלמרות רייטינג פלאי, לא מצליחות להחזיר את ההשקעה ולנפק רווחים נאים לזכייניות.

למשל, עברו חמש שנים מאז התקיים המכרז על ערוץ 2 שבו נאלצנו להיפרד מ"טלעד" שהייתה הזכיינית האיכותית מבין השלוש.

"טלעד" דאגה להציב תוכניות תחקיר ,סאטירה, בידור , ותעודה בלב הפריים-טיים מבלי חשש מפני רייטינג נמוך.

עפ"י שלמלה "רייטינג" יש הקשר שלילי ,נחשבת מדידת הרייטינג בטלוויזיה  המסחרית כאחד הדברים הדמוקרטיים בה יכול לבחור האדם הפשוט .(למרות שהתהליך לא שקוף לעיני הציבור).

הקהל קיבע אליו את ערוץ 2 והפך אותו למדורת השבט ,וזוהי הסיבה להצלחה היחסית של ערוץ 2 למול ערוץ 10 .

בלי קשר לתוכן או למהות. (ממש כפי שקרה עם ערוץ 1 בשנות ה-70).

סביר להניח שגם אם "רשת" תשתלט על ערוץ 10 ותפקיר את ערוץ 2 בידי "קשת", ערוץ 10 ימשיך לסבול מנחיתות עצומה לעומת שומר המסך הישראלי שכל יום יוכל להציע קלף מנצח אחר בדמות "האח הגדול", "כוכב נולד" או עוד גרסה מיותרת לאותה תוכנית שידוכים, כנגד כל דבר חדש שיעלה אצל המתחרים. כך שבכל מקרה נשאר עם ערוץ יחיד שמכוון למכנה המשותף הנמוך ביותר, וממילא זה מה שהקהל הישראלי רוצה.

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר