מס' צפיות - 1783
דירוג ממוצע -
ביקורת סרט – ארץ קשוחה
מאת: psychojr 21/02/08 (17:35)

 

תקציר הסרט:


סרט המבוסס על רומן של קורמאק מקארתי. לואלין מוס שיוצא כהרגלו לצייד בערבות טקסס ב-1980, נתקל במקרה במה שנראה כמו עיסקת סמים שהתשתבשה, מספר כלי רכב נטושים, הרבה גופות על הרצפה, המון סמים והכי חשוב מזוודה גדולה ומלאה בכסף. מבלי לחשוב לואלין לוקח את הכסף ובורח. למחרת, מצפונו מציק לו והוא חוזר למקום בשעת לילה. או אז, הוא מתגלה ע"י אותם אנשים שהסמים והכסף שייכים לו ומכאן חייו מתהפכים והוא נמצא בבריחה מתמדת מסוחרי הסמים ובעיקר מהשליח הרצחני שלהם אנטון צ'יגר ומעוד כמה גורמים שנשלחים לחפש אחריו שהרי לא בקלות פושעים מוותרים על שני מיליון דולר. במקביל, השריף של האזור, שריף בל, מגלה מה מאוד שאם הוא לא יעזור ללואלין ויגיע אליו לפני הפושעים, זה יהיה סופו.
 
דבר הפסיכופט:


אחרי כמה שנים פחות טובות, עם סרטים פחות מיוחדים, האחים כהן חוזרים פה בגדול עם סרט נפלא, שמזכיר את הקלאסיקות הגדולות שלהם. הסרט הזה הוא מערבון מודרני, שמאוד מזכיר בקצב שלו ובמורכבות שלו את הסרט "בלתי נסלח" של קלינט איסטווד. מה שאומר שהעלילה נבנית מאוד לאט ושלא מדובר במותחן אקשן מלא ביריות כל הזמן אלא שהעלילה שזורה בהמון מסרים על החיים,על הזקנה, על שמירת החוק וכי לקצב של הסרט יש חשיבות גדולה ביצירת אותה אווירה נפלאה של "ארץ שאינה מתאימה לזקנים" בדיוק כמו שמו (הלועזי, המקורי) של הסרט.

 

האחים כהן הצליחו לעשות פה יצירת מופת שמצליחה למכר את הצופים למרות ואולי בגלל הקצב האיטי והשוטים המוקפדים מאוד שאחראים לאותה האווירה. זה אומר שהסרט הזה לא מתאים לכל אחד ומצד שני בגאוניות שכנראה שמורה רק לבודדים כמו האחים כהן או קלינט איסטווד שכבר הזכרתי, המערבון הזה לא משעמם לרגע ובונה מתח ואימה של ממש לכל אורכו.

 

אי אפשר שלא להתייחס לדמויות העמוקות שהאחים כהן הצליחו לבנות כאן, אם זה של גיבור הסרט אותו מגלם ג'וש ברולין, אם זה של השריף אותו מגלם טומי לי ג'ונס אבל מעל הכל של השליח הרצחני אנטון צ'יגר, אותו מגלם חבייר ברדאם הנפלא, שהוא משהו כמו הגרסא השתקנית של השטן עלי אדמות ואחת מהדמויות מטילות המורא ביותר שאני זוכר על המרקע בשנים האחרונות ואולי בכלל. אחרי הצפייה בסרט, אני מבטיח לכם שלא תוכלו להוציא אותו מראשכם.


לסיכום, אין ספק שאפשר להבין למה הסרט הזה מועמד לאוסקר ואני מקווה שלפחות חבייר ברדאם עצמו ואולי גם האחים כהן, לא יקופחו. מדובר בסרט מרתק ומלא במשמעות שמצליח לספק במקביל סיפור מותח ומטיל אימה, מהטובים שראיתי בשנים האחרונות וכל זה ביחד עם האופי המערבוני ואותה ארץ קשוחה שאוכלת את יושביה. לא לפספס !
 
ציון: 9.5 מתוך 10

 

טריילר של הסרט

 


No Country For Old Man
במאים: איתן וג'ואל כהן
שחקנים: טומי לי ג'ונס, חבייר בארדם, ג'וש ברולין, וודי הארלסון
שנת הפקה: 2007

 

ביקורת זו נכתבה ע"י טמיר, בעל הבלוג "מיומנו של פסיכופט מתורבת"

הכותב הוא טמיר הוא מבקר קולנוע וטלוויזיה ובעל האתר "מיומנו של פסיכופט מתורבת". את שאר הגיגיו בנושא קולנוע וטלוויזיה תוכלו לקרוא באתרו בכתובת http://www.psychojr.com

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר