מס' צפיות - 2470
דירוג ממוצע -
כל האמת על החיסון לקורונה!
למה לקח לפתח את החיסון בזמן כל כך קצר? האם הוא גורם לעקרות? האם הוא קשור למבצע עולמי לדילול האוכלוסיה? האם אנחנו בתוך ניסוי ממשלתי?! האם "הדרכון" הירוק הוא אמצעי לאלץ להתחסן?! מאת: דוד דרזי
מאת: קולנוען 10/01/21 (13:33)

רציתי להשיב על כמה שאלות בקצרה ובהמשך להיכנס לעומק הדברים.

 

אנשים יקרים!

המאמר הזה נכתב מתוך דאגה אמיתית לשלומכם.

רצים ברשת המון "פייק ניוז" שהם תוצר של חוסר ידע בורות ופחד.

 

במאמר זה הסתייעתי במיטב האנשים מהתחום ולכל תשובה שאני מספק בהמשך יש קישור למקור.

                                                    

מדוע פיתחו את החיסון בזמן כל כך קצר?

כוללם משתוללים על הזמן הקצר! האם אתם יודעים למה פיתוח כל חיסון לוקח 4 או 5 שנים ולפעמים הרבה יותר!?

א.     כי לא מדביקים את הנסיינים בווירוס! מחכים שידבקו הנסיינים מקבוצת הפלאצבו (דמה) וקבוצת הניסוי, אז בתקופה רגילה לוקח לפחות כמה שנים עד שלפחות 50 אחוז מהנסיינים נדבקים! במקרה הזה של נגיף הקורונה תוך חודשים ספורים נדבקו מעל כ 60 אחוז!

ב.      כשמפתחים חיסון רגיל יש תקציב שנתי וכשנגמר הכסף ממתינים לתקציב של שנה הבאה, אם יהיה מזל ולא יחליטו להפסיק אתץ הפיתוח כך שרק תהליך הפיתוח לוקח שנתיים עד שלוש! מה שלא קרה פה כי העולם הזרים מיליארדים לחברות התרופות.

ג.       לך תסביר לחששנים שכאשר מגיעים מסמכים ל FDA האמריקאי אז הם יושבים שם במגירה שנים עד שיגיע תורם לדיון. לא כך המצב פה כי במצב חירום הם בודקים מיד.

ד.      כל הסעיפים מעלה נדחפו בעוצמה כי העולם במצב חירום! אבל זה לא אומר חלילה "שמעגלים פינות" פשוט השתדלו מהר ככל האפשר שהיה ניתן להזיז ולקצר תהליכים שיעזרו לקדם את החיסון כמו קדימות בתור ל   FDAהעברת תזרימים של מאות מיליוני דולרים! גיוס מתנדבים ואנשי מדע מהמומחים ביותר וכד'

ה.     הטכנולוגיה קיימת שנים אבל לא השתמשו בה כי המינוס 70 הכריע עד עכשיו.

לכן הזמן "הקצר" שפיתחו את החיסון ולא בגלל זלזול או קיצור תהליכים.

 

האם אנחנו בתוך ניסוי ממשלתי?

אנשים תוהים האם אנחנו לא חלק מהניסוי וההרצה של החיסון?

א.     מתוך קבוצות הניסוי מתו כשישה אנשים! נשמע מזעזע נכון!? אבל 4 מתוך קבוצת הפלצבו (חיסון דמה!) ו 2 מתוך הניסוי וכולם עם תופעות שלא קשורות לחיסון! כולל אחד לפי מה שהבנתי מתאונת דרכים! וזה מתוך קרוב ל 40 אלף נסיינים!

ב.      קחו בפרופורציה! בבדיקת תרופת האקמול מתו יותר אנשים!

ג.       אנשים בטוחים שאנחנו חלק "מדיל" עם פייזר ואפילו ביבי הודה שמעבירים מידע! אז המידע הזה נמצא לרשות הכל! מידע סטטיסטי על חתך המתחסנים... נשים גברים גילהם...על תופעות לוואי.... על חתך גאוגרפי וכד' מידע שיש וכבר נמצא לפייסבוק והרבה יותר מזה לחברות הסלולר והאשראי.

הטכנולוגיה הזו בפורמט כזה או אחר רצה חזק מ 2014 זה לא וירוס מוחלש! וזה לא וירוס מומת! זה רק חיקוי של הכתר שלו בצורת חלבון כדי להכין את מערכת החיסון.

הוירוס לא נכנס לתא וגורם לו לייצר "ספייקים" כדי שהגוף יתחיל לייצר נוגדנים! זה פייק ענק!

ואז טוענים "אהה ואם הגוף יתקוף את התא שמייצר נוגדנים" לא היה ולא נברא!

 

סבבי עכשיו אין תופעות לוואי אבל בעוד חודשים או שנים כן יהיו!

 

 מאז פיתוח החיסון הראשון לא נרשמה או תועדה תופעת לוואי שנוצרה לאחר חודשיים ויותר! כלומר אולי אחרי שעה... יום  ... חודדשש! אבל מאז פיתוח החיסונים לאנושות! אני חוזר לא תועדה תופעת לוואי בטווחים כאלו! מה גם שהחיסון רץ על קבוצת הנסיינים עוד ממרץ! אז עברו להם כמה חודשים!

 

ההשלכות של לא להתחסן לא שוות את האגדות של תופעות הלוואי!

אם לא היינו מתחסנים לחצבת ופוליו היינו מזמן מתים.

 

למה להשתמש בחיסונים שונים

דיכוי הווריאנט (כמה מוטציות) יעבוד הרבה יותר טוב אם יהיו לנו בארגז כמה סוגי חיסונים וכמה מתחסנים שהתחסנו בחיסונים שונים.

 

"דילול אוכלוסיה"

הטענה הכי הזויה כאילו הממשלה צריכה תירוץ לנסות לגרום לנו לתחלואה? לא ניתן בדרך האוכל האוויר המים לפגוע באנו? ונראה לכם שכל ראשי הממשלה מתאגדים ביחד עם "ועוזריהם" שכל אנשי הרפואה משרד הבריאות... ועוד רבים וטובים שבשרשרת הזו, כולם מנסים לפגוע "בכולם"?

 

צפיתי בקישורים רבים וסרטוני רבנים (אמנע מלציין שמות, לא באתי לייצר שיימינג) שם הם הציגו "פרופסור מומחה" וטיעונים "מדעיים" לאחר בדיקה אכן לתדהמתי הפרופסור מומחה הוא בעל התואר הזה! מגניב! רק שזה בבלשנות מהעת העתיקה ולא ביולוגיה! כשבדקתי עם אנשי מדע אמיתיים את הטיעונים הם פירקו אותם אחד אחרי השני!
וברשימה נוספת שרצה בוואצ אפ עם שמות של טובי הרופאים בארץ ובעולם! בדקתי האם התארים והשמות האלו נכונים? טכן האנשים האלו והתארים נכונים! מגניב! הממהה הם בשום אופן לא הסכימו להיות ברשימה הזו וטוענים להונאה והוצאת דיבה!

האם "הדרכון" הירוק הוא אמצעי לאלץ להתחסן?!

בכל מקום ותקופה באנושות בניסיון למנוע מגיפות מנעו מאנשים חולים להיכנס למקומות בהם נמצאים אנשים בריאים. פה יש לנו את הפריווילגיה והטכנולוגיה לבדוק האם האדם חלה והבריא? ואז הוא ראשי להימצא בדיוק איפה שנמאים מחוסנים רגילים
או אם הוא עבר בדיקת קורונה ונמצא שלילי. למרות שלא התחסן.

 

עד לפה דבריי שלי מבדיקות עצמאיות, מעביר את השרביט לרועי צסנה שעשה עבודה מדהימה מבורכת ומצילת חיים וריכז את רוב השאלות תהיות אגדות! ברשת.

 

עכשיו מי שבאמת מתעניין ורוצה להמשיך להתעמק ולחקור מוזמן לקרוא את החומר והקישורים הבאים מכמות הטקסט הרב את הטיעונים על סרטם של "אורלי וגיא" צרפתי בקישור נפרד

 

את כל הקישורים לטקסט של רועי גם צרפתי בקישור אחד

 

על הטענות נגד החיסון – וכל התשובות
-----------------------------------------------------

נראה כאילו כל כמה חודשים יש מחלוקת חדשה בנוגע לנגיף. בהתחלה טענו שהוא לא חמור יותר משפעת (מסתבר שכן), אחרי זה אמרו שאין תמותה עודפת (יש), ועכשיו שהחיסון עוד רגע בשער, אפשר לשמוע דאגות שהוא בכלל מסוכן לבריאות. איכשהו, כל האמירות האלו אינן מגיעות מגורמי הרפואה המנוסים והאחראיים, אלא בעיקר מציוצים בטוויטר וקביעות נחרצות בפייסבוקיה. אבל ניחא.

ברשומה זו תמצאו את רשימת הטענות המרכזיות נגד החיסון – והתשובות לכל אחת מהן. התקווה היא שהרשומה תספק תשובה ברורה לכל טענה, ושתוכלו לשתף אותה עם המתנגדים לחיסון, ולהפנות אליה אנשים עם תהיות ושאלות.

- החיסון ישנה לי את הקוד הגנטי!
- הטכנולוגיה חדשה מדי ולא נוסתה בעבר!
- אני לא רוצה שיזריקו לי עוברים לגוף!
- אני לא רוצה שיחסנו ילדים! [תוספת מאוחרת]
- אני לא רוצה שיזריקו לי אלומיניום / כספית לגוף! [תוספת מאוחרת]
- אני לא רוצה שהחיסון יעקר אותי!
- ישתמשו בחיסון כדי להשתיל בי צ'יפ! [תוספת לבקשת המגיבים]
- מנכ"ל פייזר מכר מניות!
- חברות החיסונים לא יהיו אשמות בנזק שנגרם לנפגעי החיסון!
- החיסונים פותחו מהר מדי!
- לא ידוע מה ההשלכות לטווח הארוך של החיסון!

אבל לפני שנסקור את כל אלו, אסביר קצת על הביולוגיה שמאחורי החיסון, כי ההסבר יעזור לנו להבין מדוע חלק מהטענות האלו אינן נכונות.

-----------------------------------------------------------------
איך עושים חיסון במהירות
-----------------------------------------------------------------
החיסונים המסורתיים עד היום היו מבוססים על רעיון פשוט: אם מערכת החיסון מכירה את המרעין בישין התוקפים את הגוף, הרי שהיא יכולה להתמודד עמם במהירות הבזק. מסיבה זו, חוקרים היו מפתחים חיסונים שהכילו חיידקים ונגיפים מוחלשים או מתים, שלא היו יכולים באמת להזיק לגוף – אבל שמערכת החיסון הייתה מתוודעת אליהם ואז מפתחת עמידות כנגדם.

הבעיה היא שלוקח זמן רב למצוא את הדרכים להחליש חיידקים ונגיפים בדיוק במידה הנכונה, ולא קל גם לגדל אותם מלכתחילה. לכן החיסונים שפיתחו חברות פייזר ומודרנה במהירות הבזק הם חיסונים מסוג חדש ומרגש המכונה "חיסוני mRNA".

מה זה mRNA, תשאלו?

כמעט בכל תא בגוף יש דנ"א – אלו הוראות ההפעלה של התא. עכשיו, הניחו לרגע שיש לכם רק עותק אחד של ספר מתכונים של סבתא, ואם הוא הולך לאיבוד אז לא תוכלו לבשל יותר את המנות האהובות עליכם. מה תעשו? האם תשימו את הספר במטבח, שם הוא עלול להתלכלך או לעלות באש על הכיריים? בוודאי שלא. אתם תשימו אותו בחדר בזהירות, ובכל פעם שתרצו להכין מנה חדשה, תלכו לספר ותעתיקו את המתכון המתאים על דף – ואת הדף עצמו תיקחו למטבח.

אותו דבר קורה בתאים. הדנ"א הוא החומר החשוב ביותר בתא, ולכן הוא שמור ומוגן היטב בתוך גרעין התא. כדי שהתא יוכל לקרוא את המתכונים שבדנ"א, יש מנגנון מרתק בו מועתק המתכון הרלוונטי למולקולה שנקראת mRNA. למה m? כי זה קיצור ל- messenger, או "שליח". זה מה שה- mRNA עושה. הוא יוצא מגרעין התא עם עותק של המתכון, ואז יכולות כל המכונות הזעירות שיושבות מחוץ לגרעין לקרוא את אותו המתכון ולייצר חלבונים שהתא צריך. הן אפילו יכולות לפלוט את החלבונים האלו אל מחוץ לתא, אם הן מקבלות את ההוראות הנכונות.

ועכשיו לחלק הגאוני: מודרנה ופייזר הבינו שהן לא צריכות לעבוד שנים במעבדה כדי להפיק חלבונים או חלקי חיידקים ונגיפים שיוזרקו לגוף. במקום זאת, הן יכולות פשוט לייצר mRNA – שעלות הייצור שלו במעבדה שואפת לאפס – ולהזריק אותו לגוף. אותה מולקולת שליח תיכנס לתאים ותיתן להם הוראות לייצר חלקי חלבונים שדומים לאלו שהווירוס נושא על גופו. התאים ייצרו את החלבונים, יפלטו אותם לזרם הדם, מערכת החיסון תלמד להכיר אותם, וברגע שיגיע הנגיף האמיתי לגוף – היא תזהה אותו אחת-ושתיים, ותטהר אותו מהגוף עוד לפני האפצ'י הראשון.

זהו. זו כל הביולוגיה מאחורי העניין.

ועכשיו – לחששות!

-----------------------------------------------------------------
החיסון ישנה לי את הקוד הגנטי!
-----------------------------------------------------------------
קיימת שמועה שחיסוני ה- mRNA יכולים לשנות את הקוד הגנטי של בני-האדם. אין רחוק מזה, ועכשיו שהבנתם את הביולוגיה מאחוריהם, אתם יכולים גם להבין למה. מולקולת השליח אינה נכנסת לגרעין, ואינה יכולה להשפיע בכלל על הקוד הגנטי. היא נשארת שלמה בתאים במשך יום או שניים, ואז מתפרקת מעצמה, כך שהתאים מפסיקים לייצר את החלבון, והמצב חוזר לקדמותו.

כך שלא – לחיסון ה- mRNA אין שום השפעה על הקוד הגנטי.

-----------------------------------------------------------------
הטכנולוגיה חדשה מדי!
-----------------------------------------------------------------
טענה אחרת היא שהטכניקה עצמה של חיסוני ה- mRNA חדשה מדי, וטרם נוסתה בקנה מידה נרחב. אלא שניסויים בחיסוני mRNA נערכו כבר למעלה מעשור. בשנים האחרונות הצליחו חוקרים להתגבר על בעיות רבות הקשורות בחיסונים: הם מצאו דרכים לוודא שמולקולת השליח נכנסת באמת לתאים ושהיא לא נהרסת מעצמה בדם, למשל. הם התאימו אותה כך שתעביר הוראה לתאים להפריש את החלבונים דמויי-הווירוס לדם, במקום שיישארו בתוך התאים. הם הקיפו את המולקולה במעטה דק כדי להגן עליה, ווידאו שהוא אינו מזיק לגוף.

יש לנו ראיות לבטיחותם של החיסונים בבעלי-חיים, כולל עכברים [1], קופים [2], ואפילו בחיה החשובה ביותר: בני-אדם [3]. אם הייתה בעיה מובנית כלשהי עם חיסוני ה- mRNA, הרי שכבר היינו רואים אותה עד עכשיו.

-----------------------------------------------------------------
אני לא רוצה שיזריקו לי עוברים לגוף!
-----------------------------------------------------------------
מדי פעם אפשר למצוא ברשת טענות שהחיסונים החדשים מכילים רקמות שהגיעו מעוברים שהופלו. אבל כל הנקודה בחיסוני ה- mRNA היא שאנחנו לא צריכים בכלל לגדל נגיפים או חיידקים ברקמות משום סוג שהוא. למעשה, הם כנראה החיסונים הסטריליים ביותר אליהם התוודענו אי-פעם. ה- mRNA נוצר באופן סינתטי במעבדה, מועבר לקפסולות שמגנות עליו בזרם הדם, וזהו.

-----------------------------------------------------------------
אני לא רוצה שיחסנו ילדים! [תוספת מאוחרת]
-----------------------------------------------------------------
וואלה. באמת מזל, כי החיסון לא יינתן לילדים מתחת לגיל 16 (ילדים מעל גיל 16 דווקא יקבלו, אם ירצו). החיסון נבדק רק על מבוגרים ולכן לא אושר עדיין לשימוש בילדים.

-----------------------------------------------------------------
אני לא רוצה שיזריקו לי אלומיניום / כספית לגוף! [תוספת מאוחרת]
-----------------------------------------------------------------
נתעלם לרגע מהעובדה שכמות האלומיניום בחיסונים רגילים אינה גורמת נזק לגוף, ושהחומר המכיל כספית (תימרוזל) סולק כבר לפני שנים מכל חיסוני הילדות בארצות הברית. העובדה המשעשעת היא שבחיסוני ה- mRNA אין זכר לאלומיניום או כספית.

אמרתי כבר שהחיסונים האלו יוצרים מהפכה בתחום החיסונים?

[עדכון: הובא לידיעתי שקיים עדיין חיסון אחד נגד שפעת שניתן גם לילדים ומכיל תימרוסל. אמנם שפעת אינה מחלת ילדות, אבל אני מקבל את התיקון.]

-----------------------------------------------------------------
אני לא רוצה שהחיסון יעקר אותי!
-----------------------------------------------------------------
אפשר למצוא ברשת טענות שהחיסון גורם לעקרות בנשים. ולא רק זה, אלא ש- "המדען הראשי של צוות הפיתוח של פייזר" אמר ככה. עורבא פרח. אותו "מדען ראשי" עזב את פייזר כבר לפני תשע שנים בערך, ואין לו שום קשר בינו לחיסון הנוכחי. הטענה שהעלה היא שהחיסון גורם לתאים לייצר חלבון שדומה לחלבון אחר שעל השיליה, ולכן הגוף עלול לייצר תגובה חיסונית כנגד השיליה.

אלא מה? אין דמיון אמיתי בין החלבון המעורב בחיסון, לבין החלבון שעל השיליה. כל דמיון ביניהם הוא... ובכן, דמיוני. ואין אפילו בדל ראיה לכך שהחיסון מעקר נשים או גברים.

אגב, אם עקרות מפחידה אתכם, אולי כדאי שתדעו שיש סברות שדווקא הנגיף הוא זה שעלול לגרום לבעיות פוריות מכיוון שהוא מסוגל להיקשר לתאים באשכים [4]. המחקרים בנושא זה מאד ראשוניים, אבל יש סיבה להאמין שאצל חלק מהנדבקים אנו עשויים לראות פגיעה בפוריות [5]. אז אם זה מה שמטריד אתכם, לכו להתחסן.

-----------------------------------------------------
ישתמשו בחיסון כדי להשתיל בי צ'יפ! [תוספת לבקשת המגיבים]
-----------------------------------------------------
אחד הרעיונות המוזרים יותר, לטעמי, הוא שביחד עם החיסון יזריקו לתוכנו מיקרו-צ'יפ באמצעותו יוכלו לעקוב אחרינו בכל מקום.

המקור לתיאוריית הקונספירציה הזו מעניין במיוחד, מכיוון שיש לה בסיס מסוים. קיים קושי גדול לעקוב אחר רישום חיסונים בעולם המתפתח. מספיק לזכור כמה קשה לנו – במדינה מודרנית - למצוא את פנקס החיסונים של הילד או הכלב, כדי להבין מה עוברים אנשים בעולם המתפתח. ניירת הולכת לאיבוד, וההורים שוכחים האם הילד החמישי או השישי שלהם חוסנו או לא.

כדי להתמודד עם האתגר הזה, המציאו חוקרים ב- MIT פתרון יוצא דופן: קעקוע בלתי-נראה. הם פיתחו מערכת שמאפשרת להזריק – לצד החיסון – גם כמה טיפות של צבע שהעין הבלתי-מזוינת אינה יכולה להבחין בו. רק באמצעות אפליקציה שמקרינה אור באורכי גל מסוימים על העור, אפשר להבחין בקעקוע הזה, שאמור לשרוד בעור במשך חמש שנים בערך.

המערכת לא נבחנה אמנם על ילדים, אבל היא התפרסמה בז'ורנל מדעי מכובד – Science Translational Medicine – וזכתה למימון מצד קרן מלינדה וביל גייטס כדרך להגיע ליעילות מירבית במתן החיסונים.

אבל כשחובבי הקונספירציות שמעו על העניין, הכל התפוצץ. ההתחלה הייתה בסרטון יוטיוב ב- 17 במרץ שבו נטען שגייטס מנסה לפתח חיסון ש- "ישתיל בכולם תעודת זהות גלובלית". משם המשיכה השמועה ל- Reddit, בה כתבו ש– "כדי לקבל בחזרה את יכולת התנועה, נצטרך אישור דיגיטלי על הסמארטפון (ובסופו של דבר על מיקרוצ'יפ מתחת לעור). המיקרוצ'יפ ישמש לרכישה ולמכירה... רשת ה- 5G כאן כדי לעקוב אחריך... בסופו של דבר דרך המיקרוצ'יפ."

חובבת קונספירציות בשם פיית' גולדי המשיכה את השרשרת והפיצה בטלגרם ידיעה לפיה גייטס מתחיל כבר עכשיו לייצר (rolling out) את המיקרוצ'יפים. בלי ביסוס בכלל, כי מי בכלל צריך כזה? וארבעה ימים לאחר מכן, סרטון יוטיוב חדש טען שגייטס רוצה להשתיל מיקרוצ'יפים בכולם.

נשאלת השאלה: למה?

כדי שהממשלה תזהה את כולנו? אבל כבר היום היא יכולה לעקוב אחרי כולם דרך הסמארטפונים שלהם! אם היא באמת מתעניינת בכם, היא יכולה לגלות איפה אתם בכל רגע נתון דרך המידע שהיא מקבלת מהסמארטפונים שלכם, מגוגל, מפייסבוק ומכל יתר האפליקציות שאתם משתמשים בהן.

אגב, המצב הזה צריך להעלות שאלות רציניות מאד האם אנחנו רוצים לתת לממשלה ולחברות כוח עצום שכזה עלינו. אבל אין שום ראיה שמישהו רוצה להשתיל בנו מיקרוצ'יפים בחשאי, ואנחנו אפילו יכולים לראות איך תיאוריית הקונספירציה הזו נבנתה מגלגול לגלגול ברשת – ובכל פעם בלי ביסוס.

אז לא, לא רוצים להשתיל בכם צ'יפים. אתם פשוט לא מעניינים מספיק. ואם הממשלה כן מתעניינת בכם, יש לה דרכים הרבה יותר פשוטות לנטר אחריכם. תחליטו אתם אם זה מעודד אתכם או לא.

-----------------------------------------------------------------
מנכ"ל פייזר מכר מניות!
-----------------------------------------------------------------
אחת מהידיעות שהקפיצו אנשים בנובמבר היא שמנכ"ל פייזר מכר שישים אחוזים בערך ממניותיו בחברה, מיד לאחר ההכרזה על פיתוח החיסון [6]. הסיבה שזה מטריד כל-כך היא שערכן של המניות עולה ככל שהחברה מצליחה יותר. כשבעלי מניות בחברה מוכרים חלק גדול מהן בבת אחת, ההנחה האוטומטית היא שהם יודעים משהו שאנחנו לא יודעים, וכמו עכברושים שנמלטים מספינה טובעת – הם הראשונים שמצליחים להיחלץ משם עם נזק מינימלי.

אלא מה? מסתבר שמכירת המניות אושרה כבר באוגוסט, עם תקופת ביטחון של מספר חודשים לפני שהמנכ"ל הורשה למכור את מניותיו, וגם אז רק כשערכן הגיע אל מעל לסכום מסוים. ביום ההכרזה על החיסון, ערך המניות של פייזר עלה ב- 15% בערך – קפיצה עצומה במונחים של שוק המניות – ואותו מנכ"ל שאגר את המניות במשך 25 שנים ארוכות, החליט לפדות אותן ברווח של 15 מיליון דולרים בערך [7]. למה לא?

אם המנכ"ל היה באמת מוכר את המניות כשערכן נמוך, כולנו היינו צריכים לדאוג. אבל אם הוא מכר אותן ברווח טוב – ובכן, זה בדיוק מה שהיינו מצפים ממנו לעשות. אין סיבה לדאגה, חברים.

-----------------------------------------------------------------
חברות החיסונים לא יהיו אשמות בנזק שנגרם לנפגעי החיסון!
-----------------------------------------------------------------
קיימת שמועה שחברות החיסונים לא יואשמו במקרה של נזק שנגרם למחוסנים, ושאפילו מוקם בית-משפט רק עבור נפגעי חיסוני הקורונה [8]. למעשה, בית-משפט שכזה קיים בארצות הברית כבר מאז 1986, מסיבה היסטורית: חברות הפארמה הפיקו חיסונים שניתנו לעשרות מיליוני אנשים בשנה. אם אפילו אדם אחד מתוך מיליון פיתח תופעות לוואי קשות, הרי שהחברות היו נענשות בעשרות תביעות מדי שנה שהיו מוגשות נגדן, ושכל אחת מהן הייתה מחייבת אותן לשכור עורכי-דין ולסבול מיחסי ציבור גרועים. הן היו מפסידות עשרות-מיליוני דולרים בשנה כתוצאה מכך, והבהירו לממשלה שהן לא יכולות לשאת בעול הזה.

מכיוון שהממשלה רצתה שהציבור ימשיך להתחסן ולזכות בהגנה ממחלות מדבקות, היא הסכימה לקחת על עצמה את הסיכון של אחד למיליון, ולפצות אנשים שטוענים שנפגעו מהחיסון. היא אפילו מממנת לאותם אנשים עורך דין מומחה בנושא! [9]

אותו הדבר בדיוק עומד לקרות עם החיסון נגד נגיף הקורונה. כמעט בלתי אפשרי שלא יהיו תופעות לוואי בחלק מזערי מהמקבלים – ולו רק באחד למיליון. מכיוון שכך, הממשלה מסירה את האחריות מחברות החיסונים (ובתנאי שהחיסונים נבדקו היטב מראש), ולוקחת את האחריות על עצמה.

כהערת אגב: לא סתם נקבתי בסטטיסטיקה של אחד למיליון. בין השנים 2006 ל- 2017, ניתנו בערך 3.5 מיליארד מנות חיסון בארצות הברית, ו- 4,153 אנשים קיבלו פיצוי מבית המשפט על תופעות לוואי. כלומר, בית המשפט קבע שרק אחד מכל 831,000 מחוסנים סבלו מתופעות לוואי חמורות [10].

-----------------------------------------------------------------
החיסונים פותחו מהר מדי!
-----------------------------------------------------------------
החיסונים בהחלט פותחו במהירות, וה- FDA אכן עיגל פינות כדי לאשר אותם בהקדם... אבל הפינות שעוגלו לא היו בצד המדעי, אלא בנכונות ה- FDA להזניק את החיסונים קדימה מבחינה ביורוקרטית. במקום שתוצאות הניסויים הקליניים יחכו לחוות דעת של מומחים לאורך חודשים ארוכים, ה- FDA פעל במהירות כדי לעבור על תוצאות הניסויים ולקבל את ההחלטה לגבי בטיחות השימוש בהם.

בנקודה זו כדאי לציין שהניסויים הקליניים של מודרנה ופייזר כללו בערך 70,000 נבדקים, שהיו נתונים למעקב רפואי במשך חודשיים לפחות. למה חודשיים? כי רוב תופעות הלוואי של חיסונים מופיעות עד לשבוע השישי מרגע מתן החיסון. במהלך החודשיים הללו לא התגלו שום תופעות לוואי רציניות של החיסון. לכל היותר הופיעה תגובה אלרגית ב- 0.63 אחוזים ממקבלי החיסון... וב- 0.51% ממקבלי הפלצבו (כלומר, זריקה ללא חיסון). כך שאין פלא שרופאים בבריטניה קיבלו הנחיה שלא לספק את החיסון לאנשים הסובלים מאלרגיות קשות.

-----------------------------------------------------------------
אבל מה עם ההשלכות לטווח הארוך?
-----------------------------------------------------------------
כאן האמת צריכה להיאמר: איננו יודעים בוודאות שלא יהיו לחיסונים השלכות לטווח הארוך. אבל את אותו הדבר אפשר לומר על כל תרופה שאי פעם ניתנה לבני-אדם ועל כל פריט מזון. הסיבה שאנחנו מוכנים עדיין לאכול עגבניות, למשל, היא שלמרות שאיננו יכולים לדעת בוודאות שהן לא ירעילו אותנו, יש לנו ניסיון של שנים איתן שמראה שעד עכשיו הן לא ממש הזיקו לרוב מכריע של סועדים.

באשר לחיסוני ה- mRNA, אפשר למצוא שפע של מחקרים וניסויים קליניים קודמים שמדגימים שהחיסונים אינם מזיקים, כולל ניסויים קליניים שנמשכו ארבע שנים [11-12] . למעשה, אם כבר, חיסוני ה- mRNA שהודגמו עד עתה לא היו יעילים במיוחד, וזו הסיבה המרכזית לכך שהניסויים הקליניים נכשלו עד כה. אלא שבניסויים הקליניים שנערכו עבור שני החיסונים הנוכחיים, הם הצליחו מעל ומעבר לציפיות – ולכן אושרו.

ועכשיו שאמרנו את זה: כן, תמיד יכולות להיות תופעות לוואי לחיסון. לכל חיסון יכולות להיות תופעות לוואי, בשכיחות מזערית אבל קיימת. אלא שלא ראינו תופעות לוואי רציניות ב- 70,000 אנשים לאורך חודשיים, כך שאם הן באמת קיימות – הן פוגעות בחלק קטן מאד מהאוכלוסייה. אולי באדם אחד מכל 100,000. זו הסיבה שכדי להיות בטוחים לגמרי, נותנים כרגע את החיסון לאנשים עם אלרגיות קשות רק תחת פיקוח רפואי.

בהשוואה לסטטיסטיקה הזו, הנגיף צריך להפחיד את כולנו הרבה יותר, מכיוון ששיעור התמותה ממנו עומד על אחוז אחד בערך, ואנחנו מתחילים להבין שההשלכות הבריאותיות שלו יכולות להיות מרחיקות לכת גם בחולים צעירים. ההערכות כרגע הן שעשרה אחוזים מהנדבקים (אובחנו חיוביים לנשיאת הנגיף) [13] ו- 88 אחוזים מהמשוחררים מבתי-החולים [14] ממשיכים לסבול מסימפטומים של המחלה במשך שבועות או חודשים לאחר ההחלמה.

ונבהיר: ולא מדובר בסימפטומים של מה בכך: מחקר בצרפת הראה שאנשים ששוחררו מאשפוז נטו לסבול מאובדן זיכרון (34 אחוזים) ומקשיי ריכוז ושינה (28% ו- 31%) במשך 110 ימים לפחות לאחר השחרור [15]. ואם כל זה לא מספיק, הרי שנראה שהווירוס יכול לפגוע בפעילות הלב גם בחולים ללא סימפטומים [16].

כל הראיות האלו, אגב, מצטרפות לנקודה אחת חשובה: אנחנו לא מכירים עדיין את הווירוס הזה לעומק. אין לנו מושג אם הוא לא ממשיך להתחבא לנו בתאים בגוף ויתפרץ בשלב מאוחר יותר בצורה יותר קשה, כפי שעושים נגיפים מסוימים.

אז מה יש לנו כאן? השוואה בין שתי רעות אפשריות. האחת היא הנגיף, שאנחנו יודעים בוודאות שיש לו השפעות קשות וארוכות-טווח על הבריאות בשכיחות גבוהה. ולעומתו, החיסון – שאנחנו יודעים שאינו גורם לתופעות לוואי חמורות במשך חודשיים מרגע המתן, ושאין שום סיבה שיגרום לתופעות לוואי כאלו בהתבסס על מחקרים מעשר השנים האחרונות.

כשזו הבחירה העומדת בפנינו – נראה לי די ברור שעדיף להתחסן בהקדם.

 

 

קישור לקישורים של רועי

 

העובדות הנכונות על סרטם של "אורלי וגיא"

בנוסף תודה ל:
דוד סלע שהציץ ונתן כמה הערות.
שרון דרזי שהוסיף לי כמה ידיעות בנושא.

הכותב הוא חובב קולנוע מושבע, חוקר קולנוע וחובב חידושים טכנולוגים. סטודנט לפילוסופיה ופסיכולוגיה.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה התקבלו 4 תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
1.
עוד משטפ של ביבי!!!!! ל"ת
קולנוען 10.01.21 (14:27)
2.
חחח לא "קולנוען" דוד דרזי אבל...
דוד דרזי 10.01.21 (14:31)
3.
אורלי וגיא - הטענות והאמת
דוד דרזי 11.01.21 (04:09)
4.
תיקון טעות לגבי יצור התאים
דוד דרזי 23.01.21 (18:16)