מס' צפיות - 203
דירוג ממוצע -
מצמוצים - שפה בוטה בסרט
מאת: אברי שחם 08/06/10 (22:00)

ביום שישי שעבר הוזמנו על-ידי נספחת התרבות של שגרירות הונגריה לסרט בסינמטק. "מטוסי נייר" הוא סרטו הראשון של במאי הונגרי צעיר, המתרחש בעיר הגדולה. גיבוריו  צעירים אף הם, בשנות העשרים המוקדמות של חייהם, המחפשים פיתרון לבעיותיהם, או מסתבכים בבעיות חדשות. הסרט היה מעניין כשלעצמו, אבל לא הייתי כותב עליו לולא הייתי מעורב בשיחה קצרה בסיומו.

בתום ההקרנה עמדו הבמאי וצלם הסרט ליד היציאה ואנשים לחצו את ידיהם. גברת מבוגרת שדיברה רק הונגרית, ניגשה אליהם אף היא ושטפה אותם כהוגן. לדבריה, אף פעם לא ראתה זבל כזה, היא לא מבינה מדוע גיבורי הסרט צריכים לנבל את פיהם כל העת, האם אי-אפשר היה להציג אנשים 'הגונים' ולבסוף שאלה, מה הבמאי רצה לומר בסרט והאם הוא לא חושב, כי סרט חייב לחנך, להציג דוגמה חינוכית? כאן לא התאפקתי יותר ואמרתי לגברת שנדמה היה לי שנגמרה התקופה בה לכל סרט צריך היה להיות מסר חינוכי ובעיניי דווקא מצאה חן התיאור הריאליסטי של חיי האנשים הקטנים משולי החברה.

האמת היא שניבול הפה בסרט היה מעל למקובל. התרגום ריכך את הביטויים השורשיים, אבל מי שעקב אחר שפת המקור, יכול היה להיכנס לשוק, כמו הגברת המסכנה, שציפתה בכיליון עיניים לראות סוף-סוף סרט בשפת אימה ובמקום לזכות ביצירה קלאסית שאת זכרו יכלה לנצור בליבה במשך שנים, קיבלה שיעור מאלף בשפת התגרנים בשוק.

נזכרתי, כי פעם נתבקשתי על-ידי חברה לקחת לסרט את אימה המבוגרת, הממעיטה לצאת מביתה. בחרתי בסרטם של רוברט דה נירו ופיליפ סיימור הופמן "אנשים מושלמים", מתוך מחשבה, מה יכול להיות רע בסרט עם שני שחקנים דגולים שכאלה? הופמן מופיע בסרט בתפקיד טרנסקסואל, מלכת דראג וסרט כולו מצטיין בשפה בוטה, כל מילה שנייה היא 'פאק'. ניסיתי להסביר לבת לווייתי הבאה בימים, כי המילים הגסות הו רק מעין מסכה ומתחתם מסתתרים כוונות טובות ולב של זהב, כפי שאכן מתברר בסיום הסרט. אני מקווה, כי הצלחתי ולא גרמתי לכך שהחליטה, שלא כדאי לה יותר לה לצאת לראות סרטים.      

דרך אגב, הסרט 'מטוסי נייר' קיבל ביקורות טובות וזכה לפרסים בהונגריה וגם בפסטיבל באורוגוואי.     

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר