מס' צפיות - 241
דירוג ממוצע -
מצמוצים - מפלגות קיקיוניות
מאת: אברי שחם 15/06/10 (23:37)

לכאורה לא צריך להיות קשה לייסד מפלגה ולזכות במספר מנדטים ניכר בבחירות לכנסת. יגאל ידין (ד"ש), יוסף (טומי) לפיד (שינוי), הגמלאים (גיל), עשו את זה בהצלחה רבה. (גאידמק הצליח פחות, למרות כספו הרב, אולי בגלל שבעיניי רוב הציבור הצטייר כנטע זר בנוף ארצנו). הרבה יותר קשה להמשיך ולשמור על אימון הציבור. נראה לי, כי הציבור מיואש עד כדי כך מהפוליטיקאים המקצועיים והשחיתות בכל דרגי השלטון, שמוכן לתת את קולו לגוף רענן כלשהו המשמיע את הקולות הנכונים. ד"ש הבטיחה להילחם בשחיתות ולשנות את שיטת הבחירות, שינוי חרטה על דגלה את המאבק בכפייה הדתית, גיל נכסה לעצמה את הגנה על זכויות האזרחים המבוגרים, שעניינם לא יוצג עד אז באף מסגרת קיימת (אבל גם צעירים רבים תנו לה את קולם, כהצבעת מחאה).

מה משותף לשלושת הגופים הנ"ל, ד"ש, שינוי וגיל? שני הראשונים קבלו בבחירות לכנסת הראשונות בהן השתתפו 15 מנדטים, גיל קיבלה 7, אבל בבחירות שבאו לאחר מכן, התרסקו לחלוטין ומצאו עצמן בפח הזבל של ההיסטוריה.

עתה יש שמועות עקשניות, כי בנו של טומי לפיד, יאיר, העיתונאי ושדרן הרדיו והטלוויזיה (ללפיד עוד עיסוקים, הסתפקתי בשני העיקריים) שוקל להיכנס לנעלי אביב ולהפוך לפוליטיקאי. האיש שזכה כנראה לפופולאריות מסוימת בעקבות טורו ב"ידיעות אחרונות" והגשת "אולפן שישי" בערוץ 2, נושא עתה סדרת הרצאות ברחבי הארץ, בהם משמיע אף הוא את הדברים שכל פוליטיקאי מעלה על האג'נדה שלו (ושוכח אחרי הבחירות) כגון, העברת כספים מהביטחון לחינוך, גיוס החרדים, חיוב הכנסת לימודי-הליבה לתוכניות הלימודים, צמצום מספר השרים, הנהגת חוקה, שינוי המשטר.

אני יכול רק לקוות, כי הבוחרים התמימים לא יתפתו פעם נוספת ולא יתנו את קולם לאדם שלא הוכיח את עצמו, מפלגה קיקיונית שאין יודעים מה הן עמדותיה לגבי רוב הנושאים המרכזיים, כמו השלום עם שכנינו הערביים, הפערים החברתיים קרי מעגל העוני המתרחב, המדיניות הכלכלית והיחס למיעוט הערבי בארצנו.

נכון, השלטון משחית, אבל אי-אפשר לקיים מדינה ללא שלטון כלשהו. בגלל זה האנרכיזם לא צלח כתורה פוליטית באף מקום בעולם. בדמוקרטיה עומד השלטון לפחות אחת לארבע השנים לביקורת הציבור. אם הייתם שואלים אותי - אך כמובן אינכם שואלים - הייתי ממליץ לבחור באדם שהשקפותיו תואמות את השקפתכם וכבר הוכיח, כי מנעמי השלטון לא השחיתו אותו. היו וישנם אישים כאלה גם בפוליטיקה הישראלית, דוד בן-גוריון ויצחק רבין ז"ל היו אישים כאלה ושמעון פרס ויבל"א הוא כזה, להזכיר רק כמה.

אישית, אין לי דבר נגד יאיר לפיד, אבל הוא איכות לא ידועה, אל תתנו לו להתגלח על זקננו. 

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר