מס' צפיות - 1157
דירוג ממוצע -
פרק 21- "השרדות"- כל אחד והדרך שלו לשרוד
גיא, ורה ומושיק יכולים להתנחם בדבר אחד- החיים לא נגמרים במשחק הזה. התווית, שתושם על כל אחד מהם, תדבק בו במשך זמן מה גם אחרי המשחק.
מאת: עדית- יועצת ארגונית 25/02/08 (08:49)

ליה, כמנהלת שיווק אמיתית (במציאות), יודעת לזהות את הצרכים של כל לקוח ולקוח, ומוכנה לפנות אל הלקוחות אחד אחד כדי למכור את המוצר שלה. יחסית לאדם שפונה אל שונאיו, היא הצליחה מאד. היא רק לא צפתה, שבמקום להעיף את דן, יעיפו את גיא. היא לא צפתה שדן יבגוד בגיא, ולא צפתה שגיא יאמין לו. אבל גיא האמין לו, ולכן עידן וגיא לא הצביעו דן. זה מדהים כי גיא אמר, רק לפני כשני פרקים, שדן מבטיח ואז בוגד ומצביע נגד.

 

זה מעניין איך דן מצליח לשכנע כל הזמן, והמשוכנעים אפילו לא בודקים אם מה שהוא אומר הוא אמת. גיא השתכנע בענין הבנות נגד הבנים מהר מאוד. דן הציג את המצב כאילו הברית בין בנות ג'יבארו אליו נגמרה. גיא וליה לא טרחו בכלל לברר אם זה נכון. והנה, מסתבר שהבנות ממשיכות את הברית איתו. ליה כבר היתה בטוחה בעצמה במועצת השבט, אמרה בפרהסיה, שהידידות בינה לבין הבנות היא לא כמו בינה לבין ורה, וגם עקצה את משה בחופשיות. הבטחון היה מוקדם מדי.

 

גיא, ורה ומושיק יכולים להתנחם בדבר אחד- החיים לא נגמרים במשחק הזה. התווית, שתושם על כל אחד מהם, תדבק בו במשך זמן מה גם אחרי המשחק. משה לא ינצח הרי במשחק, אז מה האינטרס שלו להישאר ולשקר? ההשערה שלי היא שהוא פועל מתוך שנאה ונקמה. שנאה לחזקים והיהירים, ואחרי שהוא יגמור את האחרים הוא יסגור חשבונות גם עם נעמה ומרינה. הוא פשוט מחכה. הוא שונא את כל מי ש"הרים עליו את האף", אך הוא גם שונא לא פחות את כל מי שריחם עליו, מתוך חוסר הערכה למי שהוא. כבר הרבה זמן מטרתו במשחק היא נקמה אישית.

 

שני שבטים, שתי דרכים שונות לשחק את המשחק- האחת בצורה ספורטיבית והוגנת, והשניה בצורה של גבולות פרוצים, בהם מותר לעשות כל העולה על הדעת כדי להשיג את המטרה. אבל כשאתה מיעוט בתוך קבוצה של אנשים, שמשחקים בדרך הזו, יש לך שתי ברירות- לנטוש או להמשיך בדרך שלהם. ויש עוד דרך- לעורר אצלם חוסר אמון. ההצלחה שלהם היא בשל הבריתות ביניהם, וההצלחה בחסינויות. אם תצליח לזרוע חוסר אמון ביניהם, ניצחת אותם. אולי ליה תצליח, אבל סבאנה עתה הם רק 3.

 

כשאתה רוצה לשרוד בתוך קבוצה, עליך להתאים את מטרותיך למטרות הרוב, ולעזור להם להשיג את מטרתם. עליך לדבר בשפתם, ולא להטיף להם. אם מטרותיך שונות- לא תשרוד. צריך לפקוח עיניים, לזהות את המטרות, ולא להירדם בשמירה, ולחשוב שיקבלו אותך כמו שאתה. אם קשה לך לזהות, לפחות תנסה לזהות את המשפיענים ולהבין איך הראש שלהם עובד. אצל נעמה, מרינה ודן זה קל- הם מצהירים שהם "משחקים את המשחק", ומסבירים מהו משחק בשבילם.

 

אם אתה בקבוצה כמו ג'יבארו, אתה לא יכול לסמוך על ערכים ובטח לא לדבר עליהם. כל אחד מהם בא בשביל הפרס הגדול. זו הסיבה שליה פנתה לצד האינטרסנטי של הבנות. יכולה היתה לפנות לצד הערכי, או לצדדים אחרים. יכולה היתה להמציא נושא אחר לסחוף את כולן אחריה, אבל עליהן זה לא היה עובד. הרעיון של הבנות נגד הבנים היה מצוין. אם גיא ועידן לא היו מאמינים לדן, 4 אנשים היו מצביעים לדן, והיה נוצר תיקו. אם דן היה ישר, היו 3 קולות לגיא, ולא 4.  ליה יכולה לנסות שוב, אבל כעת, כשסבאנה הם רק שלושה, היא תצטרך לפנות אל הפחות מקושרים בשבט ג'יבארו, וזו, אולי יעל. משה אבוד לה ממילא, אבל אולי שחר תצליח להידבר איתו, מאחר ולא עשתה לא דבר. מאידך, דן עשה טעות, כי עתה עידן לא יאמין לו יותר, ולא יהיה נאמן לברית איתו. מן הסתם, הוא לקח את זה בחשבון.

 

קשה לשחק את המשחק בנקיון כפיים לחלוטין, אבל יש אנשים שלפחות מנסים אם נעשה אנאלוגיה לכנסת, חישבו באיזה לחץ נמצאים חברי הכנסת, ובכלל מי שבשלטון. לפעמים, כדי לשרוד, אתה חייב לעשות עסקה ולהבטיח מקום למשה בפיינל פור, למרות שאתה נגד דברים כאלה. זאת, במיוחד כשאתה יודע שאתה מתאים לזכייה.

 

דרכים לשרוד:

 

לכל אחד יש את דרך ההשרדות שלו. עידן מעניק ידידות ונאמנות ללא מצרים; ליה משכנעת וגם מבשלת (תרתי משמע); משה לא מאיים, ומעורר רצון להגן עליו; יעל משדרת אינטליגנציה, אמינות וטוב לב. היא נותנת הרגשה שאפשר לסמוך עליה; נעמה מתחברת בגלות, ובונה חברויות הדוקות, שניתן להישען עליהן; ורה משדרת חוסר פחד, כך שאי אפשר לאיים עליה ולהפחיד אותה, וזהו מוצר חיוני בהתמודדות נגד מאפיות/קבוצות מלוכדות הרסניות; שחר נחבאת אל הכלים, לא מאיימת ולא מסתכסכת עם אף אחד.

 

האסטרטגיות של כמה מן האנשים (כמו דן, ליה ומשה) כוללות פניה אקטיבית אל אנשים, ואילו האסטרטגיות של אחרים (כמו ורה ושחר) כוללות הימנעות מאנשים, לפחות החל משלב שבט טאינו.

 

מה האסטרטגיה שלכם לשרוד במקום העבודה/ בית הספר?

הכותבת היא עדית ג'אנה- יועצת ארגונית בעלת 2 M.A. בתחומי מדעי ההתנהגות. מייעצת למתמודדים עם בריונות נפשית בעבודה ובבית הספר, וכן תומכת במתמודדים עם בן/בת זוג מתעתעים רגשית. 050-7220126.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 2 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
לא מדוייק, גם אם עידן וגיא
X 25.02.08 (22:23)
2.
נכון. תודה. ל"ת
עדית- יועצת ארגונית 26.02.08 (10:12)