מס' צפיות - 2311
דירוג ממוצע -
ביקורת טלוויזיה: השרדות, "איך שגלגל מתגלגל"
ניתוח פרק 19 בהישרדות על ידי היועצת הארגונית עדית, בהשוואה לחיינו בעבודה או בבית הספר. מומלץ ביותר!
מאת: עדית- יועצת ארגונית 17/02/08 (14:53)

פרק 19- "איך שגלגל מתגלגל..."

 

בזמן קרב אין "שעירים לעזאזל". לפתע משה, שבזמן המיזוג טען ש"אבן נגולה מעל ליבו", חזר לזרועות ג'יבארו ואפילו זוכה להגנה מצד נעמה (אותה ניסה להעיף בפרק הדחת ויקה). מאחר ששני השבטים במלחמה סמויה, מתחת לפני השטח, כל אחד נחוץ, ולכל אחד יש מקום. כולם מרגישים שייכים וחשובים.

 

מאז הדחת מושיק, שרידי שבט סבאנה מתנהלים ללא מנהיג מאחד, ומנסים להחזיק באג'נדת השבט הקודם, אבל הצרכים האישיים באים לפני, והפחד גורם להתרופפות דווקא אצל האנשים שלא ציפינו לזאת מהם. באין מנהיג, שקוטף חסינויות, השבט מתפורר. מן הסתם, המצב היה קורה גם בשבט ג'יבארו אם היו מצליחים להדיח את דן. אבל דן מצליח במשימות החסינות. אם שבט סבאנה רוצה לשרוד, הוא צריך להשתמש במשאב אחר שלו, שלא קשור לחסינויות!!

 

מספר סיבות להדחת ורה:

 

האחת היא שהיא עיצבנה את ג'יבארו עם הדיבור על הערכים. אף אחד לא רוצה לצאת מושחת, ואף אחד לא רוצה שישימו מול פניו מראה. לא רוצים לשמוע את זה! גם המושחתים ביותר מנסים להאמין בעמקי לבם, שהם בכל זאת בסדר. שימו לב, כשאתם נמצאים בארגון. לא לדבר על מי שראוי ומי שלא. לא לדרוך לאנשים על היבלות.

 

סיבה שניה היא האומץ שלה להגיד דברים ישירות. היה לה אומץ! הם עצמם אומרים את זה- היא היתה האגוז הקשה, כל השאר יותר פתוחים להתערבבות. היא לא היתה מתחנפת אל החזקים לעולם!

 

סיבה שלישית היא, שלמרות שדן בדרך כלל מעיף את מי שמרים עליו את האף, במקרה הזה ליה, נעמה רצתה להדיח את ורה, ולנעמה יש כח בג'יבארו. אבל מעבר לכך, האינטרס של ג'יבארו להדיח אותה היה שהדיאדה ליה-ורה החזיקה את סבאנה מגובשים יחסית. היא גם החזיקה את ליה בעמדת כח. כעת, הן המנהיג הודח והן כל החברויות שבשבט סבאנה מפורקות- מושיק-עידן, ורה-ליה, מולי-גיא. תם שבט סבאנה, הוא הפך לבדידים.

 

ואז באה לנו הפתעה:

 

הבאת מושיק כמושבע היא מסר של התכנית לגבי החיים עצמם- הגלגל הוא עגול. לעולם אין לדעת מתי תפגוש את מי שפגעת בו. אולי בכל זאת כדאי לשחק בהגינות בחיים. השאלה שעולה בכל התכנית- כמו מי אנחנו צריכים להיות, כדי להצליח בחיים- כמו דן (המניפולטיבי אבל מוכשר), כמו מושיק (הגון ומוכשר), כמו משה (מעורר רחמים, משקר ואז שוב מעורר רחמים), כמו שחר (רואה ואינה נראית), וכיו"ב. הבאת מושיק כמושבע, בעצם נותנת לסבאנה את התחושה שהוא עוד שם, איתם. יש לכך כח מלכד ומחזק.

 

במועצת השבט, השאלה הנשאלת היא:

 

מה אני מוכן לעשות או לעשות כדי לשרוד- האם אני מוכן לשקר ולתקוע סכין בגב, או לא. משה, מאחר ואינו מצליח באף משימה, בוחר בדרך החנפנות והשקר, כי אין לו דרך אחרת לנצח במשחק. ככל שהמשתתף פחות מוכשר אבל עדיין מעוניין לנצח, הוא יטה לשקר את דרכו מעלה, בשעה שמתמודדים, שכישוריהם מתאימים לתחרות הספציפית הזו, לא זקוקים לדרך החנפנות והשקר (מושיק ונועם, למשל).

 

השאלה היא האם אני מוכן להמשיך להשתתף בתחרות שלא מתאימה לי, ולהזדקק לשקרים ותחבולות, או שכדאי לי לעבור לתחרויות אחרות, בהן אוכל להצליח בזכות כישוריי.

 

עדית
יועצת ארגונית
JANE38@NANA.CO.IL

הכותבת היא עדית ג'אנה- יועצת ארגונית בעלת 2 M.A. בתחומי מדעי ההתנהגות. מייעצת למתמודדים עם בריונות נפשית בעבודה ובבית הספר, וכן תומכת במתמודדים עם בן/בת זוג מתעתעים רגשית. 050-7220126.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 7 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
אני חייב להודות..
- 18.02.08 (13:15)
2.
דווקא אני אהבתי
19.02.08 (02:37)
3.
אני מחכה לביקורת שלך על פרק 20
זיו 22.02.08 (00:25)
4.
פרק 20 כבר באויר
עדית 22.02.08 (08:52)
5.
ניתוח חלש
רובי 24.02.08 (12:43)
6.
ניתוח נפלא! ול- 5 הקנאה מדברת מגרונך
דקלה 05.03.08 (17:31)
7.
5 בכלל לא הבנת מה היא כותבת
חיים 05.03.08 (20:31)