מס' צפיות - 354
דירוג ממוצע -
איש מצחיק היה / הקאמרי - ביקורת
מאת: אלעד נעים 09/09/10 (20:48)

בחלוף השנים התפתח הומור יהודי בעל מאפיינים מיוחדים, אשר הושפע באופן משמעותי מההיסטוריה של העם היהודי בתפוצות, וכיום ישנן דמויות כדוגמת הרשל'ה או חכמי חלם, אשר מהוות חלק בלתי נפרד מההומור היהודי ומזוהות עמו במיוחד. נראה כי ההומור היהודי השתרש בעקבות הצורך המתמיד והטבעי של היהודים בגולה לנחם את עצמם ולהתמודד עם הקשיים היום יומיים שלהם באמצעות בדיחות שחלקן הגדול סטריאוטיפיות במיוחד.

 

נדמה שההומור היהודי המיוחד הכה שורשים רק בתקופת הגלות וכיום כמעט שאין לו זכר, אולם קשה שלא לקשר את ההומור היהודי לאחד מגדולי היוצרים בתחום בתקופתנו, מל ברוקס, אשר בין השאר היה אחראי ליצירת הסרט והמחזמר "המפיקים", שזכה להצלחה רבה. יחד עם זאת, נראה כי בעידן שהוא פוליטיקלי קורקט, ההומור העדתי והתרבותי מוצא את נחלתו בעיקר במופעי הסטנד-אפ השונים ולא בתיאטרון ובקולנוע.

 

במופע "איש מצחיק היה", אשר מועלה בימים אלו בקפה תיאטרון הקאמרי ובאולמות נוספים ברחבי הארץ, מוגשים קטעים ומערכונים ממיטב ההומור היהודי ומהניגונים החסידיים בביצועם של שלושה שחקנים צעירים. עופר שפריר שערך וביים את המופע יצר מופע קצבי, משעשע ומהנה תחת ניהולו המוסיקלי המוצלח של עידו מנור, ומלווה באופן מתמיד בפסנתר (תמיר לייבוביץ') ובכלי נשיפה (אודי נווה). שפריר הצליח לאגד במסגרת המופע גם קטעים שהפכו במהלך השנים לקלאסיקה יהודית מחכמי חלם וגצל ועד "כנר על הגג" ו"איש חסיד היה", אולם גם הוסיף במקביל קטעים אשר לא בהכרח מוכרים לציבור הרחב, ועדיין מצליחים לשמר את העניין לאורך המופע. יחד עם זאת, ראוי לציין כי בשנים האחרונות מועלים מופעים רבים שאינם על בסיס חומרים מקוריים, אלא מהווים סקירה של חומרים קיימים בנושא מסוים, אך ערכו המוסף של מופע זה הוא ברעננות ובאיכות הביצוע.

 

שלושת השחקנים הצעירים : אבי עדוי, קרן מור וגיא ברכה מגלמים במופע מגוון רחב של דמויות, אשר רובן ככולן יהודיות במלוא מובן המילה, אולם הם נדרשים להחלפות מהירות בין התפקידים הכוללים גם שינויים בטון ובשפת הגוף, והם עושים זאת היטב. אבי עדוי בולט בהבעות הפנים וביכולת שלו לסגל מבטא באופן אמין ומשכנע, ובכך להגיש תפקידים קומיים מוצלחים. קרן מור מצטיינת בשירה בקול צלול, נקי ונעים וגם במשחק מדויק, והיא הצלע הדומיננטית בפן המוסיקלי. כמו כן, גיא ברכה הוא זמר טוב ומבצע את תפקידיו באופן מקצועי. בדרך אגב, מעניין לראות כי השחקנים אינם בעלי שורשים אשכנזיים מובהקים, ובכל זאת הם מפגינים שליטה יפה גם ביידיש ובדקויות ההומור היהודי.

 

 

סיכום : מופע מהנה ומוצלח לאוהבי ההומור היהודי, אם כי כל צופה יהנה ממנו.

הכותב הוא יועץ תיירות ויועץ עסקי.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
מצחיק ל"ת
sopelbka 06.03.12 (19:53)