מס' צפיות - 172
דירוג ממוצע -
הפרינצ'יפסה/ פיטר פרנגה
מאת: Anne of green gables 19/08/10 (16:44)

ברניני או בורומיני, בורומיני או ברניני. זה לא לחש קסם קדום, אלא ההתלבטות הקשה שחווה ליידי קלריסה מק'קיני האנגליה ברומא של המאה ה- 17.  קלריסה, המכונה הפרינצ'יפסה, הנסיכה, בזכות יופיה ואצילות הליכותיה, חיה אצל דודניתה, אולימפיה פמפילי, גיסתו של הקרדינל פמפילי ומאוחר יותר האפיפיור אינוצנטיוס העשירי. החיים ברומא בסביבות האפיפיור אפופים בתככים ומזימות, שרובן נסובות סביב הצורך בהנצחה, שמתבטא בבניית כנסיות וארמונות שנועדו לפאר את שם האלוהים, בנו ונציגו עלי אדמות - האפיפיור. על המלאכה מופקדים בעיקר שניים - ג'אן לורנצו ברניני שהיה פסל ואדריכל ופרנצ'סקו קסטלו, ששינה את שמו לבורומיני, שהיה סתת ואדריכל גם הוא. לברניני חוש עז ליופי, אבל בורומיני הוא שיודע לבנות בלי שהבניין יתמוטט, ופה מדובר על תקופה שבה אם בניין מתבלה ומט לנפול, האדריכל צריך לשלם מכיסו את הוצאות השיפוץ.

השניים, שהם דמויות שהיו באמת, כמו גם שאר הדמויות ברומן, פרט לקלריסה, מתאהבים בפרינצ'יפסה, ולאורך כל הספר רבים ביניהם על שני דברים עיקריים - מי יבנה לאפיפיור ויוכר כאדריכל הגדול ביותר של תקופתו וממשיך דרכו של מיכלאנג'לו, ומי יזכה בנסיכה. גם היא לא טומנת ידה בצלחת, ומקפידה להעניק את תשומת לבה פעם לזה ופעם לזה ובוחשת בקדרת המינויים והכיבודים - העיקר שישלימו ביניהם ויפסיקו לריב.

יתרונו הגדול של הספר הוא הרצון העז שמפעם בקוראיו לראות את היצירות. עם תום הקריאה רצתי לאינטרנט לחפש עוד על שני האמנים הדגולים, שרבות מיצירותיהם ראיתי בשלושת ביקורי ברומא. חסרונו הבולט הוא השיעמום המפתיע שהוא משית על הקוראים. בסך הכל יש כאן כל המרכיבים לסיפור מעניין - גאונות, קנאה, אהבה ותככים, אבל כל זה נמוג תחת ערפל הקטנוניות השורה על הסיפור. שני האמנים מתקוטטים ביניהם כמו ילדים בגן שרבים על צעצוע, הפרינצ'יפסה מלבה את היריבות שלהם, ויש לחשוד בה כי היא נהנית מזה, ואין אף דמות שיש בה יותר מהנראה לעין - הרעים רעים, והטובים הם בעלי חולשות שמוסברות ומתורצות, שלא ישאר ספק שהם דמויות "מורכבות".

בסוף הספר מופיעה רשימת כרונולוגית של האירועים, ומתברר שהם כולם התקיימו, בניכוי עובדת קיומה של הפרינצ'יפסה. מפתיע, אך כאשר מוציאים את הבחורה מהמשוואה, הסיפור הופך למעניין יותר. מי שמתעניין ברומא בתקופת הבארוק, מוזמן לקרוא את העמודים האלה בלבד, ולהתבונן בתמונות באתרים שונים באינטרנט.

מגרמנית: יוסיפיה סימון

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר