מס' צפיות - 470
דירוג ממוצע -
בארץ לובנגולו מלך זולו / המרכז לאופרה פרינג' - ביקורת
מאת: אלעד נעים 23/11/10 (20:14)

"בְּאֶרֶץ לוֹבֶּנְגּוּלוּ מֶלֶך זוּלוּ אֲבִי עַם הַמְטַבּוּלוּ אֲשֶר בְּהָרֵי בּוּלַוָּ‏יָה" - מספר דורות של ילדים בישראל כבר זכו לשנן את אחת השורות הבולטות מספרו של נחום גוטמן, "בארץ לובנגולו מלך זולו", אשר נחשב בעיני רבים לאחד מספרי הילדים הקלאסיים. והנה, אסופת המכתבים המאוירים שפורסמה לראשונה בעיתון "דבר לילדים", זכתה להצלחה רבה בקרב ילדי ישראל בשנות השלושים, ובשנת 1953 יצא ספר תחת אותו השם, ואילו בימים אלו ממש עולה במרכז לאופרה פרינג' בתל אביב אופרה קצרה לילדים, אשר נכתבה ע"י ירון כפכפי (מוסיקה) וע"י סמדר שיר (ליברית), מתוך מטרה ליצור אופרה איכותית לילדים, אשר תחשוף את רובם לאופרה בפעם הראשונה, ובד בבד תעביר מסרים הנוגעים לאקולוגיה ולשמירה על הסביבה ועל הטבע.

 

גוטמן, שהיה סופר, מאייר ופסל, נסע בשנות השלושים לדרום אפריקה על מנת לצייר את דיוקנו של ראש ממשלת דרום אפריקה, ולאחר מכן המשיך לטיול בפארק קרוגר, הפארק הלאומי הגדול ביותר בדרום אפריקה, ששטחו אף גדול יותר משטחה של מדינת ישראל. עורך עיתון "דבר לילדים" דאז ביקש ממנו להעביר באמצעות סיפורים ואיורים את חוויותיו, שכן נסיעה כזו בשנות השלושים הייתה בחזקת הרפתקה יוצאת דופן עבור רוב תושבי הארץ. כאמור, עם חזרתו, המכתבים המאוירים נכרכו לספר, שהפך לנכס צאן ברזל בספרות הילדים הישראלית.

 

הבחירה להעלות אופרה ע"פ "לובנגולו מלך זולו" דווקא בימינו אינה מקרית. כאשר הדיון הציבורי מתמקד בשנה האחרונה לא בשלום ובביטחון בלבד, אלא גם בנושאי סביבה, אנרגיה, אקולוגיה ושמירה על כדור הארץ, נראה כי חינוך הילדים מגיל קטן ונטיעת המודעות לנושא הם אלו שיביאו לשינוי. הליברית שכתבה סמדר שיר בהחלט מצליחה לחרוט מספר שורות בזיכרון הנוגעות למסרים אלו, ובצירוף המוסיקה הקצבית של ירון כפכפי הן הופכות לקליטות במיוחד עבור ילדים בזכות פשטותן. יחד עם זאת, קשה לומר שכפכפי ושיר כתבו אופרה של ממש, שכן מדובר בהצגה שמכילה בתוכה מרכיבים בולטים מתוך סגנון האופרה, אך לצד זאת היא מכילה מרכיבים מסגנון המחזמר בהפקה קאמרית. יחד עם זאת, ראוי לציין, שכחשיפה ראשונה לעולם האופרה עבור ילדים מדובר בהצגה ראויה ומאוזנת היטב.

 

הבמאי יובל זמיר השכיל לאזן בין כלל המרכיבים הן מעולם המחזמר והן מעולם האופרה, והוא יוצר הצגה מהנה, קלילה ועם זאת בעלת מסרים ברורים וחשובים, שאותם הצליח להמחיש היטב באמצעות צוות השחקנים. במרכז הסיפור נחום גוטמן עצמו שהגיע לאפריקה יחד עם צייד על מנת למצוא את אוצרו של לובנגולו מלך זולו, ודרך ההרפתקאות הנקרות בדרכם הם לומדים על חשיבות השמירה על הטבע, ואין ספק שהסיפור מצליח לעורר הזדהות בקרב הילדים, שכן כל ילד חולם למצוא אוצר ולחוות הרפתקאות.

 

התפאורה המינימלית שיצר פרנקלין טברס התאימה לחלל המרכז לאופרה פרינג' ולמאפייני ההפקה, והוא הצליח להעשיר אותה באמצעות התלבושות, הבובות והמסכות הססגוניות. בן גולדמברג עיצב תאורה טובה, ורוני פרידמן התאים את התנועה למאפייניו הבעייתיים של המרכז לאופרה פרינג'. כאן המקום לציין, כי במת המרכז לאופרה פרינג' נמוכה למדיי, והצפייה במופע באולם זה קשה למבוגרים, קל וחומר לילדים. התקרה הנמוכה יוצרת לאורך רוב המופעים תחושת מחנק וצפיפות, ומעבר לכך איכות הקול באולם נמוכה מאוד. עוד יצוין, כי המוסיקה ברובה מוקלטת פרט לנגינה בכלי הקשה שמבוצעת היטב ע"י נתי נתיב, ובעיניי על אף התקצוב הנמוך של ההפקה ראוי היה לשלב הרכב כלי נגינה מינימלי בהפקה, כחלק מהעברת המסר לגבי איכותו של סגנון האופרה.

 

בהסתכלות על המרכיבים האופראיים של "לובנגולו מלך זולו" חייבים להתייחס לשלושת הזמרים והשחקנים הנפלאים שגוון קולם אופראי : דנה מושקטבליט (בתפקידים : הזקנה, שושנת המים ועוד), הגר לייבוביץ' (בתפקיד אומגבבא) וצחי סיטון (בתפקידים : הצייד האנגלי, בת היענה, אומלימו ועוד). שלושתם שולטים היטב בקולות שלהם, ומגלמים את הדמויות השונות היטב. מושקטבליט ולייבוביץ' מטיבות להציג את הצד הקורא לשמירה על הטבע, ואילו סיטון מנגד קורא בקולו הנמוך לנהנתנות של האדם מאוצרות הטבע מבלי להתחשב בהשלכות לכך.

 

אורן כהן בתפקיד לובנגולו מלך זולו הגיש תפקיד משעשע ומלא חיים, אך לעתים שירתו הייתה חלשה מדיי ביחס לאחרים. עופר רגירר בתפקיד ג'ו, הצייד האמריקני, עשה עבודה טובה מאוד, וביצועיו הקוליים היו מוצלחים במיוחד. יחד עם זאת, החוליה החלשה בצוות השחקנים היא דווקא התפקיד הראשי, תפקידו של נחום גוטמן, אותו מגלם גל לב. אמנם מבחינת המראה הוא נראה נער, והוא מנסה להמחיש את נלהבותו מהכתיבה ומההרפתקאות, ולרוב, לטעמי, במאמץ יתר. זאת ועוד, יכולותיו הקוליות אינן משתוות למשתתפים האחרים, ונראה כי הניסיון עושה את שלו.

 

 

סיכום : אופרה קלילה עם סוף טוב ומסרים חשובים שילדים יהנו ממנה מאוד.

הכותב הוא יועץ תיירות ויועץ עסקי.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר