מס' צפיות - 124
דירוג ממוצע -
מייק ניקולס הבמאי שאוהב אותי
מייק ניקולס הינו אחד הבמאים החשובים הן בתיאטרון והן בקולנוע. במאמר זה נביא את סיפור חייו.
מאת: רועי אורן 05/11/11 (13:17)

מייק ניקולס הינו במאי תיאטרון וקולנוע שזכה בפרסים רבים.

                                    ביוגרפיה מקצועית

מייק ניקולס נולד ב6 בנובמבר 1931  למשפחה רוסית ויהודית בברלין בירת גרמניה. ב-שנת 1939 נמלט אביו יחד עם משפחתו מאימת הנאצים לארצות-הברית. בשנות ה-50  למד באוניברסיטת שיקגו והחל להגיש תוכנית רדיו של מוזיקת פולק. לאחר מכן חבר לשחקנית אליין מיי ויחד הם הופיעו בטלוויזיה, בתאטרון, ברדיו ואף הקליטו אלבומים מצליחים. בשנות ה-60  נפרדו דרכם של השניים, וניקולס הפך משחקן לבמאי. הוא ביים בתיאטרון ארבע הצגות מצליחות מאת ניל סיימון: "יחפים בפארק" (1963), שהזניק את הקריירה של רוברט רדפורד, "הזוג המוזר" (1965), "האסיר מהשדרה השנייה" (1971) ו"מלון פלזה", בו כיכבה מורין סטייפלטון. על ארבעתן קיבל ניקולס את פרס הטוני על הבימוי, אולם לא זכה לביים את העיבוד הקולנועי לאף אחת מההצגות הללו. רק שנים אחר כך, ב- 1988 ביים את "טירונות", על פי המחזה של ניל סיימון, למרות שאת ההצגה לא ביים. במשך חמשת העשורים האחרונים ביים ניקולס עשרות הצגות תיאטרון, שהביאו לו 7 פרסי טוני: 5 פעמים כבמאי מחזות, פעם אחת כמפיק ופעם אחת כבמאי מחזמר וכך היה לאחד הבמאים הבודדים שזכו בפרס הטוני על בימוי מחזה ועל בימוי מחזמר.

                                            קריירה מקצועית כבמאי קולנוע

סרטו הראשון כבמאי קולנוע היה הדרמה עטורת השבחים "מי מפחד מוירג'יניה וולף?" (1966), עיבוד למחזהו הנודע של אדווארד אלבי. הסרט היה להצלחה קופתית מרשימה וזכה בחמישה פרסי אוסקר (מתוך 13 מועמדויות). שנה אחר כך זכה באוסקר, כבמאי הטוב ביותר, על סרט הפולחן "הבוגר", שהפך את דסטין הופמן לכוכב. מאוחר יותר הוא ביים יצירות קלאסיות נוספות, כדוגמת: "מלכוד 22" (1970), על פי ג'וזף הלר, "כלוב הציפורים" (1996) ו"קרוב יותר". גם בקולנוע הפגין ניקולס רב-גוניות כשביים דרמות מצליחות כ"סילקווד" ו"בנוגע להנרי" לצד קומדיות כ"צביטה בלב" ו"גלויות מהחיים" ואף סרטי מדע בדיוני ופנטזיה כ"זאב" ו"מאיזה כוכב אתה?". השחקנים האהובים עליו הם ג'ק ניקולסון, מריל סטריפ , הריסון פורד,  ואמה תומפסון, אותם הירבה ללהק לסרטיו. ובנוסף, 16 שחקנים שונים אותם ביים ניקולס בסרטיו קיבלו מועמדות לפרס האוסקר.

בשנות האלפיים הוא התמקד בבימוי מחזות לקולנוע. הוא ביים שני יצירות לטלוויזיה: "שנינות", עם אמה תומפסון , אשר זכתה בשלושה פרסי אמי, כולל על הבימוי, ושנתיים אחר כך ביים את המיני סדרה עטורת השבחים "מלאכים באמריקה", בת שישה פרקים, אשר זכתה בלא פחות מ- 11 פרסי אמי (שזהו המספר הגבוה ביותר של זכיות למיני סדרה\ סרט טלוויזיה בודד, בתולדות האמי), ומתוכם ניקולס זכה בשניים: כבמאי וכמפיק. ב- שנת 2004 ביים את סרט הקולנוע "קרוב יותר", עיבוד למחזה זוכה פרס הטוני של פטריק מרבר  שהביא לנטלי פורטמן, ולקלייב אוון מועמדות ראשונה לפרס האוסקר. בשנת 2010 יזכה בפרס על מפעל חיים מטעם מכון הסרטים האמריקני. ‏‏

                                            פרסים בהם זכה מייק ניקולס

הוא היה מועמד 6 פעמים לפרס האמי וזכה ב4 מהן.

הוא היה מועמד  חמש פעמים לאוסקר ,וזכה רק פעם אחת.

הוא זכה בפרס ההופעה הטובה ביותר בשנת 1961 בצוותא עם אליין מיי.

הוא זכה פעם אחת בפרס הגראמי.

וא היה מועמד 13 לפרס "הטוני" וזכה 7 פעמים.

 

הכותב הוא אני כרגע סטודנט לתקשורת אשר כותב בנושאים שונים מספורט ועד רווחה ואקטואליה . כרגע אני לומד באוניברסיטה הפתוחה (אולי זה ישתנה בעתיד)

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר