מס' צפיות - 378
דירוג ממוצע -
תוצרת הארץ ~ גלעד שמואלי / הקאמרי - ביקורת
מאת: אלעד נעים 04/09/10 (00:51)

"אריק איינשטיין הוא יותר מאשר הזמר הישראלי הגדול ביותר, איינשטיין הוא ארץ ישראל האמיתית", כך אמר פעם יואב קוטנר, מבקר המוסיקה הנודע. איינשטיין כבר שנים אינו מופיע בציבור ואינו מתראיין, ולמעשה פרט לאלבומים שהוא מוציא לשוק אחת למספר שנים אין אפשרות להנות מרפרטואר השירים העשיר בהופעה חיה. איינשטיין החל את הקריירה שלו בלהקה צבאית, והמשיך ברבות השנים בקריירה ענפה בתיאטרון, בקולנוע ובעיקר במוסיקה, והקליט עשרות אלבומים אשר זכו להצלחה רבה, ושירים רבים הפכו לפס הקול של ארץ ישראל ומדינת ישראל. לא בכדי נבחר איינשטיין לזמר הששים של ישראל, שכן בחמישה עשורים של פעילות הצליח לגעת באנשים המשתייכים למגוון רחב של גילאים ושל מגזרים, ורבים רואים בו קונצנזוס.

 

המוסיקאי והשחקן גלעד שמואלי מעלה בימים אלו בקפה תיאטרון הקאמרי את המופע "תוצרת הארץ", מופע מחווה לאריק איינשטיין. שמואלי אמנם החל את דרכו כמוסיקאי, אולם בשנים האחרונות התמקד בעיקר בקריירת המשחק, והוא משתתף בהצגות רבות בתיאטרון הקאמרי דוגמת : "כנר על הגג", "ינטל", "סאלח שבתי", ומאחוריו תפקידים ראשיים רבים בבית צבי ובתיאטרון הספרייה וביניהם : "יוסף וכתונת הפסים המשגעת", "אאידה", "אחים בדם" ועוד. בתחילת ההופעה הוא מספר כי לא היה פשוט מבחינתו לגשת לחומרים של אריק איינשטיין, אשר רובם ככולם מזוהים עמו במיוחד, ואף ציין שקרא שאיינשטיין התבטא שאינו אוהב את גרסאות הכיסוי לשיריו שיצרו זמרים צעירים, אם כי ברור לו שהדבר נובע מהערכה.

 

במופע שאורך כשעה ורבע נכללים שירים אשר משתייכים למיטב הקלאסיקה של איינשטיין ממגוון תקופות, וחשוב לציין כי בחירת השירים הייתה מצוינת, שכן שיקפה בהצלחה את הקריירה המפוארת של איינשטיין ואת מאפייני פעילותו במהלך השנים. יחד עם זאת, ככל הנראה, עבור כל אחד מהיושבים בקהל קיים שיר מיוחד של איינשטיין עמו הוא מזדהה במיוחד, כמו "פגישה לאין קץ" עבורי ו"עטור מצחך" עבור אחרים, וייתכן ששיר זה לא נכלל במופע, והדבר כמובן נובע מכך שאיינשטיין הקליט במהלך הקריירה שלו מאות שירים, שרבים מהם הפכו ללהיטים ונצרבו בזיכרון הקולקטיבי הישראלי. בין השירים במופע : "היא יושבה לחלון", "סע לאט", "למה לי לקחת ללב", "צא מזה", "אדון שוקו", "אגדת דשא", "אוהב להיות בבית", "עכשיו התור לאהבה", "פסק זמן", "תוצרת הארץ" ועוד.

 

גלעד שמואלי מציג תוצר מרשים במיוחד כמעבד וכמוסיקאי, והצליח בסיועו של אמיר לקנר ליצור עיבודים חדשים ומפתיעים לשיריו האהובים של איינשטיין, אשר מחד מכבדים את הביצוע המקורי, ומאידך מוסיפים לו רעננות או פרשנות שונה ומיוחדת. מעבר להיותו מוסיקאי מוכשר, הוא מביא לידי ביטוי את העובדה שהוא זמר נפלא, בעל קול טנור עוצמתי וממיס, בו הוא שולט במדויק, ותענוג להאזין לו. יתרה מזאת, יש לו אישיות כובשת, ובביצועים השונים לשירים הוא גם משתמש בכישוריו כשחקן על מנת להעביר בהם את פרשנותו האישית, בין אם היא נוגה ומרגשת ובין אם היא קצבית ומהנה.

 

חשוב לציין, כי לצדו על הבמה נבחרת של חמישה ממיטב הנגנים בישראל : גיורא ליננברג (פסנתר), רמי אוסרווסר (גיטרה), זיו הרפז (בס), אמיר דוד (תופים) וניצן עין-הבר (אקורדיון וכלי נשיפה). למרות שמדובר בנגנים מצוינים, הייתה חסרה לי נוכחותו של שמואלי לצד הפסנתר, משום שיש בכך ערך מוסף רב.

 

 

סיכום : מיטב הקלאסיקה הישראלית בביצועים נהדרים. מומלץ בחום!

הכותב הוא יועץ תיירות ויועץ עסקי.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר