מס' צפיות - 218
דירוג ממוצע -
ביקורת: בארץ לובנגולו מלך זולו, בכורה עולמית, המרכז לאופרה פרינג'
אופרה לכל המשפחה על פי ספרו הנודע של נחום גוטמן
מאת: חיים נוי 07/11/10 (00:29)

ביקורת: בארץ לובנגולו מלך זולו, בכורה עולמית, המרכז לאופרה פרינג'

אופרה לכל המשפחה על פי ספרו הנודע של נחום גוטמן

מאת חיים נוי

ספרו הקסום של נחום גוטמן "בארץ לובנגולו ארץ זולו" הופק לאופרה שעלתה בימים אלה בבכורה עולמית במרכז לאופרה פרינג' ביפו והיא מהווה מופע הצדעה מרהיב ותוסס לצייר והסופר הדגול שעל ספרו הנודע גדלו דורות של נערים.

למען האמת לא נראה לי שמדובר באמת באופרה , שכן התצורה היא של מחזמר צנוע , השופע קצב ושירה וגם טקסטים קצרים , מבוצעים בידי להקה של שחקנים-זמרים מוצלחת.

נחום גוטמן הוזמן ב-1934 לנסוע לדרום אפריקה ומסעו באותה תקופה, בספינה, ארך כחמישה חודשים. את הרפתקאותיו הדמיוניות הוא שיגר בצורת מכתבים מצוירים ל"דבר לילדים" והם פורסמו בהמשכים. הסיפורים הללו כונסו לבסוף בספר "בארץ לובנגולו מלך זולו" שהפך לאחד הספרים הידועים ביותר בספרות הילדים בדורנו.

העלילה מספרת על נחום גוטמן, הצייר והסופר, שפוגש בגן החיות צייד אמריקני שהביא פיל לבן שצד באפריקה כמתנה לגן החיות. הצייד מספר לגוטמן על מלך זולו שטמן אוצר גדול באפריקה. גוטמן משכנע את הצייד לנסוע עימו ולגלות את האוצר ובמקביל, לספר ולצייר את הרפתקאותיהם. במסעם הם מצרפים אליהם בת זולו וצייד אנגלי וכולם עוברים הרפתקאות שונות ומשונות ונתקלים בטיפוסים שונים עד לסיום הצפוי.

הסופרת והעיתונאית סמדר שיר כתבה את הליברית והצליחה להעביר את לשונו ורוח ספרו של נחום גוטמן בצורה יפה , נאמנה וקולחת.

ירון כפכפי חיבר את המוזיקה והיא תוססת, נעימה, קצבית ומרשימה.

יובל זמיר ביים בצורה מוצלחת והפיק מלהקת השחקנים-זמרים מופע מוזיקלי מעניין וערב לאוזן ונעים למראה.

לעיצוב התפאורה המינימליסטית אך הפונקציונאלית  וכמו כן לעיצוב התלבושות, הבובות והמסכות אחראי פרנקלין טברס שמפגין טעם יפה מאוד .

רוני פרידמן ערכה את הכוריאוגרפיה הנאה ובן גולדמברג עיצב את התאורה כהלכה.

המרכז לאופרה פרינג' ביפו בניהולה של אינגי רובין אחראי להפקה המרשימה , התרבותית והיפה.

המופע מוגדר כאופרה, אולם נראה לי כי התואר מחזמר או מופע מוזיקלי מתאים לו יותר, למרות ששלושה מן המשתתפים הם זמרי אופרה מובהקים. למעט סצנה אחת שבה גם הטקסט מושר, כמו באופרה, רוב המלל, שהוא די קצר, אינו מושר כלל. המופע שזור בשירים רבים, רובם ככולם קצביים וערבים ומבוצעים כהלכה. האופרה הזו מיועדת לכל המשפחה ואולם ילדים קטנים ימצאו בה עניין ועונג רב.

תמונת השידור מגן החיות היא יפה וקסומה.

המוזיקה היא מוקלטת , למעט נגנת כלי הקשה יעילה וטובה, נתי ניב , המלווה את המופע.

צחי סיטון , שחקן וזמר בס-בריטון הוא מקצוען מוצלח, בעל קול מעולה ויכולות נפלאות. צחי הוא בעל כשרון רב ומדגים שירה , תנועה ומשחק ראויים לכל שבח.

הגר ליבוביץ היא זמרת אופרה בעלת קול יפה ואיכותי. היא מפגינה ידע מקצועי רב בשירה מוצלחת.

דנה מושקטבליט אף היא זמרת אופרה בעלת קול גבוה ומרשים. משום מה, החליטה דנה שכשחקנית על במה, אינה צריכה להתאפר והדבר גורע מהמראה ונוכח התאורה היא נראית חיוורת.

עופר רגירר מגיש משחק וזמרה נאותים ומוצלחים.

גל לב משחק יפה מאוד ומבצע את השירה בצורה יפה ומקצועית.

אורן כהן תזזיתי ומגיש משחק ושירה נאותים, לא תמיד באותה רמה.

ראוי לציין, כי השחקנים הגברים נועלים מגפיים צבאיות ולמרבה הצער בולט עליהן בבירור סמל "צ" צה"לי שאין לו מקום בהצגה על אפריקה .

כדאי גם לוודא שהתפאורה מחוזקת כראוי, שכן בהצגה נתקל אחד השחקנים במסגרת מתכת ועליה מתוח בד, שהתמוטטה על יושבי השורה הראשונה.

"בארץ לובנגולו מלך זולו" הוא מופע מוזיקלי, תרבותי ויפה , מבוצע בטוב טעם ובהחלט מעביר כהלכה את רוחו של הספר הקסום של נחום גוטמן .

 

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל ipa, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

 

צילום- יוסי צבקר

 

 

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, לשעבר עורך ראשי של סוכנות עתים, העורך הראשי של סוכנות הידיעות הבינלאומית IPA,חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים, מומחה למיוזיקלס

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר