מס' צפיות - 3180
דירוג ממוצע -
הישרדות, פרק 22 - לו הייתי ג'וני פיירפליי
בפרק הקודם סיפרתי לכם שמשה אמר לקפון ש"אי אפשר לנצח בלי שקרים כמו שהחברות של אמא שלך רוצות" ונאלצתי להגיד לו שספק אם נשארו לאמא שלו חברות אחרי הבושות שהוא עשה לה. עכשיו מסתבר לנו שהבושות התחילו הרבה לפני "הישרדות".
מאת: psychojr 28/02/08 (03:35)

שקלתי להתחיל עם המאורע החשוב ביותר והמכונן של הפרק, אבל החלטתי ללכת לפי סדר הפרק כך שלהסבר הכותרת נגיע בהמשך. בכל זאת אני אספר בקצרה, למי שלא יודע, מיהו אותו ג'וני פיירפּליי המדובר.
 
* ג'וני פיירפּליי - כינוי שקיבל ג'ון דלטון כשהתמודד בעונה השביעית של הישרדות האמריקאית, "הישרדות איי הפנינה". אותו ג'וני, שיקר כל העונה והשיא היה כשהוא סיפר לכולם שסבתא שלו נפטרה כדי שיתנו לו לזכות באתגר בו זוכים בביקור של בן משפחה. מאוחר יותר התברר שהוא בדה את מותה. עד היום הוא נחשב לדמות הרעה ביותר ששיחקה אי פעם בהישרדות והוא הפך לכוכב גדול בארה"ב. מסיבות ברורות, הוא זכה לכינוי, ג'וני פיירפּליי (Fair Play = "משחק הגון").
 
הפרק הזה היה גם הפרק בו נתנו לנו להכיר יותר טוב את המשתתפים, נגיע לזה בהמשך אחרי שאריות ותגובות לפרק הקודם ולהדחה של גיא.
 
ליה שבורה מהעפתו של גיא, הבנות מנחמות אותה בעוד נעמה מחייכת מתחת לשפם. נעמה נזכרת שאסטרטגיה היא מעל הכל אז היא נשכבת על הגדר ואומרת שכאב לה הלב שהן פגעו בליה ושהיה בא לה להחזיר את גיא וללכת הביתה. מאוד קל להציע דברים שלא תצטרכי לעשות. יעל משלימה ואומרת שכולם התבאסו מההצבעה הזו (שכחת, חוץ מדן ומשה) ושהייתה הבנה טוטאלית שזו הצבעה אסטרטגית ולא הבחירה האמיתית של אף אחד מאיתנו.

 

על זה כל שנשאר לי לומר זה, שאכן לא היה מדובר בבחירה של הבנות, כרגיל דן מילא את מוחן הנבוב במה שהוא רוצה. ואגב, הפעם זו הצבעה אסטרטגית (האסטרטגיה של דן כמובן)? לעומת מה? ההדחה של עומר, מושיק, ורה, נועם... בעצם מי לא?
 
שנייה אח"כ כדי שלא נחשוב שזה סתם עוד אמירה שלי נגד דן כי אני לא אוהב אותו, דן מסביר למה תקע לגיא סכין בגב: כי הוא מאיים עליו במשימות וכי הוא לא באמת אמר לו שהוא בן ברית שלו (הוא אמר לו את זה בשקר) אז הוא ממשיך עם התהליך שהוא עשה מההתחלה, מעיף את כל מי שמאיים עליו ומוסיף, העפתי את כל הבנים.

 

ואני שואל? כל הבנים, מה עם קפון? (הוא תרנגול?) ומה עם מושון (הוא נמושה נשית?) ובכלל גם נעמה, מרינה יעל, ליה, משה ושחר (טוב, אני לא אסחף, לא משה ושחר) מאיימים עלייך, אז מה ההבדל?
 
דן מנסה לחמם את משה (כי הוא מאיים?) שלא עושים עיסא חביסא (מזל שהוסיפו לנו בתרגום שזו דייסת אורז) כי החבר'ה מסבאנה לא רוצים. מרינה ונעמה מחממות אותו ואומרות שהם עושים לו דווקא כי הם יודעים שהוא אוהב את זה ונעמה מבטיחה שאחרי שהם יעופו יהיה כל יום עיסא חביסא. משה מוסיף, עם קוריצה מעל.

 

קודם כל ברגע זה מושון, פתחת חשבון עם כל מעריצי קוריצה ועם הפסיכופט הראשי על האי, כדאי שתישן עם עיניים פתוחות. בנוסף אני מציע לקהל לזכור מה מושון אמר, להמשך הפרק. ולגבי דן, נעמה ומרינה, זה הרי ברור כשמש שאחרי שמושון הכריז בפרק הקודם שהוא יירה, ידקור ויירק, הם רצו לנצל את התותחים הכבדים האלו נגד סבאנה ומה יותר טוב מלשתול בראשו מסרים חוזרים על נקמה.
 
מגיעים למשימת הפרס בה מתחרים על האפשרות לראות סרט וידאו מהבית ולעשות שיחת טלפון הביתה. רק אחד יזכה בעונג. דן ונעמה מגיעים לקרב האחרון והוא מוותר לה ומפסיד בכוונה. נעמה מתרגשת מהמחווה ומתבלבלת לרגע וקובעת "כנראה שגם לדן יש רגשות".

 

נעמה, אם כבר הולכים על דברים דמיוניים למה לא "כנראה שגם למרינה יש ציצים טבעיים" או "כנראה שגם למשה יש יותר משני אייקיו".
 
נעמה מקבלת אפשרות לוותר על הטלפון ולתת לכולם אפשרות לראות את סרטי הוידאו ששלחו להם. כולם נזכרים ששקרים זה הכי חשוב אז הם אומרים לה לא לוותר, השקרנים, כאילו היא לא הייתה עפה בהדחה הבאה. נעמה לעומת זאת מביימת התלבטות כדי ליהנות מרגעי האשליה כאילו יש לה ברירה. קפון כרגיל מפרשן בדרכו ואומר ש"היא קיבלה את הזכות לתת לנו מתנות". מלך.
 
ואז אנו מגיעים לרגע בו אנו לומדים מקלטות הוידאו ומהמשפחות המצולמת בהן, מעט על כל אחד מהמתמודדים שנותרו באי. נסקור בקצרה את שלמדנו:

 

דן - הוא נולד במשפחה של מנצחים שהנצחון חשוב להם. אח שלו אמר שהוא כמו חבר שלו ושהוא סידר לו בנות ושדן יתחמן את האנשים כמו שצריך. יפה שאח שלו ידע בדיוק מה התכונות הבולטות של דן.

 

הכי מוזר היה שאבא שלו העמיד פנים ואמר לו "חסר לך שלא תנצח", במקום לומר לו "אתה לא יודע כמה כסף זה יעלה לי לדאוג שתנצח". דן אמר בתגובה "אני אשתדל לנצח, לא לאכזב את אבא" או בקיצור, אל תדאג אבא, אני אחזיר לך מכספי הפרס.

 

עידן קפון - בעוד אני קבעתי את זה נחרצות כבר לפני שני פרקים, המתמודדים האחרים היו צריכים לראות וידאו כדי להבין איזה מלך, איזה נשמה יש איתם על האי. אגב לא מפתיע אותי שהם היו צריכים וידאו, כבר דיברנו לא אחת על כמה הם סתומים ושאולי כדאי לצייר להם כל דבר ווידאו זה אפילו יותר טוב מציור. בוידאו אנו מגלים שעידן לקח על עצמו את המשכנתא של אמא שלו מיד אחרי הצבא ושהחיים שלו היו הישרדות יומיומית, שאמא שלו עבדה קשה כל חייה ועדיין עובדת בשביל שלא יחסר לו כלום ואיזה קשר מיוחד יש לו עם אמו, קשר שהוא מגדיר כשותפות. אבא של קפון שכבר 18 שנה לא חי עם אמא שלו, גם מגיע לתמוך ועידן מתרגש ואומר "חימם לי את הלב לראות את ההורים שלי יושבים ביחד. זה נפלא.

 

תראו מה הישרדות עוד עושה. מקרבת אנשים גם בבית". אם הוא לא היה כזה אמיתי זה היה יכול להישמע קיטש, אבל בתוך כל הצהוב והלכלוכים זה היה באמת מרגש. כדי להוסיף לריגוש הביאו את הכלבים של קפון, פופו וסאני שלא נראו כאילו הם אפילו חושדים, איך הוא בגד בהם עם קוריצה (אגב, את הכלבה בין הרגליים ראינו, איפה החתול?). לסיכום, אפילו דן נדהם מהסרט ומהאישיות של קפון שנחשפה שם ואמר "נחשפתי לאדם מדהים, איך הוא מתנהג, איך הוא מתפקד, איזה גבר. לעזור לאמא שלך שנים, מגיל צעיר עם המשכנתא, לקחת אחריות, זה פשוט מדהים".

 

סיכם את זה יפה השקרן, חבל רק שבלב ליבו הוא חשב, "יהיה קצת קשה אבל גם לו אני אתקע סכין בקרוב, בעיקר אחרי שכולם כל כך התלהבו ממנו, המניאק". אבל אני אומר, עזבו את כל זה, קפון הוא בחור עם אישיות וערכים, פשוט מלך.  ואם זה לא היה מספיק ברור לפני שני פרקים, קיבלנו הפעם עדות מצולמת.

 

מרינה - הסרט שלה היה נבוב כמעט כמוה ולא לימד עליה כמעט כלום חוץ מאהבתה למקרר (לפחות אחת שאין לה פטיש לחיות). דן גילה שיש לה המון גביעים מטניס ועשה פרצוף מהורהר שכנראה גרם לו לקטלג את מרינה באותה שנייה כמאיימת שזה המושג של דן שמהווה קונטרה שלילית ל"ראוי" של סבאנה. המשמעות אגב, למי שלא זוכר, היא שהסכין קרב.

 

ליה - אנו נחשפים בסרט למשפחה המתוקה ומלאת ההומור שלה שצילמה לה סרט על מיקו, הבעל המסכן שלה שנשאר לחיות לבד ולישון לבד עם סנאפי הכלב (ליה נשואה לקפון?). הבת שלה מספרת שאין מי שיבשל ובעלה שר לה שיר אהבה דביק. בקיצור, מתוקים ושמחים כמו ליה. ליה מתרגשת ומצד שני מזדעזעת שהבת שלה התאפרה ומספרת לנו שבגלל שהמשטר הצבאי (ליה) לא נמצא נשארה רק הלחמניה והיא מורחת עליה מה שהיא רוצה. כדי שגם הטפשים יבינו היא מסבירה שבעלה הוא הלחמניה.

 

תסלחו לליה על המטאפורה המביכה, כנראה שגם עם כל האוכל שדוחפים להם על האי כל הזמן, היא עדיין רעבה.

 

נעמה מנצלת את הסרט של ליה לפרץ גזענות ומכריזה שהיא הופתעה מהבעל של ליה ושהם כל כך שונים כמו שתי עוגיות "אוריאו", שחור ולבן, אין קשר בכלל, במנטאליות, בחיצוניות, בסטייל.

 

למי שלא הבין את כל ההתפלפלות והמטאפורות, מה שנעמה אמרה בקיצור זה: "טפו הרוסייה הזו, איך זיהמה את הגנים עם הפרנק הזה".

 

יעל - בסרט של יעל הופיעו שלושת האחים שלה. לא היה להם יותר מדי מה לומר בערך כמו יעל (עד לפני פרק או שניים שמאז היא לא מפסיקה לקשקש). הם איחלו לה שהם מקווים שיהיו כמה חתיכים על האי.

 

כנראה מכירים את אחותם הנכה הרגשית. עומר, נועם, ליה, במי היא לא התאהבה עוד.

 

שחר  - הסרט העניק לשחר יותר זמן מסך מכל הפרקים ביחד עד כה. החשיפה לגביה הייתה ממש מפתיעה, שחר מתרגשת לראות את האשראם שלה יותר מאשר את אמא שלה. לא היינו מנחשים.

 

עם כזה מידע שחר, אולי עדיף שתחזרי לצללים.

 

נעמה - גם הסרט של נעמה לא מספר עליה שום דבר חדש או יותר נכון שום דבר חיובי. כרגיל הצפייה בסרט והופעתו של בנה הנטוש, מעלים שוב את שאלת השאלות איך היא השאירה אותו מאחור. וכרגיל, תשובות אין. כשמסתבר לנעמה שיצאה לו שן היא מתבאסת שהוא לא חיכה לה ואני רק חשבתי שמזל שהיא לא רצתה שיחכה לה עם האוכל גם, כי לא היה נשאר לה בן, אם כי אני לא בטוח שהיא הייתה שמה לב בעודה עסוקה בחוויה. ליה שוב אומרת דבר אחד "יש לה ביצים בגודל של בת יענה" (איכס) ומשלימה אותו באמת הפשוטה "אני לא הייתי מפספסת את השלבים הכי חשובים בהתפתחות של הילד שלי". אני עם ליה.

 

כולי תקווה שרועי, הבן של נעמה, יהיה קצת יותר מפותח מאמא שלו (ולא באזור החזה), וזאת למרות אמא שלו.

 

למזלה של נעמה את אביה שחלה בסרטן מראים כשהוא מבשר לה שהכל בסדר איתו ושהתוצאות חיוביות אז מסתבר שהיא דפקה רק את הילד. נעמה אגב מביאה תרוץ חדש ומשכנע במיוחד, "כשנכנס לי משהו לראש, אי אפשר להוציא את זה".

 

ואני אומר, עם מוח כזה קטן, יש עוד הרבה מקום. כדאי שתכניסי לפחות רגש אחריות בסיסי.

 

משה/מושון - לא משנה איך נקרא לו, מושון לא זכה לקבל קלטת וידאו ממשפחתו שסירבה להצטלם ולשלוח לו מסר. הוא הסביר שהוא לא העריך את ההורים שלו מספיק וליה כמו תמיד ניסתה ללטף כשאמרה שעכשיו היא מבינה למה משה נהיה כמו שהוא, אבל חשפה את האמת כפי שצריך ושאלה את עצמה "מה כבר בנאדם יכול לעשות להורים בשביל להגיע למצב כזה". השאלה באמת עולה אבל תשובה אין שהרי ברור שזה לא רק חוסר הערכה כמו שמשה אמר.

 

בפרק הקודם סיפרתי לכם שמשה אמר לקפון ש"אי אפשר לנצח בלי שקרים כמו שהחברות של אמא שלך רוצות" ונאלצתי להגיד לו שספק אם נשארו לאמא שלו חברות אחרי הבושות שהוא עשה לה ושספק אם היא מעיזה לצאת מהבית. עכשיו מסתבר לנו שהבושות התחילו הרבה לפני "הישרדות". בקטע המרגש של הפרק אנו מגלים שמשה, הצליח בכל זאת ללמוד משהו על האי, את המילה החדשה "אבא". משה אומר שהוא לא השתמש במילה הזו עד עכשיו. בהחלט תוכנית חינוכית, אפילו המטומטמים מצליחים ללמוד בה מילים חדשות. ואחרי כל זה מה אומר ומה אוסיף? אחרי החשיפה כל השבט זייף רחמים כלפי משה משהו שנעשה פה בקצרה די להוריד את זה מהשולחן. רחמים על משה. זהו... בכל זאת הוא מתכנן על קוריצה ובכלל, למה שנחשוב שזו סיבה לצורה בה הוא מתנהג ונפטור אותו בכך? הרי הוא עצמו אומר שהוא זה שפגע בהוריו, לא הם בו. אם כבר, להם יש תרוץ להתנהג כמו טמבלים/שקרנים.

 

וכאן הגענו לידידנו ג'וני פיירפּליי ולסיבה שהזכרתי אותו. כשראיתי את הקטע עם משה חשבתי שאם זה היה מתוכנן על ידיו בדיוק כמו התרגיל של ג'וני פַיירפְּליי, זה היה יכול להיות גאוני. לקח לי גג שנייה להיזכר שמדובר במשה ולפסול את האפשרות של חשיבה מראש ותכנון גאוני מהכסיל הזה, אבל בכל זאת היה כיף להיזכר בתרגיל המרושע של ג'וני. אוי משה משה, לו היית ג'וני פיירפּליי ! אם רק היית יכול, היה מדובר בתרגיל מבריק ולא היה לוקח לחברייך לאי להיזכר שאתה פאתט תוך שעתיים בערך.

 

בגמר הצפייה, משה מרגיש מושפל (רק עכשיו שמת לב?) ובורח החוצה. שאר החבר'ה מזייפים דמעות ושוכחים מזה איך שהפיצה מגיעה. יעל מספרת שזה היה יום מיוחד ושכולם התרגשו מהדברים של האחרים ונעמה מספרת איך הסרטים שינו את הדעות של הרבה אנשים וקירבו ביניהם. זה רק אני או שאיך שהם מקבלים אוכל הם מתחילים לספר לעצמם את השקרים הכי פיוטיים?. למישהו יש ספק שהסכינאות תמשך?
 
באי המתים, נועם מתחיל להתחרפן מהבדידות ואילו גיא מגיע לאחר שהודח. גיא שקינא בפרס של קפון וליה מיד רוצה לראות את האטרקציות שנועם בנה. הוא די מתאכזב מהאטרקציות ובדיוק כמו נועם, העיזה יותר מדליקה אותו.
 
חוזרים לאי והחבורה העליזה ממשיכה בזיופי האכפתיות סביב המדורה. יעל מספרת שהיא רצתה לתת לקפון את מיליון הדולר ברגע שראתה את הסרט שלו וגם לנעמה (איך היא הגיעה דווקא אליה? אהבה חדשה?)
 
משה חוזר לעצמו (לדפיקות הרגילה, הנורמאלית שלו) ואומר שהוא נורא רצה לקבל קלטת אבל ההפסד כולו שלהם. הוא ילך מעכשיו על המשחק בכל הכוח (כמו עד עכשיו?) בשביל עצמו ובשביל שאמא שלו תדע שהוא שווה משהו (זאת אומרת חוץ מנידוי). משה משלים ואומר "כל הפנטזיות שלי נמוגו. נשארה רק פנטזיה אחת. לקחת את המשחק הזה". סופסוף גם משה הצליח לבחור את המילה המתאימה, "פנטזיה".
 
במשימת החסינות שוב נותנים למשה להוביל ושוב הוא מפסיד, למרינה שאחרי שכמעט כולם פגעו בכל האריחים של כל אחד חוץ מעצמם (חוץ מקפון שפגע פעמיים רצוף וחזר לילדות כשהוא לא זכה בגלל קומתו לשחק כדורסל), הצליחה לפגוע פעם אחת בדיוק ואז ענטזה בשמחה. אז למרינה יש חסינות וזה מנשה בערך עד שנדע מה החליטה ההפקה לעשות הפעם עם אתגר הכוח הכפול המיותר.
 
ומה בפרק הבא? שוב ברית נשית או שלא? כי נעמה רוצה את ליה קרוב רק כאופציה. שוב דן מפחד ממישהי תורנית, הפעם תור נעמה. שחר מרגישה שלא סובלים אותה ומוכיחה שכושר ההבחנה שלה זהה לזה של משה. היא לא מבינה שלפחות סופסוף גילו שהיא קיימת. ונועם מתחרפן מזה שהעז לא נותנת לו.
 
נשתמע בפרקים הבאים.
סייקו
 
ביקורת זו נכתבה ע"י טמיר, בעל הבלוג "מיומנו של פסיכופט מתורבת"

הכותב הוא טמיר הוא מבקר קולנוע וטלוויזיה ובעל האתר "מיומנו של פסיכופט מתורבת". את שאר הגיגיו בנושא קולנוע וטלוויזיה תוכלו לקרוא באתרו בכתובת http://www.psychojr.com

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 5 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
דדווקא לפני שהיא קלעה שמו מוזיקה דרמטית ל"ת
דניאל 28.02.08 (06:21)
2.
הן מדברות על איסטרטגיה
יופיטר 28.02.08 (09:13)
3.
אהבתי !!
28.02.08 (09:16)
4.
מושון -מבויים
נתן 28.02.08 (21:46)
5.
ל -4
יריב 28.02.08 (22:13)